arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۲۷۲۰۱
تاریخ انتشار: ۳۲ : ۰۸ - ۲۰ تير ۱۴۰۰

دادستان سیستان و بلوچستان: سردخانه‌ها از جنازه پر شده و واقعیتی است که نمی‌توان انکار کرد

سردخانه ها از جنازه پر شده و واقعیتی است که نمی توان انکار کرد، اگر دانشگاه علوم پزشکی و وزارت بهداشت می خواهد موفق عمل کند باید حضور میدانی و نامحسوس داشته باشد و عده ای قابل اعتماد را به عنوان افراد عادی وارد بیمارستان‌ها کند تا درد مردم را حتی برای پذیرش در بیمارستان بفهمند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: وضعیت سیستان و بلوچستان هم‌چنان قرمز و بحرانی است، هر روز شاهد فوت بیش از 20 بیمار کرونایی هستیم، دادستان زاهدان می‌گوید: وزیر بهداشت باید به صورت غیرمحسوس نیروهایی را داخل بیمارستان‌هایی بفرستد تا بداند حرف مردم درست است یا اظهارات مسؤولان زیرا مردم گلایه از کمبود اکسیژن و ضعف بهداشت دارند.

وضعیت سیستان و بلوچستان همچنان قرمز و بحرانی است، هر روز شاهد فوت بیش از 20 بیمار کرونایی هستیم.

شهرهای زاهدان، چابهار، ایرانشهر، زابل به دلیل رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی در وضعیت قرمز است و روزانه افزون‌بر ۲ هزار و ۳۰۰ تست کرونا در سیستان و بلوچستان انجام می‌شود که حدود ۳۹ درصد آنان مثبت است.

به گفته مسؤولان، افزون‌بر ۹۰ درصد موارد مثبت کرونا در سیستان و بلوچستان از نوع جهش یافته انگلیسی و دلتا است.

۶۰ درصد از مبتلایان به کرونا در سیستان و بلوچستان سن بین ۳۰ تا ۶۰ سال دارند این یعنی جوانان در معرض خطر هستند و باید هر چه زودتر واکسیناسیون همگانی در این استان آغاز شود.

کمبود تجهیزاتی از جمله دارو و کیت تشخیص کرونا صدای کادر بهداشت و درمان را در آورده است به طوریکه در سامانه فارس من خبرگزاری فارس هم سوژه را ثبت کرده و خواستار توجه مسؤولان کشوری به این استان شده اند.

در بخشی از این سوژه که توسط کادر بهداشت و درمان ثبت شده آمده است: مشکلات اکسیژن‌ساز یک سالی است که در حال مطرح شدن است ولی مسؤولین دانشگاه به جای ترتیب اثر منتقدان را به دادگاه و پلیس فتا حواله می‌دادند. بیشتر نیروهای تاسیسات به دلیل پخش شدن گزارش خراب بودن دستگاه اکسیژن‌ساز به این نهادها فراخوانده شده‌اند البته این هم راهی برای حل کردن مساله بود که صورت مساله پاک می‌شد.

آقایان مسؤول بدانید و مطلع باشید مشکلات در حال حاضر دستگاه‌های اکسیژن‌ساز این است که به زور کپسول اکسیژن دارند کار می کنند چون دلیلش هم این است که این دستگاه‌ها برای آب‌وهوای این استان ساخته نشده است، ناگفته نماند در هفته گذشته چندین نوبت افت اکسیژن گزارش شده است. مورد بعدی مشکلات دستگاه‌های ونتیلاتور می‌باشد که در بخش بحران دستگاهی که به بیمار تنفس مصنوعی می‌دهد خاموش می‌شود و معلوم نیست چند نفر دچار مشکل شده و یا خواهند شد. در طب اورژانس بیشتر مانیتورهای که در آنجا موجود می‌باشد دستگاه پالس که اکسیژن خون را نشان می‌دهند پالس ندارد.

