arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۲۹۰۱۷
تاریخ انتشار: ۳۶ : ۱۹ - ۳۰ تير ۱۴۰۰

شهرام مکری داور بخش افق‌های جشنواره فیلم ونیز شد

هم‌زمان با اعلام اسامی داوران بخش مسابقه و افق‌های جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز، شهرام مکری کارگردان مطرح و شناخته‌شده سینمای کشورمان به‌عنوان یکی از اعضای هیات داوران بخش افق‌های این رویداد انتخاب شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: هم‌زمان با اعلام اسامی داوران بخش مسابقه و افق‌های جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز، شهرام مکری کارگردان مطرح و شناخته‌شده سینمای کشورمان به‌عنوان یکی از اعضای هیات داوران بخش افق‌های این رویداد انتخاب شد.

هفتاد و هشتمین جشنواره فیلم ونیز شهریورماه سال جاری (۱۴۰۰) برگزار خواهد شد و یونگ جون هو کارگردان کره‌ای فیلم انگل که با این اثر جایزه اسکار را به دست آورده است، ریاست هیات داوران این دوره از جشنواره را عهده‌دار خواهد بود.

در آخرین خبر منتشر شده از این رویداد معتبر سینمایی، لیست سایر داوران بخش مسابقه و سایر بخش‌های این جشنواره اعلام‌شده است.

بر این اساس کلوئی ژائو کارگردانی که امسال با فیلم سرزمین آوارگان برنده اسکار شد، در کنار ویرجینه افیرا (بازیگر فیلم بندتا)، سینتیا آریوو بازیگر بریتانیایی، سارا گادون بازیگر و تهیه‌کننده کانادایی، ساوریو گوستانزا کارگردان ایتالیایی و الکساندر نانائو کارگردان مستند کالکتیو از رومانی هیات داوران بخش مسابقه را به ریاست یونگ جون هو تشکیل می‌دهند.

اما در بخش افق‌های جشنواره فیلم ونیز شهرام مکری کارگردان مطرح و چهره سینمایی شناخته‌شده کشورمان در عرصه‌های بین‌المللی به‌عنوان داور حضور دارد. مکری پیش‌از این برای فیلم ماهی و گربه از همین بخش -افق‌ها- جایزه ویژه جشنواره فیلم ونیز را تصاحب کرده بود.

یاسمیلا ژبانیچ کارگردان فیلم کجا می‌روی آیدا؟ ریاست هیات داوران افق‌های این دوره جشنواره فیلم ونیز را برعهده دارد. در این هیات داوران علاوه‌بر ژبانیچ؛ نادیا ترانووا رمان‌نویس ایتالیایی و جاش سیگل مدیر دپارتمان فیلم موزه هنرهای معاصر نیویورک نیز حضور دارند.

شهرام مکری داور بخش افق‌های جشنواره فیلم ونیز شد

 در سال ۲۰۲۰ میلادی، جشنواره فیلم ونیز با توجه به لغو جشنواره‌های سینمایی مهم چون کن و ترایبکا، اولین و تنها رویداد سینمایی بین‌المللی بزرگ بود که از زمان آغاز پاندمی کووید-۱۹ به‌صورت فیزیکی برگزار ‌شد. این رویداد سپتامبر پیش (شهریور ماه ۱۳۹۹)، قبل از آغاز موج دوم شیوع بیماری کرونا برگزار شد و داوران بخش مسابقه بین‌الملل به ریاست کیت بلانشت بازیگر استرالیایی جایزه شیر طلایی بهترین فیلم را به «سرزمین آواره‌ها» به کارگردانی کلویی ژائو دادند.

ونیز که قدیمی‌ترین جشنواره سینمایی دنیاست، در سال‌های اخیر به ویترینی برای نمایش فیلم‌های مطرح در فصل جوایز سینمایی در هالیوود تبدیل شده است. جاذبه، بردمن، لا لا لند، سه بیلبورد بیرون ابینگ میزوری، رسیدن، سوگلی، شکل آب، ستاره‌ای متولد می‌شود و جوکر جزو فیلم‌هایی هستند که در جشنواره ونیز روی پرده رفتند و سپس در فصل جوایز سینمایی موفق ظاهر شدند.

هفتاد و هشتمین جشنواره ونیز اول تا یازدهم سپتامبر (۱۰ تا ۲۰ شهریور ۱۴۰۰) برگزار می‌شود.

نظرات بینندگان