arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۲۸۳۶۶
تاریخ انتشار: ۳۳ : ۰۹ - ۲۷ تير ۱۴۰۰

هفتمین محموله واکسن تهیه شده هلال احمر وارد کشور شد

رئیس جمعیت هلال احمر اعلام کرد: صبح امروز یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰، هفتمین محموله‌ واکسن تهیه شده توسط جمعیت هلال احمر در فرودگاه امام خمینی (ره) برای توزیع سریع و سراسری در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: رئیس جمعیت هلال احمر اعلام کرد: صبح امروز یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰، هفتمین محموله‌ واکسن تهیه شده توسط جمعیت هلال احمر در فرودگاه امام خمینی (ره) برای توزیع سریع و سراسری در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت.

به گزاررش هلال احمر، کریم همتی افزود: در این مرحله یک میلیون و ۱۳۱ هزار و ۶۰۰ دز واکسن به کشور وارد شد؛ با ورود این محموله که تاکنون توسط ۹ پرواز به کشور منتقل شده است مجموعا هشت میلیون و ۱۷۴ هزار و ۴۰۰ دز واکسن وارد کشور شده است.

به گفته وی جمعیت هلال احمر در تلاش است با کمک همکاران سایر دستگاه‌ها و شرکای بین المللی در امر تهیه و انتقال واکسن به داخل کشور همچون گذشته فعالیت داشته باشد.

براساس این گزارش همتی در دیدار با حجت الاسلام سیدابراهیم رییسی، رئیس جمهور منتخب ضمن ارائه نخستین گزارش به رئیس جمهوری درباره روند واردات واکسن کرونا، افزود: اواخر سال گذشته آمادگی هلال احمر برای واردات واکسن از منابع معتبر به وزارت بهداشت را اطلاع دادیم اما مجوز رسمی برای واردات ۱۰ میلیون دز واکسن کرونا در ۱۴ فروردین سال ۱۴۰۰ صادر شد.

وی ادامه داد: در فاصله کمتر از سه هفته نخستین محموله واکسن را وارد کردیم و از آن موقع تا کنون بالغ بر هفت میلیون دُز واکسن وارد کشور و تحویل وزارت بهداشت شده است.

همتی افزود: در این جلسه پس از تشریح فعالیت های پیشین در زمینه واردات واکسن، از اعلام آمادگی این جمعیت برای واردات ۳۰ میلیون دز دیگر تا زمان تامین واکسن داخلی خبر دادیم که چنانچه مورد تایید و تصویب ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت قرار گیرد، می توانیم با توجه به ارتباطات مهم بین المللی خود با کشورهای دیگر و بویژه فدراسیون بین المللی و صلیب سرخ سریعا نسبت به رفع نیاز کشور اقدام کنیم.

به گفته وی تامین واکسن مورد نیاز برای اتباع و پناهندگان در کشور از جمله موارد دیگری بود که در این نشست مطرح شد.

همتی گفت: فدراسیون و مراکز بین المللی ۲ میلیون دلار اعتبار مالی در اختیار جمعیت هلال احمر قرار داده اند تا نسبت به واکسیناسیون اتباع و پناهندگان در کشور اقدام شود. با توجه به اینکه عدم واکسیناسیون این افراد می تواند بر شیوع بیماری در کشور دامن بزند، در این جلسه آمادگی هلال احمر در این زمینه نیز مورد تاکید قرار گرفت.

رئیس جمعیت هلال احمر از مباحث مطرح شده در این جلسه را موضوع کمک به تسریع واکسیناسیون در کشور اعلام کرد و افزود:جمعیت هلال احمر ۱۶۰ مرکز واکسیناسیون در سراسر کشور دارد که تجربیات ارزشمندی در زمینه واکسیناسیون خصوصا برای حجاج دارد. در این جلسه تاکید شد که این جمعیت می تواند تعداد این مراکز را به ۵۰۰ مرکز افزایش داده و با توجه به حجم بالای واکسیناسیون به تسریع در این زمینه کمک کند.

همتی با تاکید بر نتایج مفید این نشست گفت: در این جلسه رئیس جمهور منتخب ضمن تقدیر از تلاش های صورت گرفته بر اولویت حمایت از متخصصان داخلی برای تولید واکسن، پیگیری برای واردات واکسن تا زمان رفع نیاز از داخل کشور را ضروری دانسته و علاوه بر این بر ضرورت کمک همه نهادها و ظرفیت ها از جمله جمعیت هلال احمر برای تسریع واکسیناسیون در کشور تاکید کرد براین اساس مقرر شد هماهنگی های بعدی در این زمینه از سوی وزارت بهداشت انجام شود.

رئیس جمعیت هلال احمر به برنامه ریزی این نهاد برای اجرا کردن سیاست ها و تصمیمات اتخاذ شده تاکید کرد و افزود: تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا با هماهنگی و هم افزایی با سایر نهادها بتوانیم اهداف دولت سیزدهم را در کنترل این بحران ملی محقق کنیم.

هلال احمر تا کنون هفت محموله واکسن کرونا وارد کشور کرده و ششمین محموله نیز روز پنجشنبه ۲۴ تیر ماه به ایران منتقل شد.

وزارت بهداشت روز گذشته(چهارشنبه) اعلام کرد تا کنون ۵ میلیون و ۸۹۱ هزار و ۳۸۵ نفر دز اول واکسن کرونا و دو میلیون و ۲۵۲ هزار و ۲۱ نفر نیز دز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۸ میلیون و ۱۴۳ هزار و ۴۰۶ دُز رسید.

نظرات بینندگان