arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۲۷۱۵۳
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۸ - ۱۹ تير ۱۴۰۰

نظامیان افغانستان در تدارک پس گرفتن گذرگاه مرزی با ایران

مقامات افغانستان روز شنبه گفتند آماده حمله برای پس گرفتن مهمترین گذرگاه مرزی با ایران هستند که طالبان دو روز پیش آن را تصرف کرد. طبق گزارش خبرگزاری فرانسه چند صد نفر از نیروهای مسلح هوادار محمد اسماعیل‌خان یکی از چهره‌های مبارز علیه اشغال شوروی برای جنگ با طالبان «جبهه مقاومت مردمی» را تشکیل داده و در هرات مستقر شده‌اند. اسماعیل خان روز جمعه در هرات گفت که بار دیگر علیه طالبان که او را در دهه ۱۹۹۰ اسیر کردند اسلحه در دست خواهد گرفت: «به زودی به امید خدا به خط مقدم می‌رویم و شرایط را تغییر خواهیم داد.»
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یورونیوز: مقامات افغانستان روز شنبه گفتند آماده حمله برای پس گرفتن مهمترین گذرگاه مرزی با ایران هستند که طالبان دو روز پیش آن را تصرف کرد.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات در غرب افغانستان روز شنبه گفت که نیروها برای پس گرفتن گذرگاه مرزی اسلام قلعه اعزام می‌شوند.

این گمرک مرزی نقطه اصلی عبوری بین ایران و افغانستان است.


آقای فرهاد به خبرگزاری فرانسه گفت: «نیروها هنوز به اسلام قلعه اعزام نشده‌اند. آن‌ها به زودی روانه آنجا می‌شوند.»

علاوه بر اسلام قلعه، طالبان روز جمعه گفت که گذرگاه تجاری تورغوندی با ترکمنستان را که در ولایت هرات واقع است تصرف کردند.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه چند صد نفر از نیروهای مسلح هوادار محمد اسماعیل‌خان یکی از چهره‌های مبارز علیه اشغال شوروی برای جنگ با طالبان «جبهه مقاومت مردمی» را تشکیل داده و در هرات مستقر شده‌اند. در روزهای اخیر چندین ولسوالی ولایت هرات به دست طالبان سقوط کرده است.

اسماعیل خان روز جمعه در هرات گفت که بار دیگر علیه طالبان که او را در دهه ۱۹۹۰ اسیر کردند اسلحه در دست خواهد گرفت: «به زودی به امید خدا به خط مقدم می‌رویم و شرایط را تغییر خواهیم داد.»

از سوی دیگر حسام‌الدین شمس، والی ولایت بادغیس روز شنبه گفت که طالبان بار دیگر به قلعه‌نو مرکز ولایت حمله کرده است اما به عقب رانده شدند.

قلعه نو نخستین مرکز ولایتی است که طالبان از ابتدای حملات خود توانست به آن نفوذ کند و روز پنجشنبه گذشته چندین ساختمان رسمی را تصرف کردند اما یک روز بعد به عقب رانده شدند.

طالبان همچنین ادعا کرد که روز شنبه منطقه‌ای از ولایت لغمان نزدیک کابل را تصرف کرده‌اند.

گروه طالبان روز جمعه اعلام کرد که در پی پیشروی‌های نظامی اخیر اکنون به ۸۵ درصد از خاک افغانستان مسلط شده است. با این حال دولت افغانستان این موضوع را تایید نمی‌کند.

بایدن روز پنجشنبه در یک سخنرانی اعلام کرد که ماموریت نظامی واشنگتن در افغانستان در تاریخ ۳۱ اوت، یعنی تقریباً ۲۰ سال پس از آغاز آن به اتمام می‌رسد.

نیروهای آمریکایی و ناتو از اوایل ماه مه روند خروج کامل سربازان خود از افغانستان را آغاز کردند.

واشنگتن خواستار دستیابی به یک توافق سیاسی برای پایان دادن به درگیری‌ها است اما مذاکرات بین دولت افغانستان و طالبان در شرایط خوبی قرار ندارد. با این حال طلوع نیوز امروز نوشت که که پس از ماه‌ها بن بست در مذاکرات صلح دو طرف در چند روز اخیر پنج نشست برگزار کرده‌اند.

نظرات بینندگان