arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۲۸۴۹۲
تاریخ انتشار: ۰۸ : ۱۶ - ۲۷ تير ۱۴۰۰

نتیجه بی‌سابقه مطالعه پژوهشگران؛ ژنوم‌های انسان مدرن و نئاندرتال چقدر مشترک هستند؟

چه چیزی انسان را منحصربفرد می‌کند؟ دانشمندان آمریکایی با انجام مقایسه‌ای دقیق‌تر بین دی‌ان‌ای(DNA) انسان مدرن و اجداد منقرض شده ما گام دیگری برای یافتن پاسخ این سوال قدیمی و رازآلود برداشته‌اند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یورونیوز: چه چیزی انسان را منحصربفرد می‌کند؟ دانشمندان آمریکایی با انجام مقایسه‌ای دقیق‌تر بین دی‌ان‌ای(DNA) انسان مدرن و اجداد منقرض شده ما گام دیگری برای یافتن پاسخ این سوال قدیمی و رازآلود برداشته‌اند.

نتایج مطالعه‌ای که روز جمعه در آخرین شماره نشریه علمی ساینس اَدونس(Science Advances) منتشر شده، نشان می‌دهد که تنها ۷ درصد ژنوم ما با نسل انسان‌های مدرن یا هوشمند مشترک است؛ درصد کوچکی از ژنوم‌ها که نسل‌های منقرض شده همانند نئاندرتال‌ها و دنیسووان‌ها فاقد آنها بوده‌اند.

نیتان شیفر، زیست‌شناسِ دانشگاه کالیفرنیا و از نویسندگان این مقاله علمی می‌گوید:«این درصد کم از این جهت مهم است که باور قدیمی دانشمندان را مبنی بر این که ما با انسان‌های نئاندرتال تفاوت زیادی داریم، اصلاح می‌کند.»

این پژوهش با استفاده از دی‌ان‌ای استخراج شده از بقایای فسیلی انسان‌های نئاندرتال و دنیسووان که ۴۰ تا ۵۰ هزار سال قدمت داشته‌اند و نیز ۲۷۹ انسان مدرن و هوشمند انجام شده است.

تا پیش از انجام این پژوهش دانشمندان بر این باور بودند که دی‌ان‌ای انسان مدرن با گونه‌های منقرض شده آن قدری یکسان است ولی این که این همسانی تا این حد زیاد است تا کنون با این دقت مشخص نشده بود.

محققان در جریان این پژوهش همچنین دریافتند كه بخش كوچكی از ژنوم ما یعنی فقط یک و نیم درصد آن تنها مختص انسان‌های در قید حیات و گونه اخیر انسان است. این دسته از دی‌ان‌ای‌ها ممکن است مهمترین سرنخ برای شناسایی راز متمایز بودن انسان مدرن و هوشمند در تحقیقات آتی دانشمندان باشد.

نظرات بینندگان