کد خبر: ۶۳۲۶۶۳
تاریخ انتشار: ۲۶ : ۱۲ - ۲۲ مرداد ۱۴۰۰

اشرف غنی: زمانی از قدرت کنار می‌روم که مردم افغانستان درباره جانشینم تصمیم بگیرند

رئیس جمهور اشرف غنی می‌گوید که زمانی از قدرت کنار خواهد رفت که مردم افغانستان در مورد جانشین وی تصمیم بگیرند. غنی ظاهراً به اظهارات عمران خان، نخست وزیر پاکستان اشاره کرد. عمران خان دیروز در صحبت آنلاین با رسانه‌های بین‌المللی گفت که طالبان می‌خواهند که رئیس جمهور اشرف غنی از قدرت کنار رود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس جمهور اشرف غنی می‌گوید که زمانی از قدرت کنار خواهد رفت که مردم افغانستان در مورد جانشین وی تصمیم بگیرند.

رئیس جمهور غنی گفت که جانشین او را مردم افغانستان تعیین می‌کنند و به گفته او این حق را به هیچ کسی دیگر نخواهند داد.

غنی که عصر دیروز در مراسم بزرگداشت از روز جهانی جوانان در ارگ صحبت می‌کرد ظاهراً به اظهارات عمران خان، نخست وزیر پاکستان اشاره کرد.

اشرف غنی گفت: "برخی‌ها می‌گویند به خصوص همسایۀ ما که اگر اشرف غنی نباشد و یا چوکی را رها کند، همه چیز درست می‌شود و صلح میاید. سؤال من و میلیون‌ها افغان این است که جانشین من کی خواهد بود و چگونه تعیین می‌شود. مردم افغانستان هر روز بخواهند جانشین من را تعیین کنند به سر چشم، اما این حق را به کسی دیگر نمی‌دهیم که زعیم ملی افغانستان را تعیین کند."

رئیس جمهور غنی در ماه حوت پارسال گفته بود که انتقال قدرت از طریق انتخابات برای حکومت او یک اصل غیرقابل معامله است. وی در آن زمان همچنان گفته بود که حاضر است انتخابات زودهنگام برگزار کند.

نخست وزیر پاکستان گفته که سه یا چهار ماه پیش، هنگامی که هیئت رهبری طالبان به آن کشور رفته بود، تلاش کرد این گروه را برای گفتگو تشویق کند.

اما عمران خان دیروز در صحبت آنلاین با رسانه‌های بین‌المللی گفت که طالبان می‌خواهند که رئیس جمهور اشرف غنی از قدرت کنار رود.

خان گفت: "شرط آن‌ها [طالبان] این است که تا هنگامی که اشرف غنی در قدرت است با حکومت افغانستان گفتگو نخواهند کرد."

در همین حال ملا عبدالغنی برادر، رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر، حکومت افغانستان را دیروز متهم کرد که در گفتگوهای صلح وقت را ضایع می‌کند.

اما حکومت افغانستان پیوسته طالبان را متهم کرده که اراده به صلح ندارند و به جنگ ادامه می‌دهند.

به دنبال آغاز روند خروج کامل نیروهای امریکایی و دیگر اعضای ناتو از افغانستان در اول ماه می امسال، طالبان حمله‌های‌شان را افرایش داده اند.

این گروه در کمتر از یک هفته، کنترل مرکزهای حد اقل ده ولایت را در دست گرفته اند.

با تشدید حمله‌های طالبان و پیشروی این گروه در افغانستان، انتقادها از پاکستان بالا گرفته و مقام‌ها و بسیاری از مردم این کشور، اسلام آباد را به پشتیبانی از طالبان متهم کرده و از جامعه جهانی خواسته اند که پاکستان را تحریم کند.

مقام‌های پاکستانی اما این اتهام را رد می‌کنند.

نظرات بینندگان