arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۲۷۶۱۴
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۱۵ - ۲۲ تير ۱۴۰۰

ظریف: پایبندی خود را به گفت و گو و دیپلماسی به نمایش گذاشته‌ایم

وزیر امور خارجه گفت: ما در سطح جهانی پای‌بندی مصممانه خود به گفت وگو و دیپلماسی را با مشارکت فعال در مجامع مختلف بین‌المللی برای پاسخگویی به شمار کثیری از چالش‌های بین‌المللی از جمله در مذاکرات چند ماهه اخیر برای احیا و جانی دوباره بخشیدن به برجام به نمایش گذاشته‌ایم.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

به گزارش اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، محمد جواد ظریف در نشست میان دوره ای (مجازی) وزیران امور خارجه جنبش عدم تعهد افزود: موج خروشان چالش‌های جهانی که امروز با آن مواجه هستیم، نیاز به اقدامات جمعی بیشتر را در سطح بین‌المللی تقویت کرده است. در واقع، چند جانبه گرایی دیگر گزینه ای محتاطانه تلقی نمی‌شود بلکه تنها پاسخ مناسب به بحران‌های شدید جهان محسوب می‌شود.

ظریف اظهار داشت: تردیدی نیست که جنبش عدم تعهد - به عنوان یک سکوی بین‌الدولی برجسته می‌تواند فرصتی مناسب را به منظور ارتقا و تقویت مشارکت جهانی در برهه زمانی افزایش یکجانبه گرایی و حمایت‌گرایی در صحنه بین الملل فراهم کند.

وی خاطر نشان کرد: بیماری همه‌گیر کووید - ۱۹ بزرگ‌ترین آزمون همبستگی جهانی در نسل‌های بشر بوده‌ است. این بیماری همه‌گیر به ما یادآوری کرده است که در واقع چقدر به هم وابسته هستیم و همکاری بین‌المللی برای سلامت جمعی، شکوفایی و امنیت ما چقدر سرونوشت ساز و مهم است.

 وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: این بیماری همه‌گیر مانند سایر موارد، نیازمند پاسخ بین المللی هماهنگ قوی است به گونه ای که بتواند به سرعت دسترسی به آزمایش‌ها، درمان و واکسن ها را گسترش دهد، ضمن این که شناسایی ایمن‌سازی گسترده باید به عنوان یک مصلحت عمومی که باید برای همگان، از جمله و چه بسی به ویژه برای کشورهای در حال توسعه، در دسترس و مقرون به صرفه باشد.

رییس دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره و به طور مستمر تعهد به چند جانبه گرایی را به عنوان مبنای یک سیاست خارجی نیرومند به نمایش گذارده است. به همین ترتیب، ما همچنان به دفاع از دیدگاه امنیت مشترک، همکارانه و پایدار در غرب آسیا ادامه می دهیم. در این زمینه، ما در حال همکاری فعال با سازمان ملل متحد در کوشش های مربوط به استقرار صلح در یمن، سوریه و افغانستان هستیم. ما " طرح صلح هرمز - امید" و همچنین "مجمع گفت وگوی منطقه‌ای" در خلیج فارس را به عنوان رویکردهای فراگیر برای همکاری و حل اختلاف پیشنهاد دادیم.

ظریف تصریح کرد: در سطح جهانی ما پای بندی مصممانه خود به گفت وگو و دیپلماسی را با مشارکت فعال در مجامع مختلف بین‌المللی برای پاسخگویی به شمار کثیری از چالش‌های بین‌المللی از جمله در مذاکرات چند ماهه اخیر برای احیا و جانی دوباره بخشیدن به برجام به نمایش گذاشته ایم. این عزم ما با وجود قصور نکبت بار اروپا در امر تحقق وعده های اقتصادی خویش به مردم ما پس از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و بی میلی دولت جدید آمریکا به کنار گذاردن سیاست شکست خورده "فشار حداکثری" ترامپ به منصه ظهور رسیده است.

وی ادامه داد: چندجانبه گرایی تضعیف شده و اجرای آن از سوی یکجانبه گرایی و اقدامات قلدرمآبانه قدرت‌هایی خاص مورد تهدید قرار گرفت. ماجراجویی یکجانبه گرایانه افراطی ایالات متحده آمریکا مهم‌ترین چالشی است که تقریباً همه ما به شکلی با آن روبه رو بوده‌ایم.

وزیر امور خارجه گفت: این وضعیت همچنان حاکمیت قانون را در سطح بین‌المللی به ضعف می‌کشاند و صلح و ثبات را در سراسر جهان تهدید می‌کند. در حالی که برخی ملت‌ها با تروریسم اقتصادی و تجاوزات نظامی تهدید می‌شوند، دیگر ملت‌ها فشار ضربات ناشی از سیاست‌های حمایت گرایانه آمریکا را تحمل می‌کنند.     

ظریف افزود: حمایت کورکورانه و لجام گسیخته از آپارتاید در فلسطین و انکار حقوق اساسی مردم فلسطین وضعیت ناپایدار منطقه خاورمیانه را وخیم تر می‌کند. شمار بسیار اندک کشورهای عربی که خود را با این طرح ها و دیگر طرح های توطئه آمیز ایالات متحده همسو کرده اند نه تنها به مردم فلسطین خیانت می‌کنند بلکه صلح و امنیت در کل منطقه را بیشتر به خطر می اندازند.

وی اظهار داشت: برای دفاع از چند جانبه گرایی ضروری است هر گونه منفعت و مزیت متصور از توسل به اقدامات غیرقانونی یکجانبه مردود و ممنوع شود و هر گونه فشار مغایر با حقوق بین الملل و قطعنامه های شورای امنیت رد شود.

وزیر امور خارجه خاطر نشان کرد: امروز بیش از هر زمان دیگری بر جنبش عدم تعهد تکلیف است که یک جبهه متحد برای رد یکجانبه گرایی و ارتقای چند جانبه گرایی به منظور مقابله دسته جمعی با کلیه چالش‌های پیچیده ای که امروز در مقابل جنبش قرار دارند، ایجاد کند.  

نظرات بینندگان