کد خبر: ۶۳۳۴۲۱
تاریخ انتشار: ۱۷ : ۱۲ - ۲۷ مرداد ۱۴۰۰

گفتگوی بایدن و جانسون درباره افغانستان؛ برگزاری نشست گروه ۷ و خارج کردن افراد بیشتر

نخست وزیر انگلیس درباره اوضاع افغانستان با رئیس جمهوری آمریکا گفتگو داشت و از تمایلش برای افزایش کمک‌های بشردوستانه به منطقه خبر داد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: نخست وزیر انگلیس درباره اوضاع افغانستان با رئیس جمهوری آمریکا گفتگو داشت و از تمایلش برای افزایش کمک‌های بشردوستانه به منطقه خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک، در بیانیه دفتر بوریس جانسون، نخست وزیر انگیس آمده است: جانسون با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا درباره اوضاع کنونی در افغانستان گفتگو کرد. دو طرف همکاری لندن و واشنگتن را در روزهای گذشته در روند تخلیه اتباع دو کشور و کارمندان آمریکایی و انگلیسی و همچنین اتباع افغان مورد استقبال قرار دادند.

در ادامه این بیانیه همچنین آمده است: جانسون و بایدن همچنین درباره تداوم روند همکاری بین دو کشور در روزها و هفته‌های پیشرو برای تخلیه افراد بیشتر در صورت امکان از افغانستان صحبت کردند. بایدن و جانسون همچنین بر ضرورت همکاری مشترک جامعه بین‌الملل برای اجتناب از بحران بشری در افغانستان نیز توافق کردند.

در ادامه بیانیه دفتر نخست وزیری انگلیس همچنین آمده است: جانسون برنامه‌های انگلیس را برای افزایش کمک‌های بشردوستانه به منطقه و جابجایی و اسکان پناهجویان افغان اعلام کرد. نخست وزیر همچنین بر اهمیت از دست ندادن افغانستان، حفاظت از آن در برابر تهدید تروریسم و ادامه حمایت از مردم این کشور تاکید کرد.

در بیانیه دفتر جانسون همچنین آمده که وی و بایدن قرار است در نشست مجازی گروه هفت که در روزهای آتی انجام می‌شود درباره مسائل مورد به منطقه بیشتر گفتگو کنند.

کاخ سفید اعلام کرده که گروه طالبان برای تامین امنیت دسترسی به فرودگاه کابل ابراز آمادگی کرده است. بنا به اعلام مقامات آمریکا ارتش این کشور از زمان به قدرت رسیدن طالبان تاکنون ۳۲۰۰ نفر را از افغانستان خارج کرده است.

آمریکا در نظر دارد طی روزها و هفته های آتی بیش از ۳۰ هزار نفر را از افغانستان خارج کند. ارتش ایالات متحده این افراد را در گام اول به پایگاه های خود قطر و کویت منتقل می کند.

روز یکشنبه، طالبان کابل را گرفت و اشرف غنی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان هم با بیان اینکه نمی‌خواسته درگیری‌های خونین رخ دهد، افغانستان را ترک کرده است.

بسیاری از کشورها هیات‌های دیپلماتیک خود را یا تخلیه کرده یا از تعداد کارمندانشان در افغانستان کاسته‌اند.

نظرات بینندگان