arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۲۷۹۴۶
تاریخ انتشار: ۱۷ : ۱۳ - ۲۴ تير ۱۴۰۰

آمریکا: در وضعیت جنگ با گروه‌های مسلح عراقی قرار نداریم

«جوی هود» معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک با اعلام اینکه کشورش در وضعیت جنگ با گروه‌های مسلح عراقی قرار ندارد، گفت که دور دوم گفت‌وگوهای راهبردی عراق و آمریکا تا چند روز دیگر برگزار خواهد شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: «جوی هود» معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک با اعلام اینکه کشورش در وضعیت جنگ با گروه‌های مسلح عراقی قرار ندارد، گفت که دور دوم گفت‌وگوهای راهبردی عراق و آمریکا تا چند روز دیگر برگزار خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری «میدل ایست نیوز»، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک، در سخنرانی در مرکز واشنگتن برای مطالعات خاور نزدیک، ادعا کرد که آمریکا فعالیت‌های گسترده‌ای در عرصه بازگشت ثبات به مناطق ویران ‌شده، توسط «داعش» در عراق دارد.

هود افزود که واشنگتن بیشترین کمک‌ها را به برنامه توسعه سازمان ملل در عراق کرده است.

وی ادامه داد که آمریکا با سازمان ملل و اتحادیه اروپا برای تأمین نیازهای دولت عراق به منظور اجرای انتخابات و نظارت بر آن همکاری می‌کند.

معاون وزیر خارجه آمریکا افزود: «در هر فرصتی با دولت عراق درباره حقوق بشر و لزوم حمایت از حقوق تظاهرکنندگان مسالمت‌آمیز و فعالان جامعه مدنی تأکید می‌کنیم».

او در بخش دیگری از سخنانش گفت که آمریکا با گروه‌های مسلح عراقی در وضعیت جنگ نیست و فقط از آنها می‌خواهد که «ما را به حال خودمان و مردم عراق را به حال خودشان واگذارند».

این در حالی است که دو هفته پیش جنگنده‌های آمریکایی مواضع نیروهای سازمان «الحشد الشعبی» در مرز عراق و سوریه را بمباران کردند.

در پی این حمله، مواضع نیروهای آمریکایی در عراق شاهد حملات مکرر راکتی و پهپادی بوده است.

روز گذشته دو مقام بلندپایه عراقی خبر دادند که هیاتی از دولت این کشور در حال انجام هماهنگی‌های لازم با سفارت آمریکا درباره تعیین موعد برگزاری دور چهارم گفت‌وگوهای راهبردی عراق و آمریکا است که قرار است در اواخر ماه جاری میلادی در واشنگتن برگزار شود.

این هماهنگی‌ها شامل تعیین موضوع‌های مورد بحث و تلاش برای رسیدن به توافقات اولیه درباره آنها به خصوص موضوع خروج نیروهای رزمی آمریکایی از عراق مربوط می‌شود.

یک مقام بلندپایه در دفتر نخست‌وزیر عراق تأکید کرد که هنوز معلوم نیست ریاست این دور از گفت‌وگوها را خود «مصطفی الکاظمی» بر عهده می‌گیرد یا مانند دوره قبل «فواد حسین»، وزیر خارجه عراق به جای او رئیس هیات عراقی خواهد بود.

وی افزود که تصمیم‌گیری در این باره به مسائل سیاسی و اوضاع امنیتی عراق مربوط می‌شود.

این مقام گفت که هیاتی هماهنگ کننده با سفارت آمریکا درباره مقدمات و تدارکات برگزاری این نشست، شامل مقاماتی از وزارت خارجه، مشاور امنیت ملی، دفتر نخست‌وزیر و فرماندهی ستاد عملیات عراق است.

به گفته این مقام احتمالا این دوره از گفت‌وگوها با اعلام رسمی خروج نیروهای رزمی آمریکایی از عراق بیانجامد و نیروهای آموزشی و مستشاری در چارچوب ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به فعالیت خود ادامه دهند.

این منبع افزوده که با وجود این، تحولات جاری و احتمال تشدید تنش میان نیروهای آمریکایی و گروه‌های مسلح، ممکن است موجب تغییر همه سناریوها شود.

نظرات بینندگان