arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۲۳۷۱۹
تاریخ انتشار: ۴۴ : ۱۷ - ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

روایت بمباران سردشت در «بادها کجا می‌میرند»

انیمیشن «بادها کجا می‌میرند» روایتی از بمباران شیمیایی سردشت است که به تازگی پوستر آن نیز منتشر شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

انیمیشن «بادها کجا می‌میرند» روایتی از بمباران شیمیایی سردشت است که به تازگی پوستر آن نیز منتشر شده است.

 به نقل از ارتباطات و اطلاع‌رسانی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، پوستر فیلم انیمیشن «بادها کجا می‌میرند» ساخته پژمان علیپور و از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در آستانه سی و چهارمین سالگرد بمباران شیمیایی سردشت، رونمایی شد.

در خلاصه داستان انیمیشن «بادها کجا می‌میرند» آمده است: «این فیلم درباره بمباران شیمیایی سردشت یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی است که در واقع نخستین شهر شیمیایی شده جهان محسوب می‌شود که در آن از گاز خردل استفاده شده است.»

تمام فیلم، تراولینگی از روایتی اپیزودیک و نگاهی شاعرانه به زندگی در سردشت، قبل از بمباران، لحظه بمباران و سال‌ها بعد از بمباران شیمیایی است و یک رابطه عاشقانه این لحظات را همچون حلقه‌های زنجیری به هم متصل می‌کند.

علیپور درباره شکل‌گیری این انیمیشن توضیح داد: این موضوع سال‌ها ذهن من را درگیر خود کرده بود. فرم روایی که برای فیلم انتخاب کرده بودم محتوا را تحت تاثیر خود قرار می‌داد اما با وجود محدودیت‌هایی که این فرم ایجاد می‌کرد برای من جذاب بود، چرا که ناچار می‌شدم روایت را خلاقانه‌تر پیش ببرم.

«بادها کجا می‌میرند» در مدت زمان ۱۲ دقیقه و با تکنیک تلفیقی سل دیجیتال و انیمیت فریم بای فریم و روتوسکوپی و جلوه‌های بصری و نقاشی دیجیتال و … تولید شده است.

عوامل تولید این انیمیشن عبارتند از نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده: پژمان علی پور، انیماتورها: مرضیه میثمی آزاد، پژمان علی پور، سوپروایزر و طراح بک گراند و فضا: مرتضی کریمی، مدیر فیلمبرداری: قادر طه زاده، بازیگران اصلی جهت بلوکینگ: سرور داوودی، فواد چالاک، نقاشی دیجیتال و رنگ آمیزی: ابوبکر درویشی، شیوا قادری، تمیزکاری و قلم گیری: پریا رحمانی، ابوبکر درویشی، شیوا قادری، مریم فرشباف، تارا قادری، نارین محمودیه، مهتاب مام احمدی، مشاور هنری: بهار قاضی، کامپوزیت و تدوین: پژمان علی پور، طراحی و ترکیب صداها: مهرشاد ملکوتی، صدابردار: عادل حداد، صداگذاری: جواد غلامرضایی، آهنگساز: پژمان خلیلی، تهیه شده در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.

نظرات بینندگان