کد خبر: ۶۳۲۵۴۰
تاریخ انتشار: ۱۸ : ۱۳ - ۲۱ مرداد ۱۴۰۰

وزیر دفاع ترکیه: جان سربازانمان را در افغانستان به خطر نمی اندازیم

وزیر دفاع ترکیه در خصوص اداره فرودگاه کابل به دست نظامیان این کشور گفت که این موضوع در روزهای آتی مشخص خواهد شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: وزیر دفاع ترکیه در خصوص اداره فرودگاه کابل به دست نظامیان این کشور گفت که این موضوع در روزهای آتی مشخص خواهد شد.

«حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه امروز (پنج شنبه) گفت که موضوع مدیریت و مسئولیت امنیتی فرودگاه کابل در روزهای آتی مشخص می شود.

او به خبرگزاری آناتولی گفت که از نظر ترکیه جان سربازانش در افغانستان از هر چیز دیگری مهم تر است و ترکیه سربازانش را به خطر نمی اندازد.

دولت ترکیه پیشنهاد داده که بعد از خروج نظامیان آمریکایی و ناتو از افغانستان، مدیریت و حفاظت از فرودگاه بین المللی کابل را به شرط حمایت های مالی، سیاسی و لجستیک متحدانش مخصوصا واشنگتن، برعهده بگیرد.

«حمدالله محب» مشاور امنیت ملی رئیس جمهور افغانستان نیز ماه گذشته تایید کرد که این کشور و ترکیه برای تامین امنیت فرودگاه کابل پس از خروج نیروهای خارجی، در حال مذاکره هستند و تنها برخی مسائل باقی مانده است.

ورود ترکیه به بحران افغانستان با سخنان شب گذشته رجب طیب اردوغان وارد فاز دیگری شد. او گفت که حاضر است با رهبر طالبان دیدار کند و پیش از این نیز گفت و گوهایی میان ترکیه و طالبان صورت گرفته است.

اردوغان دیروز با «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان نیز به صورت تلفنی گفت و گو و از گسترش بحران در این کشور ابراز نگرانی کرد.

رییس جمهور ترکیه در حالی از افزایش خشونت ها در افغانستان ابراز نگرانی کرده است که حملات طالبان افزایش یافته و اعضای این گروه مراکز ۹ ولایت را تصرف کرده اند. با تشدید حملات طالبان هزاران تن از غیرنظامیان در افغانستان کشته و زخمی شده اند. در عین حال براساس آمارهای وزارت مهارجرین و بازگشت کنندگان افغانستان، بیش از ۵۷ هزار خانواده در سراسر این کشور در نتیجه جنگ های اخیر آواره شده اند.

نظرات بینندگان