arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۲۳۴۵۶
تاریخ انتشار: ۳۲ : ۰۹ - ۲۸ خرداد ۱۴۰۰

آمریکا: برای پایان ششمین دور مذاکرات احیای برجام، محدودیت زمانی نداریم

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بامداد جمعه با اشاره به پیشرفت مذاکرات در وین اعلام کرد که محدودیت زمانی برای پایان ششمین دور گفت‌وگوهای هسته‌ای وجود ندارد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بامداد جمعه با اشاره به پیشرفت مذاکرات در وین اعلام کرد که محدودیت زمانی برای پایان ششمین دور گفت‌وگوهای هسته‌ای وجود ندارد.

به گزارش رویترز، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا تصریح کرد که در مذاکرات بازگشت به توافق هسته‌ای ایران پیشرفت حاصل شده است اما چالش‌ها همچنان پابرجا هستند.

ند پرایس به خبرنگاران گفت: ما توانسته‌ایم به پیشرفتی دست یابیم اما چالش ها همچنان باقی است.

وی در پاسخ به این سوال که دور فعلی مذاکرات غیرمستقیم چه مدت می‌تواند ادامه یابد؟ گفت: برای دور ششم مذاکرات محدوده زمانی وجود ندارد.

ششمین دور از مذاکرات هسته‌ای میان اعضای کمیسیون مشترک برجام در حالی این روزها برقرار است که به رغم امیدواری‌ها برای دستیابی به نتیجه اما گویا هنوز موضوعاتی حل نشده باقی مانده‌اند که ناظران امکان برگزاری دور هفتم را دور از ذهن نمی‌دانند.

قطار مذاکرات هسته‌ای برخلاف برخی پیش بینی‌ها از ایستگاه پنجم گذر کرد و از روز شنبه ۲۲ خردادماه وارد ایستگاه ششم شد.

«سید عباس عراقچی» رییس تیم مذاکره کننده کشورمان در وین بعد از شروع دور ششم مذاکرات گفت که «به شخصه فکر نمی‌کنم که ظرف هفته جاری ما بتوانیم به جمع بندی نهایی برسیم و تصور من این است که حداقل یک بار دیگر ما باید جمع بندی مذاکرات را به پایتخت‌ها منتقل کنیم. لذا من در این دوره مذاکرات هم فکر نمی کنم به جمع بندی نهایی برسیم.»

«میخائیل اولیانوف» رییس تیم مذاکره کننده روسیه نیز که پیشتر امید زیادی برای دستیابی زودهنگام به توافق داشت، روز نخست از سرگیری مذاکرات احتمال داد که دست‌کم به دو هفته زمان برای دستیابی به توافق نیاز باشد.

این درحالی است که «انریکه مورا» معاون سیاسی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که ریاست نشست کمیسیون مشترک برجام را بر عهده دارد، اظهار کرد انتظار دارد که دو طرف در این دور از مذاکرات به توافق برسند و هدف یافتن راه‌های نزدیک شدن به توافق نهایی در روزهای آینده است.

نظرات بینندگان