arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۲۳۳۵۴
تاریخ انتشار: ۰۷ : ۱۱ - ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

اردوغان: امروز و فردا با تمام امکاناتمان در کنار جمهوری آذربایجان هستیم

رئیس‌جمهور ترکیه گفت: امروز با تمام امکاناتمان در کنار آذربایجان هستیم. تمام جهان بداند که فردا نیز در کنار آن قرار خواهیم گرفت.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تسنیم: به گزارش آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه طی سخنانی در مجلس جمهوری آذربایجان اعلام کرد: امروز با تمام امکاناتمان در کنار آذربایجان هستیم. تمام جهان بداند که فردا نیز در کنار آن قرار خواهیم گرفت.

وی گفت: برقراری صلح و آرامش در منطقه قفقاز نه تنها برای آذربایجان، بلکه به نفع ارمنستان و تمامی کشورهای منطقه خواهد بود. معتقدیم که مسیر صلح پایدار از همکاری‌های ملت‌ها و دولت‌های منطقه بر پایه اعتماد متقابل می‌گذرد.

اردوغان افزود: کسانی که به ترکیه افترا می‌زنند باید به قفقاز و آذربایجان نگاه کنند. رفتار ترکیه در این منطقه نشانگر رویکرد کشورمان به مسائل مختلف است. کسانی که می‌خواهند تفاوت بین تمدن و توحش را ببینند، به قره‌باغ آمده و تفاوت بین این دو دوره را مشاهده کنند.

رئیس‌جمهور ترکیه گفت: به منظور جلوگیری از اینکه قفقاز یکبار دیگر زیر تسلط قدرت‌های خارجی درآید، باید از فرصت‌های پیشرو به بهترین نحو ممکن استفاده کنیم.

وی اظهار داشت: هیچ کس از پیروزی قره‌باغ ناراحت نشود، چرا که این پیروزی تخریب و ظلم نیست، بلکه پیروزی عمران و عدالت است. قره‌باغ منطقه‌ای است که برنامه کسانی که دنیا را صحنه آرزوهای سیاسی و اقتصادی خود می‌بینند، نقش بر آب می‌کند.

اردوغان گفت: مشتاق دیدن شوشا، پایتخت فرهنگی امسال آذربایجان به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان ترک در سال آینده هستیم.

وی تصریح کرد: ارزش و ثروتی که کریدور زنگه‌زور برای منطقه به ارمغان آورده و نخجوان و باکو را به‌هم متصل می‌کند، توصیف ناپذیر است. ارمنی‌ها نیز از طریق خط ریلی گذرگاه‌ زنگه‌زور امکان دسترسی به مسکو و جهان را خواهند داشت. بدین ترتیب از محاصره‌ای که خودشان ایجاد کرده‌اند، نجات می‌یابند.

رئیس‌جمهور ترکیه همچنین گفت: همانطور که ارمنستان مشکلات خود را با آذربایجان حل می‌کند، ما نیز در جایگاه خود به‌عنوان ترکیه اقدامات لازم را انجام خواهیم داد.

نظرات بینندگان