arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۲۸۵۰۷
تاریخ انتشار: ۳۶ : ۱۷ - ۲۷ تير ۱۴۰۰

اعتراض کارگردان مستند باشگاه استقلال در پی پخش یک برنامه از ماهواره

کارگردان مستند «آبی به رنگ آسمان» درباره باشگاه استقلال نسبت به استفاده بی اجازه از اثرش در برنامه ای در یک شبکه ماهواره ای گله کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 کارگردان مستند «آبی به رنگ آسمان» درباره باشگاه استقلال نسبت به استفاده بی اجازه از اثرش در برنامه ای در یک شبکه ماهواره ای گله کرد.

میر رفیعی در این متن گذاشت، نوشت: «جمعه گذشته، شبکه‌ ماهواره‌ای «ایران اینترنشنال» مستندی از زنده‌یاد پرویز خسروانی در برنامه‌ای با نام «میراث ماندگار» پخش کرد که بیشتر محتوای آن برگرفته از فیلم‌ها، روزنامه‌ها و مصاحبه‌های «آبی به رنگ آسمان» و حتی «من ناصر حجازی هستم…» بود ولی در تیتراژ نام عوامل دیگری به‌ چشم می‌آمد، حال بماند که با کمی دقت به متن‌شان، کپی از نوشته زنده‌یاد خشایار الوند نویسنده اثر مربوط به تاریخ باشگاه استقلال نیز به خوبی دیده می شد.

اینجانب امیر رفیعی نه فقط به عنوان کارگردان که به عنوان تهیه کننده و مالک مشترک آثار فوق تعجب کردم که چطور این شبکه بی توجه به حقوق مادی و معنوی فیلم‌هایم و بدون کسب هیچ اجازه‌ای حتی یک تماس تلفنی و فقط با ذکر نام دو مستند مورد اشاره در بخش منبع کارشان آن‌هم گذرا اقدام به چنین انتشاری کرده است در حالی که ظاهرا آن‌ها به خوبی بایستی قوانین مربوط به کپی رایت را بدانند.

برای «آبی به رنگ آسمان» و «من ناصر حجازی هستم…» هر کدام به تنهایی سال‌ها بدون حمایت هیچ ارگانی وقت گذاشته شده، تهیه منابع آرشیوی آن به خصوص قبلِ انقلاب، زحمت زیادی به خود دیده و کار کماکان تحت قرارداد جاهای بسیاری برای پخش چه داخل و چه خارج از کشور است.

بایستی در این‌جا مثالی بزنم، شاید اگر بخواهم فیلمی مستند پیرامون یک تاریخ به فرض تاریخ سینما بسازم، می‌آیم و با ذکر منبع فقط چند پلان یا یک سکانس از فیلمی دیگر را استفاده می‌کنم اما نمی‌آیم از محتوای یک فیلم بی کم و کاست کاری کوتاه بسازم به نام کار جدید با عواملی دیگر که اگر چنین کنم این عمل مثل این می‌ماند یک فیلم سینمایی یا مستند از شخص دیگری را کوتاه کرده‌ام و آن‌را نیز به نام خودم ثبت نموده‌ام در حالی که مالک آن نیستم و بی شک چنین اقدامی… بگذریم.

بحث اهمیت به آرشیو نیز بماند به فرصتی دیگر که خود این شبکه قطع به یقین نسبت به آن وسواس دارد و به راحتی تصاویرش را در اختیار احدی نمی‌گذارد ولی می‌آید و بی اجازه از آرشیو کارهایم فارغ از بحث محتوا بهره می‌برد!

در این‌جا بایستی بگویم که بدون تردید هوادار استقلال یا هر فرد علاقه‌مند به «آبی به رنگ آسمان» و «من ناصر حجازی هستم…» نیز راضی نیست با یک اثر مستقل که در ایران ساخته شده و با سپری کردن سختی‌ها در معرض دید عموم قرار گرفته، این‌چنین رفتار شود.

شاید با بررسی موضوع به زودی تصمیم نهایی خودم را پیرامون شکایت از این شبکه و برنامه بگیرم و با گذر زمان فقط امیدوار باشم که روزی می‌رسد همه در کنار هم زحمت دیگری را گرامی می‌داریم.»

ایسنا 

نظرات بینندگان