arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۲۸۰۱۹
تاریخ انتشار: ۲۴ : ۱۹ - ۲۴ تير ۱۴۰۰

گفت و گوی وزیران خارجه روسیه و چین درباره برجام و افغانستان

«سرگئی لاوروف» و «وانگ یی» وزیران خارجه روسیه و چین در تاشکند دیدار کرده و درباره برجام، اوضاع افغانستان و مسائل مربوط به سازمان همکاری شانگهای گفت و گو کردند. دو طرف آهنگ توسعه روابط روسیه و چین را مثبت خوانده و خاطرنشان کردند که روابط دوجانبه دو کشور از همکاریهای بین دولتی در عرصه های نظامی و سیاسی دوره جنگ سرد فراتر رفته است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: «سرگئی لاوروف» و «وانگ یی» وزیران خارجه روسیه و چین در تاشکند دیدار کرده و درباره برجام، اوضاع افغانستان و مسائل مربوط به سازمان همکاری شانگهای گفت و گو کردند.

به گزارش  وزارت امور خارجه روسیه، لاوروف و وانگ یی روز پنجشنبه در حاشیه کنفرانس «آسیای مرکزی و جنوبی: ارتباط منطقه ای، چالش ها و امکانات» در تاشکند پایتخت ازبکستان دیدار کردند.

دو طرف آهنگ توسعه روابط روسیه و چین را مثبت خوانده و خاطرنشان کردند که روابط دوجانبه دو کشور از همکاریهای بین دولتی در عرصه های نظامی و سیاسی دوره جنگ سرد فراتر رفته است.

وزیران خارجه روسیه و چین نتایج اجلاس اخیر وزرای خارجه سازمان همکاری شانگهای که در دو روز اخیر در دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد را مثبت ارزیابی کردند.

لاوروف و وانگ یی بر نقش کلیدی سازمان همکاری شانگهای برای تحکیم امنیت و تامین شرایط توسعه اقتصادی منطقه اوراسیا تاکید و به افزایش وجهه و اعتبار این سازمان در عرصه بین المللی اشاره کردند.

دو طرف بر عزم خود برای کمک به توسعه سازمان همکاری شانگهای تاکید کردند.

وزرای خارجه روسیه و چین درباره مسائل مهم منطقه ای و بین المللی ازجمله امنیت اطلاعاتی بین المللی و وضعیت منطقه ای آسیای مرکزی و منطقه خاور دور و اقیانوس آرام گفت و گو کردند.

وضعیت پیرامون برجام و همکاری دو کشور در این عرصه از موضوعات دیگر مورد بحث بین لاوروف و وانگ یی بود.

دو طرف به تفصیل درباره اوضاع افغانستان گفت و گو کرده و بر عزم متقابل برای کمک به حل و فصل اوضاع این کشور از طریق گروه تماس سازمان همکاری شانگهای- افغانستان تاکید کردند.

در هفته‌های اخیر، جنگ داخلی در افغانستان با تشدید حملات گروه «طالبان» به مناطق تحت کنترل حکومت این کشور تشدید شده و اوضاع افغانستان را ناامن‌تر کرده است.

بر اساس اطلاعات رسانه‌های روسیه، آمریکا تاکنون ۹۵ درصد نیروهای خود را از افغانستان خارج کرده و به همین دلیل گروه طالبان فعالتر شده و مناطق جدید در این کشور را به تصرف در آورده است.

روسیه و چین در چارچوب سازمان های بین المللی و منطقه ای همچون سازمان همکاری شانگهای و گروه بریکس با یکدیگر همکاری می کنند و در چارچوب برجام برای حل و فصل وضعیت پیرامون برنامه هسته ای ایران هم مواضع مشترک دارند و برای حل اختلافات و احیای برجام با بازگشت آمریکا به آن تلاش می کنند.

نظرات بینندگان