کد خبر: ۶۳۳۴۵۴
تاریخ انتشار: ۵۹ : ۱۴ - ۲۷ مرداد ۱۴۰۰

فناوری تلفن ثابت انگلیس در سال ۲۰۲۵ برچیده می‌شود

فناوری تلفن ثابت در بریتانیا در سال ۲۰۲۵ برچیده خواهد شد. اپراتور‌های تلفن ثابت در بریتانیا تلفن هر خانه را به جای سیم‌کشی مسی مرسوم تلفن ثابت به خطوط اینترنتی وصل می‌کنند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

بی بی سی: فناوری تلفن ثابت در بریتانیا در سال ۲۰۲۵ برچیده خواهد شد. اپراتور‌های تلفن ثابت در بریتانیا تلفن هر خانه را به جای سیم‌کشی مسی مرسوم تلفن ثابت به خطوط اینترنتی وصل می‌کنند.

تلفن ثابت چیست و چطور کار می‌کند؟

یک زنگ به من بزن! آلکساندر گراهام بل اولین تلفن جهان را اختراع و در سال ۱۸۷۶ آن را ثبت کرد. دو سال پس از آن بل توانست اولین تماس تلفنی راه دور در بریتانیا را در حضور ملکه ویکتوریا برقرار کند.

در مدت یک قرن پس از این اختراع به تدریج سیم‌های تلفن در سراسر بریتانیا نصب شد و مردم توانستند با هم تماس تلفنی بر‌قرار کنند. تلفن‌های ثابت صدا را به جریان الکتریکی تبدیل می‌کنند و این جریان از طریق سیم‌های مسی به تلفن فرد دیگر می‌رسد و او می‌تواند صدا را بشنود.

هر چند از زمان به راه افتادن اینترنت مردم بیش از پیش به کابل‌های فیبر‌ نوری روی آوردند، روشی که شرکت‌های خدمات تلفن می‌گفتند به‌‌صرفه‌تر و مطمئن‌تر از کابل‌های مسی قدیمی است. با تلفن‌های قدیمی مثل این که در تصویر بالا می‌بینید به‌جای فشار دادن دگمهٔ هر شماره باید انگشت خود را در سوراخ آن شماره قرار می‌دادید و صفحهٔ شماره‌گیر را به سمت راست می‌چرخاندید تا هر شماره درست گرفته شود.

مشکل بزرگ تلفن ثابت این بود که اگر خانه نبودید نمی‌توانستید به کسی تلفن بزنید و کسی هم نمی‌توانست با شما تماس بگیرد. پیش از تلفن‌های همراه، باجه‌های تلفن عمومی برای رفع این مشکل ساخته شده بود.

با اعلام برچیده شدن فناوری تلفن ثابت شرکت‌های خدمات تلفن اعلام کردند که نیازی نیست مردم دستگاه‌های تلفن خود یا شماره تلفن خود را تعویض کنند. همه‌ تغییرات در زیر‌ساخت انجام خواهد شد. البته آنها اعلام کرده‌اند که پس از این افراد برای استفاده از تلفن ثابت باید آن را به روتر اینترنت وصل کنند.

وقتی فناوری قدیمی تلفن ثابت برچیده شود دیگر بدون اینترنت مردم نمی‌توانند با تلفن ثابت تماس برقرار کنند. در بریتانیا، آفکام (نهاد تنظیم‌کننده مقررات رسانه‌ای بریتانیا) اعلام کرده است برای افرادی که اینترنت ندارند خدمات اینترنتی ساده و محدود فقط برای تماس تلفنی ارائه خواهد شد و نیازی نیست هزینهٔ خدمات اینترنت پر‌سرعت پرداخته شود.

نظرات بینندگان