arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۲۷۱۲۷
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۱۶ - ۱۹ تير ۱۴۰۰

آخرین تحولات افغانستان؛ درگیری بین نیروهای دولتی و طالبان در غرب کشور

جنگ بین جنگجویان طالبان با نیروهای دولتی امروز(شنبه) نیز در حومه شهرهای قندهار،غزنی و قلعه نو در استان بادغیس در غرب افغانستان با شدت یافت.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: سخنگوی لشکر ۲۰۵ ارتش افغانستان در استان قندهار  با بیان اینکه درگیری‌ بین نیروهای دولتی و طالبان در بخش‌های حوزه هفتم امنیتی شهر قندهار ادامه دارد افزود:در این درگیری ها ۷۰ تن از افراد طالبان کشته شده اند.

"محمد صادق عیسی"  گفت بیشتر افراد کشته شده طالبان بر اثر بمباران جنگنده های ارتش کشته شده اند.

به گفته مقامات بهداشتی قندهار در ۲۴ ساعت گذشته ۱۶  نفر که بیشتر آنان از غیر نظامیان بوده اند ،کشته شده اند.

 

جنگ در استان غزنی 

از استان غزنی در ۱۴۵ کیلومتری غرب کابل پایتخت افغانستان نیز گزارش شده است که درگیری در اطراف شهر غزنی بشدت ادامه دارد و یک عضو شورای استانی غزنی گفته است که طالبان وارد منازل مردم شده و با سپر قراردادن غیر نظامیان با نیروهای دولتی جنگ خانه به خانه می کنند.

به گفته این عضو شورای استانی غزنی،  درگیری در شهرستانهای مالستان، ناهور و جاغوری استان غزنی بین افراد طالبان و نیروهای دولتی ادامه دارد و طالبان  نتوانسته به پیشروی خود در این مناطق ادامه دهد.

حسام الدین شمس استاندار بادغیس در غرب افغانستان هم امروز شنبه اعلام کرد که گروه طالبان شب گذشته باردیگر به  شهر قلعه نو حمله کرد که با مقاومت شدید نیروهای دولتی مواجه شدند که پس از دادن تلفات سنگین مجبور به عقب نشینی شدند.

وی افزود  دو عضو شورای استانی نیز به گروه طالبان پیوسته اند.

 

پیشروی طالبان در هرات 

هرات در غرب افغانستان نیز طی دو روز گذشته شاهد تحولات مهمی در عرصه نظامی بود و پس از سقوط مرز تجارتی اسلام قلعه در مرز ایران ، چند شهر دیگر نیز بدون درگیری بدست طالبان افتاد.

براساس گزارش طلوع نیوز افغانستان، شهرستان‌های کرخ، کهسان، گلران، کشک کهنه، کشک رباط سنگی، شیندند، ادرسکن و پشتون زرغون در شبانه روز گذشته به دست طالبان افتاده است.

در پی این تحولات اسماعیل خان فرمانده سابق جهادی  روز گذشته با تشکیل جبهه مقاومت مردمی اعلام کرد که  آماده جنگ با طالبان شده است.

وی افزود:نه تنها استان هرات بلکه حوزه جنوب غرب را از طالبان پس خواهد گرفت. این اقدام وی با استقبال دولت افغانستان مواجه شده و معاون رئیس جمهوری افغانستان امروز از این اقدام اسماعیل حمایت کرد.

این در حالی است که پنج مرز تجارتی افغانستان با کشورهای همسایه به کنترل طالبان درآمده است .

برخی از رسانه های غربی به نقل از طالبان اعلام کرده اند که ۸۵ درصد از خاک افغانستان به کنترل این گروه درآمده است.

اما این گزارش با واکنش دولت افغانستان مواجه شده و گفته است که اگر این سخنان طالبان درست باشد، چرا رهبران این گروه همچنان در پاکستان حضور دارند.

آمریکا پس از ۲۰ سال حضور  نظامی در این کشور،با خروج غیر مسوولانه از افغانستان ،این کشور را در آستانه یک جنگ داخلی قرار داده است.

نظرات بینندگان