تجهیزات به قول مسؤولین کافی است بله اگر چیزی هم کافی باشد جنس با کیفیت پایین می‌باشد بعنوان مثال دستکش‌هایی که برای پرسنل تهیه شده از جنس خوبی برخوردار نمی‌باشد از دارو هم که بگوییم داروی بیمار ساعت ۸ صبح یا ۱۲ ظهر می‌باشد اما ساعت ۱۳ دارو تحویل بخشها می‌گردد آن هم اگر از سر و ته اقلام درخواستی بخش‌ها زده نشود بدانید و آگاه باشید مشکلات فراوان می‌باشد.

در بخشهای بیمارستان به دلیل عدم سیستم سرمایشی بیماران دچار مشکل می‌شوند تا انتقادی صورت می‌پذیرید مسؤولین میگ‌ویند در زمان تأسیس دستگاه‌های درستی استفاده نشده خب نشده شما چه کار مثبتی در این راستا انجام دادین بفرمایید بگویید؟

آقایان مسؤول دانشگاه که مدام بیانیه می‌دهید و مشکلات را رد می‌کنید پرسنل دیگر برایشان نفسی نمانده از شدت کار تا برخورد سوپروایزرها و مسؤولین بیمارستان می‌توان نام برد، چند وقت است درخواست قطع کردن تایمکسها را جهت جلوگیری از انتقال ویروس جدید کرونا را داریم اما متاسفانه جان پرسنل برای مسؤولین بیمارستان اصلا ارزشی ندارد!!!

پای دادستان هم به ماجرا باز شد

باید وزیر بهداشت در سیستان و بلوچستان حضور میدانی داشته باشد در زمانی که فوتی ها در یک شبانه روز در سیستان و بلوچستان به بیش از ۳۰ نفر و تعداد مبتلایان هم به بیش از هزار و ۲۰۰ می رسد، نباید شب خواب به چشم وزیر بهداشت بیاید

وزیر بهداشت باید در سیستان و بلوچستان حضور یابد

مهدی شمس آبادی با بیان اینکه دستگاه قضایی از افراد منتقد و مطالبه گر حمایت می کند گفت: باید وزیر بهداشت در سیستان و بلوچستان حضور میدانی داشته باشد در زمانی که فوتی ها در یک شبانه روز در سیستان و بلوچستان به بیش از ۳۰ نفر و تعداد مبتلایان هم به بیش از هزار و دویست می رسد، نباید شب خواب به چشم وزیر بهداشت بیاید.

ادامه داد: وزیر بهداشت باید به صورت غیرمحسوس نیروهایی را داخل بیمارستان هایی بفرستد که مردم گلایه از کمبود اکسیژن و ضعف بهداشت دارند تا بداند حرف مردم درست است یا اظهارات مسئولان.

این مقام قضایی عنوان کرد: وقتی مسئولان می گویند تخت خالی داریم آیا این با واقعیت انطباق دارد؟ اگر خود وزیر هم به سیستان و بلوچستان نمی آید، باید گروهی را میدانی و غیرمحسوس به استان بفرستد که در کل بیمارستان ها مشکلات را بررسی کنند و به عنوان ارباب رجوع وارد شوند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان در خصوص اظهارات وزیر درباره خالی بودن تخت ها در استان گفت: آیا واقعا تخت های بیمارستانی خالی است؟ اگر تخت ها خالی است چرا بیماران کرونایی در بیمارستان ها در اورژانس بستری هستند؟

شمس آبادی اظهار کرد: اگر تخت خالی باشد بیماران را در بخش بستری می کنند که تخت خالی وجود ندارد، هجمه بیماران زیاد است و افراد حتی به ما مراجعه می کنند که بیمارمان را می خواهیم بستری کنیم و بیمارستان ها تخت خالی ندارند.

وی ادامه داد: سردخانه ها از جنازه پر شده و واقعیتی است که نمی توان انکار کرد، اگر دانشگاه علوم پزشکی و وزارت بهداشت می خواهد موفق عمل کند باید حضور میدانی و نامحسوس داشته باشد و عده ای قابل اعتماد را به عنوان افراد عادی وارد بیمارستان ها کند تا درد مردم را حتی برای پذیرش در بیمارستان بفهمند.

