arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۲۷۶۵۰
تاریخ انتشار: ۲۹ : ۱۸ - ۲۲ تير ۱۴۰۰

ائتلاف آمریکا: اگر الکاظمی بخواهد از عراق خارج می‌شویم

«وین ماروتو» سخنگوی نیروهای ائتلاف موسوم به ضد داعش به رهبری آمریکا مدعی شد که به حاکمیت عراق احترام می‌گذارند. وی همچنین گفت که اگر مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق درخواستی برای خروج نیروهای ائتلاف از عراق مطرح کند، این نیروها از عراق خارج خواهند شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: «وین ماروتو» سخنگوی نیروهای ائتلاف موسوم به ضد داعش به رهبری آمریکا مدعی شد که به حاکمیت عراق احترام می‌گذارند.

شبکه خبری الفرات در کانال تلگرامی خود به نقل از ماروتو گزارش داد، حضور نیروهای باقی مانده آمریکایی در عراق بر اساس مذاکرات بین واشنگتن و بغداد است.

وی همچنین گفت که اگر مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق درخواستی برای خروج نیروهای ائتلاف از عراق مطرح کند، این نیروها از عراق خارج خواهند شد.

این فرمانده آمریکایی در ادامه تصریح کرد مأموریت نیروهای ائتلاف از مبارزه مستقیم به حمایت، آموزش و فعالیت مستشاری به نیروهای عراقی تغییر کرده است.

ماروتو با بیان اینکه عراق در حال حاضر به تنهایی مشغول مبارزه با داعش است، گفت که اگر بغداد درخواست کند، ائتلاف آماده است که عملیات زمینی آنان را با حملات هوایی هوایی پوشش دهد.

وی تصریح کرد، نیروهای آمریکایی که در پایگاه عین الاسد حضور دارد، تجهیزات نظامی را از سال 2014 تا 2020 وارد این پایگاه کردند.

این مسئول آمریکایی در پایان مدعی شد که ائتلاف آمریکا برای شکست داعش، پنج میلیارد دلار هزینه کرده است.

ادعای خروج آمریکا بارها مطرح شده است، و با وجود مصوبه پارلمان عراق مبنی بر خروج نظامیان آمریکا، ولی این کشور حاضر به خروج نیست.

ائتلاف آمریکا در حالی مدعی مبارزه با داعش است، که بارها اسنادی از کمکهای این ائتلاف به عناصر داعش در سوریه و عراق منتشر شد.

ائتلاف آمریکا اوایل اردیبهشت سال 1398، با کمک بالگرد‌ها و هواپیماهای خود به بقایای گروه تروریستی داعش مستقر در استان «الانبار» در غرب عراق و در مرز با سوریه از آسمان مواد غذایی و دارو ارسال کرد.

«قصی الانباری» از فرماندهان الحشد الشعبی عراق گفت که تروریست‌های داعش در مرکز الانبار مخفی شده‌اند و تنها بالگرد‌های نظامی آمریکا به آن‌ها دسترسی دارند

نظرات بینندگان