کد خبر: ۶۳۲۵۷۴
تاریخ انتشار: ۲۱ : ۱۷ - ۲۱ مرداد ۱۴۰۰

لاوروف: به ارزیابی آمریکا از سقوط احتمالی کابل باور دارم

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه با استناد به اطلاعات سازمان سیا از احتمال سقوط کابل به دست طالبان در چند ماه آینده خبر داد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: لاوروف روز پنجشنبه در حاشیه یک همایش فرهنگی در منطقه کریمه در ساحل دریای سیاه به رسانه ها گفت: روسیه به ارزیابی سازمان سیا توجه می کند که کابل پایتخت افغانستان در چند ماه آینده ممکن است به دست گروه طالبان سقوط کند.  

 خبرگزاری رویتر روز چهارشنبه به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که مطابق اطلاعات تجسسی آمریکا، گروه طالبان ممکن است که در طول چند ماه کابل را محاصره و پس از ۹۰ روز آن را تصرف کند.

لاوروف گفت: باتوجه به اینکه همه آنچه که در افغانستان رخ می دهد نتیجه ۲۰ سال حضور نظامی امریکا در این کشور است، به اطلاعات سازمان سیا در این مورد استناد و توجه می کنیم.  

 

موضع غرب در مورد کریمه ننگ آور است

لاوروف در ادامه سخنان خود گفت که موضغ غرب در مورد مساله کریمه ننگ آور است.

وی افزود: پس از آنکه از همه پرسی آزاد کریمه حمایت کردیم غرب واکنش نشان داد. کشورهای غربی توافق ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهوری اسبق اوکراین و سران مخالفان دولت را که سه کشور اروپایی آن را امضا کرده بودند و اجرای آن از سوی ایالات متحده آمریکا تضمین شده بود را از یاد بردند.  

وی ادامه داد: مخالفان دولت اوکراین در سال ۲۰۱۴ یک روز پس از کسب توافق با یانوکوویچ آن را نقض کردند.

لاوروف این را نیز گفت که غرب پس از اینکه پی برد که نمی تواند روسیه را از مسیر خود منحرف کند شروع به مجازات این کشور کرد.

نظرات بینندگان