دستگاه قضایی از افراد منتقد و مطالبه گر حمایت می‌کند

این مقام قضایی در خصوص انتقاد از وضعیت بهداشت و درمانی استان و رسیدگی در بیمارستان ها و عدم وجود تخت خالی گفت: دستگاه قضایی همیشه نقد و مطالبه گری مردم را در راس امور خود قرار داده و پذیرای نقد سالم است، اگر نقدی شود که مستند باشد و باعث تخریب نشود حتما از فرد منتقد دفاع می کنیم، زیرا نقد باعث رشد می شود، اگر از مجموعه بنده نقد شود آن را رفع می کنم، زیرا ممکن است اشرافی نداشته باشم و آن نقیصه تا مدت ها باشد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان اظهار کرد: اگر موضوع صحت داشته باشد، نقد سازنده و مطالبه گری باشد حتما از آن افراد منتقد دفاع می کنیم و دستگاه قضایی هم به دنبال مطالبه گری است.

شمس آبادی بیان کرد: ریاست وقت قوه قضاییه دستوراتی را در زمینه ترک فعل ابلاغ کرده بود، ما هم با توجه به بحران کرونا در سیستان و بلوچستان به وزیر بهداشت هشدار دادیم که ۲ تن از معاونان وزیر بعد از آن وارد استان شدند.

وی ادامه داد: از دیگر سو، سپاه پاسداران، ارتش، بنیاد برکت وارد کار شدند و امکانات خوبی به استان گسیل شده است، اما باز هم می گویم کادر درمان باید تقویت شوند تا آن ها خسته نباشند و فشار کار بر روی آن ها نباشد تا بازدهی کار بالا رود و خدماتی که بیماران می گیرند بهبود یابد.

خبرنگاران مطالبه گری کنند افرادی که دستور بستری دارند آیا در بیمارستان پذیرش می‌شوند؟

این مقام قضایی بیان کرد: ما به عنوان قوه قضاییه هم زمانی که مشکلات درمانی اعلام می شود ورود می کنیم، مثلا اعلام شده افت اکسیژن وجود دارد و دادیار حقوق عامه ما در محل حضور می یابد و موضوع بررسی می شود.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان ادامه داد: در این اوضاعی که میزان پذیرش مریض چهار تا پنج برابر گذشته شده است، باید همه پای کار بیایند زیرا امکانات اولیه بیمارستان کفاف نمی دهد و همه ارگان ها باید کمک کنند.

شمس آبادی گفت: بازدیدهایی انجام دادیم و از ارگان های دیگر تخت های سیار اضافه شده است، دستگاه های ۳۰ تنی اکسیژن ساز جدید نصب شده تا افت اکسیژن جبران شود.

وی عنوان کرد: در این اوضاعی که هجمه بیماران به دلیل عدم رعایت زیاد است و با توجه به اینکه متاسفانه به دلیل عدم اطلاع و عدم پذیرش بیماری دیر به بیمارستان می آیند، برخی از بیماران در اورژانس فوت می کنند و زمانی به پزشک مراجعه می کنند که از حال می روند و بیش از ۷۰ درصد ریه آن ها درگیر شده است.

این مقام قضایی بیان کرد: این موارد نیاز به آگاه سازی و هشدار جدی از سوی رسانه ها دارد، اگرچه برخی از موارد احساسات را جریحه دار می کند اما در این گونه موارد باید پخش شود تا مردم شدت بیماری و مرگ را ببیند و رعایت کنند.

وی عنوان کرد: اگر شما می خواهید ببینید فردی که گزارش داده است درست می گوید یا نه، با دوربین وارد بیمارستان شوید، در اورژانس افرادی که برای بستری مراجعه می کنند آیا با وجود دستور پزشک، بیمارستان آن ها را پذیرش می کند؟ خبرنگاران می توانند این موضوعات را مطالبه گری کنند.

نماینده مجلس: تخت های بیمارستان های کلنگ زنی شده را در آمار لحاظ کرده‌اند!

معین الدین سعیدی، نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی شب گذشته در لایو اینستاگرامی اش که با محوریت کرونا و واکسیناسیون همگانی برگزار شد، گفت: فرق خیلی بیشتر از فقر به انسان آسیب می زند، متاسفانه رویکرد وزارت بهداشت خیلی مبتنی بر عدالت نبوده است، علی رغم هشداری که داده بودیم، عمده چالش ها را در سیستان و بلوچستان داریم.

