arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۲۸۱۶۵
تاریخ انتشار: ۰۴ : ۲۱ - ۲۵ تير ۱۴۰۰

توافق آمریکا، افغانستان، پاکستان و ازبکستان برای تقویت ارتباط منطقه ای

دفتر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد نمایندگان ایالات متحده ، افغانستان ، پاکستان و ازبکستان توافق کردند بستر جدید چهار جانبه دیپلماتیک با هدف تقویت ارتباط منطقه ای ایجاد کنند.بر اساس گزارش دفتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، طرفین توافق کردند در ماه های آینده با یکدیگر دیدار کنند تا روش های این همکاری را با اجماع متقابل تعیین کنند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: دفتر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد نمایندگان ایالات متحده ، افغانستان ، پاکستان و ازبکستان توافق کردند بستر جدید چهار جانبه دیپلماتیک با هدف تقویت ارتباط منطقه ای ایجاد کنند.

دفتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز جمعه به وقت محلی اعلام کرد طرفین صلح و ثبات طولانی مدت در افغانستان را برای ارتباط منطقه ای مهم دانستند و توافق دارند که صلح و ارتباط منطقه ای به طور متقابل تقویت می شوند.

دفتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود طرفین قصد دارند با شناسایی فرصت تاریخی برای گشودن مسیرهای شکوفایی تجارت بین منطقه ای به منظور گسترش تجارت، ایجاد پیوندهای ترانزیتی و تقویت روابط تجاری همکاری کنند.

بر اساس گزارش دفتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، طرفین توافق کردند در ماه های آینده با یکدیگر دیدار کنند تا روش های این همکاری را با اجماع متقابل تعیین کنند.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان روز جمعه با شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان در حاشیه کنفرانس آسیای مرکزی و جنوبی به میزبانی دولت ازبکستان در تاشکند دیدار و گفتگو کرد. این دیدار همزمان با تشدید اختلاف های اسلام‌آباد و کابل به ویژه تداوم فضای بی اعتمادی در روابط پاکستان با آمریکا است، موضوعی که مشاور امنیت ملی پاکستان آن را یک مساله آشکار و چالش برانگیز برای دو کشور تعبیر می‌کند.

منابع رسمی پاکستان همچنین روز جمعه با اشاره به دیدار «عمران‌خان» نخست وزیر این کشور با «محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان در حاشیه کنفرانس آسیای مرکزی و جنوبی در پایتخت ازبکستان اعلام کردند: کنفرانس صلح افغانستان که قرار بود از فردا شنبه به میزبانی اسلام‌آباد برگزار شود، به بعد از عید قربان موکول شد.

منابع دیپلماتیک در پاکستان گفته اند: اشرف غنی در دیدار با عمران‌خان تاکید داشت که هیات دولت افغانستان نیاز به آمادگی بیشتر برای شرکت در کنفرانس اسلام‌آباد دارد.

نظرات بینندگان