کد خبر: ۶۳۳۱۶۵
تاریخ انتشار: ۰۹ : ۱۸ - ۲۵ مرداد ۱۴۰۰

روند صعودی کرونا درقم حداقل تا یک ماه دیگر ادامه دارد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: روند ابتلا به‌کرونا و بستری‌ها در این استان همچنان صعودی است و پیش‌بینی می‌شود، حداقل ۲ تا ۴ هفته دیگر نیز ادامه داشته باشد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: روند ابتلا به‌کرونا و بستری‌ها در این استان همچنان صعودی است و پیش‌بینی می‌شود، حداقل ۲ تا ۴ هفته دیگر نیز ادامه داشته باشد.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، محمد رضا قدیر اظهار داشت: اکثر افراد با حال عمومی بد به‌بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند و تعداد بیماران بستری بدحال در حال افزایش است, که این امر باعث می‌شود روند ترخیص بیمار نیز با کُندی صورت گیرد.

وی افزود: ظرفیت مراکز درمانی استان تقریبا تکمیل شده و کادر بهداشت و درمان واقعا خسته و فرسوده شده‌اند و تاب‌آوری سیستم سلامت به‌شدت کاهش یافته‌است.

قدیر با تاکید بر اینکه تعطیلات اخیر جهت مسافرت نیست و لازم است تردد نکردن و حضور نداشتن در تجمع‌ها از سوی مردم جدی گرفته شود.

وضعیت کرونایی قم که از ۲۷ خردادماه پس از ۴۰ روز از وضعیت نارنجی به زرد بهبود یافته بود بر اساس آخرین رنگ‌بندی اعلام شده توسط نرم‌افزار ماسک، از تاریخ نهم تیرماه جاری بار دیگر جزو شهرهای نارنجی و از ۲۳ تیرماه مجددا در وضعیت قرمز از نظر شیوع کرونا قرار گرفت.

ویروس کرونا موجب بیماری عفونی «کووید۱۹» می‌شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام ‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه‌های انتقال آن عطسه، سرفه، دست‌ دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست‌دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به‌ هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله‌گذاری اجتماعی» توصیه شده است.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته ‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.

همشهریان قمی در صورت مشاهده هرگونه علامتی در رابطه با ویروس «کرونا» در خود و افراد خانواده، می‌توانند به «مرکزهای جامع سلامت» امام حسن عسکری(ع) در شهرک امام حسن عسکری(ع)، امام خمینی(ره) در بلوار شهید کریمی (بنیاد)، فرقانی در انتهای شیخ‌آباد، پردیس در پردیسان (خیابان ایمان)، خوراکیان در بلوار ۱۵ خرداد، بعثت در نیروگاه، شهدا در خیابان انقلاب اسلامی (چهارمردان)، پنبه‌چی در خیابان امام خمینی(ره) و جندقیان در خیابان زاویه مراجعه و خدمات «رایگان» دریافت کنند.

ایرنا 

نظرات بینندگان