arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۲۷۱۵۴
تاریخ انتشار: ۵۵ : ۱۸ - ۱۹ تير ۱۴۰۰

نرخ سود بین بانکی به کمتر از ۱۸ درصد رسید

آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد نرخ سود در بازار بین بانکی که از ابتدای امسال روند نزولی آرامی داشته، برای اولین بار از کانال ۱۸ درصد سقوط و به رقم ۱۷.۹۵ درصد رسیده است. روند نزولی نرخ سود بازار بین بانکی در اردیبهشت ماه ادامه داشت و در پایان این ماه ۱۹.۶ درصد شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد نرخ سود در بازار بین بانکی که از ابتدای امسال روند نزولی آرامی داشته، برای اولین بار از کانال ۱۸ درصد سقوط و به رقم ۱۷.۹۵ درصد رسیده است.

آخرین داده‌های آماری بانک مرکزی نشان می‌دهد که نرخ سود در بازار بین بانکی که در هفته نخست امسال ۱۹.۹ درصد بود، در پایان فروردین ماه به عدد ۱۹.۸۲ درصد رسید.

روند نزولی نرخ سود بازار بین بانکی در اردیبهشت ماه ادامه داشت و در پایان این ماه ۱۹.۶ درصد شد.

در نخستین روزهای خردادماه که هیجان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بالا گرفته بود، نرخ سود در بازار بین بانکی جهش جزئی ۰.۱۸ درصدی نسبت به اردیبهشت ماه داشت. در یک هفته منتهی به سی‌ام اردیبهشت‌ماه نرخ سود در این بازار ۱۹.۶ درصد بود و در ۶ خرداد برابر ۱۹.۲۴ درصد رسید. با این حال این نرخ در پایان خردادماه برابر اعلام بانک مرکزی ۱۸.۵۴ درصد بود.

در شروع فصل تابستان نرخ سود در بازار بین بانکی دوباره در مسیر نزولی قرار گرفت به این صورت که سوم خردادماه ۱۸.۴۶ درصد اعلام شد و طبق آخرین داده‌های آماری که هفدهم تیرماه توسط بانک مرکزی اعلام شد به رقم ۱۷.۹۵ درصد رسید.

باید توجه داشت که نرخ سود بازار بین بانکی متفاوت از نرخ سود بانکی است. نرخ سود بانکی به میزان سود سپرده‌گذاری کوتاه و بلندمدت افراد در بانک‌ها تعلق می‌گیرد اما نرخ بین بانکی به سودی که بانک‌ها از یکدیگر استقراض کرده‌اند پرداخت می‌شود.

بازار بین بانکی یکی از ارکان بازار پول است که در آن بانک‌ها و موسسات اعتباری برای تامین مالی کوتاه مدت و ایجاد تعادل در وضعیت نقدینگی خود با یکدیگر معامله می‌کنند و در فاصله زمانی کوتاه و با نرخ سودی معلوم بازپرداخت کنند.

در این بازار، بانک‌هایی که دارای مازاد منابع هستند به بانک‌های دچار کسری قرض می دهند تا بتوانند از طرف دیگر نرخ سود را در بازار مدیریت کنند. همچنین این بازار کمک می‌کند تا بانک ها برای تامین نقدینگی به بانک مرکزی مراجعه نکنند در نتیجه از انبساط حجم نقدینگی جلوگیری می‌شود.

نرخ سود بین بانکی به کمتر از ۱۸ درصد رسید

نظرات بینندگان