arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۲۸۴۳۶
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۱۳ - ۲۷ تير ۱۴۰۰

تاثیر دارویی با منشا گیاهی بر علائم سندرم پیش از قاعدگی

نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد دارویی با منشاء گیاهی به نام "آنیسون" می‌تواند شدت علائم سندرم پیش از قاعدگی را کاهش دهد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد دارویی با منشاء گیاهی به نام "آنیسون" می‌تواند شدت علائم سندرم پیش از قاعدگی را کاهش دهد.

 سندروم پیش از قاعدگی یک بیماری بسیار شایع است. علائم این اختلال، کسر قابل ملاحظه‌ای از زنان در سن قاعدگی را درگیر می‌کند. علائم این سندرم که مشتمل بر بروز اختلالات در احساسات، سلامت جسمی و رفتار خانم ها در روزهای خاصی از چرخه قاعدگی، به عبارتی درست قبل از شروع قاعدگی است، روی کیفیت زندگی آنها تاثیر می گذارد.

اخیرا دارویی با منشاء گیاهی به نام "آنیسون" طی مطالعه‌ای در پژوهشکده علوم غدد درون‌ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مورد بررسی قرار گرفته که نشان می‌دهد می‌تواند در کاهش علائم این اختلال تاثیر داشته باشد.

دکتر فهیمه رمضانی تهرانی، رئیس مرکز تحقیقات اندوکرینولوژی باروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در این خصوص گفت: در این مطالعه به دو گروه از دختران واجد شرایط کپسول‌های حاوی این دارو و دارونما که به لحاظ شکل و اندازه تفاوتی با داروی اصلی نداشتند، داده شد.

این استاد دانشگاه یادآور شد که هیچ یک از دو گروه از محتویات کپسولی که دریافت کرده‌اند، اطلاعی نداشته‌اند.

مجری این مطالعه اظهار کرد: پس از دو ماه مداخله در هر گروه درمان با "آنیسون" نسبت به گروه مصرف کننده دارونما، شدت علایم سندرم نسبت به قبل از درمان کاهش نشان داده است.

وی تاکید کرد: هرچند نتایج این مطالعه نشان داد که به نظر می رسد "آنیسون" در مقایسه با دارونما می‌تواند شدت علایم سندرم را کاهش دهد، ولی مطالعات بیشتری در جمعیت های مختلف و با مقادیر گوناگون این گیاه برای نشان دادن اثرات بر سندرم پیش از قاعدگی نیاز است.

 ایسنا

نظرات بینندگان