وی ادامه داد: قبل از موج جدید کرونا خدمت وزیر بهداشت رسیدم و خواهش کردم که یکبار بیاید و از نزدیک وضعیت چابهار، دشتیاری، نیکشهر، قصرقند و کنارک را ببیند، خیلی از مسئولان دولتی عادت کرده اند که به جای جواب دادن به سوال، صورت آن را پاک کنند، نمکی باید بیاید و از نزدیک شرایط را ببیند.

سعیدی اضافه کرد: جان بابایی، معاون وزارت بهداشت هفته گذشته به شمال سیستان و بلوچستان رفت، یکشنبه پیش رو به همراه رئیس کمیسیون بهداشت و درمان به چابهار می آید که ضرورت دارد، شخص وزیر بهداشت هم بیاید و غیر واقعی بودن آماری را که به آن ها ارائه می شود، از نزدیک ببیند.

وی اظهار کرد: احتمال می دهم بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی که کلنگ احداث آن را به زمین زده اند، جزو تخت های بیمارستانی لحاظ کرده اند، وگرنه این آمار با واقعیت هایی که مردم جنوب استان می بینند زمین تا آسمان تفاوت دارد، به نظر می رسد زمان این که صورت سوال ها پاک شود، تمام شده است.

در جنوب استان فقط یک متخصص عفونی حضور دارد
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: سرانه تخت بیمارستانی در کشور به ازای هر هزار نفر ۱.۸ است، بر این مبنا باید در سواحل مکران از پهنه جاسک تا راسک هزار و ۸۰۰ تخت بیمارستانی باید می داشتیم اما چیزی حدود ۳۰۰ تخت داریم، آیا این کمبود بلواست؟ این که در جنوب استان فقط یک متخصص عفونی فعالیت دارد، یا بخش عفونی وجود ندارد در حالی که خط مقدمه جبهه بهداشتی هستیم، آیا این سیاه نمایی است؟

وی ابراز امیدواری کرد: وجدان های بیدار واقعیت ها را ببیند و مقداری تلنگری بر این وجدان ها زده شود، روز یکشنبه با معاون درمان از نزدیک بازدید خواهیم داشت و باطل بودن ادعای همه مدعیان ثابت خواهد شد.

سعیدی اذعان کرد: کم کاری فقط مربوط به وزارت بهداشت نیست، بسیاری از نهادهایی که متولی توسعه هستند، نقش بایسته خود را ایفا نکردند، انتظار بر این بود بنادر و دریانوردی و به ویژه منطقه آزاد از ابتدای تشدید پیک جدید کرونا نقششان جدی تر باشد که متاسفانه این گونه نبود، البته با توجه به پیگیری های انجام شده، پنجشنبه گذشته تصمیم هایی گرفته شد.

وی تصریح کرد: مجموعه ای تحت عنوان غربالگری بیماران سرطانی در بیمارستان امام علی (ع) چابهار داریم که منطقه آزاد بخشی از آن را تجهیز کرده بود، متعهد شدند تا یکشنبه به طور کامل تجهیز شود تا کسانی که برای دریافت دارو مراجعه می کنند و نیاز به بستری دارند، از همین مجموعه استفاده کنند.

ضرورت تسریع تامین تجهیزات و داروهای کرونایی
به گفته عضو مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان، آنچه اهمیت دارد تسریع در تامین تجهیزات لازم، داروی رمدسیویر، تخت های آی سی یو، ونتیلاتور و نظایر آن است، اعتباری را سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کرده و در مجموع ۱۰۰ میلیارد تومان به حساب سه دانشگاه علوم پزشکی واریز شده، علاوه بر آن ستاد اجرایی فرمان امام (ره) هم تجهیزاتی را ارسال کرده است و بنیاد مستضعفان هم قول داده تجهیزاتی را به خصوص به جنوب استان بفرستد.

