arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۳۳۲۷۳
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۴ - ۲۶ مرداد ۱۴۰۰
محسن زنگنه، نماینده مجلس در گفتگو با «انتخاب»:

تعدادی از وزرای پیشنهادی لب مرز هستند / وزرای اقتصادی معرفی شده، در یک سطح نیستند

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه اکثر وزرایی که معرفی شدند از مجلس رأی می‌گیرند، اظهار داشت: تعدادی از وزرا هستند که وضعیتشان بستگی به برآورد کمیسیون‌ها طی روز‌های آینده دارد که اعلام می‌شود چراکه ممکن است با آراء کمتری لب مرز قرار داشته باشند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تعدادی از وزرای پیشنهادی لب مرز هستند

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه اکثر وزرایی که معرفی شدند از مجلس رأی می‌گیرند، اظهار داشت: تعدادی از وزرا هستند که وضعیتشان بستگی به برآورد کمیسیون‌ها طی روز‌های آینده دارد که اعلام می‌شود چراکه ممکن است با آراء کمتری لب مرز قرار داشته باشند.

محسن زنگنه نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در گفت و گو با «انتخاب»، در مجلس در پاسخ به این سوال که پیش بینی شما از رأی اعتماد مجلس به کابینه دولت سیزدهم را چگونه می‌بینید؟ گفت: فکر نمی‌کنم به این آسانی پاسخ این سوال را داد و باید رأی را در صحن داد.

تعدادی از وزرای پیشنهادی لب مرز هستند

او در پاسخ به این سوال که ارزیابی شخصی شما از وزرای کابینه چیست؟ آیا همه رأی می‌آورند و یا همه رد می‌شوند؟ عنوان کرد: اکثر وزرایی که معرفی شدند حداقل این است که از مجلس رأی می‌گیرند حالا تعدادی هم هستند که وضعیتشان بستگی به برآورد کمیسیون‌ها طی روز‌های آینده دارد که اعلام می‌شود. تعدادی از وزرا ممکن است با آراء کمتری لب مرز قرار داشته باشند از این رو باید منتظر دو سه روز آینده بود که برآورد نمایندگان چه خواهد بود.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه در پاسخ به این سوال که چند وزیر و کدام وزرا ممکن است رأی نیاورند یا رأی کمتری بیاورند؟ ادامه داد: فکر می‌کنم نباید عددی در این باره صحبت کرد فضای مجلس بدین گونه است که نمایندگان براساس آن تکلیف شرعی و قانونی که دارند و فارغ از همه حواشی و فضا‌های حاشیه ای، به کسانی که تشخیص می‌دهند صلاحیت نشستن بر روی کرسی‌های دولت سیزدهم را دارند رأی بدهند. اینکه چند نفر رأی کسب می‌کنند و چه تعداد می‌افتند نمی‌توان عدد و رقم ارائه داد. به بیان دیگر نمی‌توان قطعی نظر داد.

این نماینده مجلس اضافه کرد: در جلساتی که با نمایندگان داریم اکثر دوستانی که حداقل ما با آن‌ها صحبت کردیم بدون اشاره به عدد و رقم، بر این نکته تاکید دارند که ما باشد براساس تکلیف قانونی، وزرایی را انتخاب کنیم صلاحیت داشته باشند و این صلاحیت برای نمایندگان احراز شود قطعا اگر وزرایی باشند که صلاحیت نشستن بر کرسی‌های وزارتخانه را نداشته باشند و صلاحیتشان برای نمایندگان احراز نشود یقینا براساس تکلیف شرعی و وظیفه قانونی عمل می‌کنند.

زنگنه در پاسخ به این سوال که صحبت‌های آقای رئیسی را در قانع کردن و رأی اعتماد مجلس به وزرا را چقدر تاثیرگذار می‌دانید؟ تصریح کرد: یقینا صحبت‌های آقای رئیسی در مورد برخی از نمایندگان می‌تواند موثر باشد بدین جهت که، چون رئیس جمهور آن‌ها را انتخاب کرده ممکن است معیار‌هایی در ذهن ایشان برای انتخاب برخی از آن‌ها بوده که آن معیار‌ها را فقط شخص ایشان می‌تواند بیان کند و این‌ها جدا از سوابق و رزومه آن‌ها باشد؛ بنابراین فکر می‌کنم دفاع رئیسی از تک تک وزرای کابینه به ویژه روز معرفی و حضور در مجلس، یقینا در نظر نمایندگان تاثیرگذار است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه درباره حضور وزرای اقتصادی در این کمیسیون و برنامه آن‌ها عنوان کرد: وزرا برنامه‌های خود را ارائه داده اند نمی‌توان گفت همه برنامه‌ها در یک سطح بوده است یعنی به نظر من وزرای اقتصادی که ما حداقل برنامه هایشان را در کمیسیون برنامه و بودجه دیدیم در یک سطح و تراز نیستند برخی از آن‌ها عالی هستند و برخی در درجه پایین‌تر قرار دارند. انشالله نمایندگان در رأی شان خواهند گفت که چه وزرایی ضعیف هستند. تا یک هفته دیگر همه این‌ها مشخص خواهد شد.

نظرات بینندگان