وی گفت: وقتی مقایسه می کنیم،کل کمبود هایی که داریم تاریخی است و صرفا مربوط به شرایط فعلی نیست، برخی آمار و ارقام آنقدر تکرار شده که به اندازه کافی معنا را تکان نمی دهد، در حالی که باید هزار و ۸۰۰ تخت بیمارستانی در جنوب استان می بود، فقط ۳۰۰ تخت وجود دارد، چگونه می توانیم ادعا کنیم که ۴۰۰ تخت خالی داریم؟

کم کاری تاریخی وزارت بهداشت در سیستان و بلوچستان
سعیدی افزود: دانشگاه علوم پزشکی مجبور شد بخش سی سی یو را به بیماران کرونایی اختصاص دهد، با این اقدام نمی شود گفت که تخت خالی داریم، بلکه می توان گفت که مردم خیلی از خدماتی را که باید، نمی‌توانند بگیرند.

وی گفت: تلاش و زحمات جهادگران سلامت در جنوب سیستان و بلوچستان جای تقدیر دارد، چراکه به اندازه چهار نفر از همکارانشان در دیگر نقاط کشور در حال کار هستند و این کمبودها و مشکلات نباید دلیلی شود برای زیرسوال بردن زحمات شبانه روزی آن ها، اما این موارد نافی کم کاری تاریخی وزارت بهداشت در شیوع سویه دلتای کرونا در سیستان و بلوچستان نیست.

نماینده مردم چابهار در مجلس با بیان این که تاریخ دقیقی برای این که چه زمانی تجهیزات به طور کامل در اختیار مردم قرار می گیرد، ندارم، اظهار کرد: بر اساس قولی که آقایان به ما می دهند، موارد را به مردم اعلام می کنیم، این باعث شده است که ما نیز مثل مسئولان وزارت بهداشت ناخواسته وعده دروغین دهیم، خداوند شر خشکسالی و دروغ را از کشورمان کم کند.

تامین داروی رمدسیویر و ونتیلاتور خواسته ما از خیران
وی با تقدیر از همکاری خیران حوزه سلامت به دلیل ارسال تجهیزات به استان، اذعان کرد: خواهش من از کسانی که می‌خواهند در این حوزه ورود کنند، به ویژه جامعه خیران خرید داروی رمدسیویر جهت بهبودی حال بیماران و تامین ونتیلاتور است.

کم توجهی مردم به پروتکل ها؛ بهانه ای برای وزارت بهداشت
سعیدی گفت: علمای اهل سنت به ویژه مولوی عبدالحمید برای تشویق مردم به رعایت پروتکل ها ورود کرده و ضرورت رعایت پروتکل ها را به کرات عنوان کردند، بخش مهمی از موضوع به خود ما بر می‌گردد، اما به بهانه‌ای برای وزارت بهداشت تبدیل شده، سوال این است که فرهنگ سازی چگونه اتفاق می افتد؟

وی تصریح کرد: خیلی شعار فرهنگی می‌دهیم، آیا منکر این هستیم که شاخص های آموزشی جنوب سیستان و بلوچستان فاصله نجومی با محروم‌ترین نقاط کشور دارد و بخش عمده ای از مردم برای تامین آب مشکل دارند و باید به صورت سقایی آبرسانی شوند، مردم حاشیه نشین چابهار در مرادآباد و میرآباد، کمب و ... از تامین ماسک هم عاجز هستند.

سعیدی تاکید کرد: وقتی کم کاری از مجموعه وزارت بهداشت را می‌بینیم، باید بگویم که اگر خودمان بیشتر به فکرمان باشیم، با همه چالش ها و سختی ها می توانیم موثر باشیم، باید قبول کرد که تا زمانی خود را اصلاح نکنیم امکان اصلاح جامعه وجود ندارد، همه به خودمان رجوع کنیم و بپرسیم که چقدر مسئول تیره روزی های مان هستیم.

وی تاکید کرد: باید به وزیر بهداشت بگوییم ما ۴۰۰ که چه عرض کنم ۴ هزار تخت خالی بیمارستانی داریم و واکسیناسیون هم به طور کامل در سیستان و بلوچستان اجرا شده و هیچ مشکلی هم نداریم، دیروز هم فقط یک فرد مسن که دیابت داشت فوت کرد، شما راست می گویید ولی دروغگو دشمن خداست.

وزیر بهداشت به جای استفاده از تعابیر غلط، پاسخگو باشد
سعیدی گفت: جمعه ای که گذشت صحبت هایی را از وزیر بهداشت شنیدم که باید به وی بگویم به جای این که به منتقدان پاسخ دهید و آن ها را با بدترین و زشت ترین تعابیر خطاب کنید، روند واکسیناسیون را تسریع کنید و پاسخگو باشید که چرا باید از کشورهایی مثل ارمنستان و پاکستان عقب تر باشیم و حسرت آن ها را بخوریم.

وی افزود: آماری که امروز هم دادند، دروغ بود با رئیس دانشگاه علوم پزشکی حتما برخورد می کنم، چراکه وزیر به نقل از وی اعلام کرد که سیستان و بلوچستان گلستان است و مشکلی وجود ندارد، تا وقتی مسئله را به رسمیت نشناسیم چگونه می توانیم برای رفع آن کاری کنیم؟ آماری که وی داد با متوفیان دو روز اخیر زمین تا آسمان فاصله داشت.

نبود کیت تشخیص کرونا در جنوب استان و ارائه آمار دروغ
نماینده چابهار در مجلس اضافه کرد: در خیلی از روستاهای جنوب سیستان و بلوچستان کیت تشخیص کرونا وجود ندارد ، مردم از دنیا می روند، بدون این که مشخص شود دلیل آن کرونا بوده است. با یک مقایسه ای بین آمار متوفیان این روزها و سال گذشته مشخص می شود که چه تعدادی به خاطر کرونا جان خود را از دست می دهند، هیچ خانواده ای در قصرقند، تلنگ و دشتیاری و زرآباد و چابهار و نیکشهر و کنارک و نگور و ... نیست که یک بیمار نداشته باشند، آمار آقایان دروغ بوده و واقعی نیست و برای این متاسفم.

سعیدی با اشاره به همجواری سیستان و بلوچستان با افغانستان و پاکستان، اذعان کرد: این خطه تنها نقطه ای از کشور است که با پاکستان همسایه بوده و بیشترین شیوع بیماران عفونی از همین سمت و سیستان و بلوچستان خط مقدم جبهه بهداشتی کشوری است و برای آن باید تدابیر ویژه تری را پیش بینی می کردیم که این اقدام را انجام ندادیم، مردم به ما می گویند که شما را فرستادیم تا مشکل حل شود نه برای بیان مشکل که ما نیز باید پاسخگو باشیم.

وی اظهار کرد: سربازان گمنان امام زمان (عج) و برادران اطلاعات سپاه به نوعی رصد می کنند آن ها هم می گویند آمار واقعی با آمار اعلامی متفاوت است.

به عنوان کوچکترین عضو جامعه پزشکی دعوت می کنم به جای لایو گذاشتن از این بخش و آن بخش و بیمار لاکچری تشریف بیاورند، سیستان و بلوچستان هنر خودشان در کاهش مرگ و میر بیماران کرونایی را به نمایش بگذارند.

جهانپور: به جای لایو گذاشتن تشریف بیاورید سیستان و بلوچستان

کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در صفحه توئیتری خود نوشت: به عنوان کوچکترین عضو جامعه پزشکی دعوت می کنم به جای لایو گذاشتن از این بخش و آن بخش و بیمار لاکچری تشریف بیاورند، سیستان و بلوچستان هنر خودشان در کاهش مرگ و میر بیماران کرونایی را به نمایش بگذارند.

در ادامه این مطلب آمده است، اینجا شاید به اندازه بریدن کیک تولد، فلان قرص بهمان شرکت داروسازی نان ندارد، اما برای عکس و لایو و ...، زمان و مکان مناسب دارد.

در متن این توئیت همچنین بیان شده؛ یکی دو ماه از شمال شهر و بیمارستان خصوصی دل بکنید، نیاز نیست فریاد بزنید و کمدی دایه دلسوزتر از مادر بازی کنید، یکی دو ماه مهمان مردم سیستان و بلوچستان و ... باشید، سفره این مردم رنگی نیست، ولی جانشان کم بهاتر از سلبریتی ها نیست.

نظرات بینندگان