کد خبر: ۶۳۷۰۱۹
تاریخ انتشار: ۰۴ : ۰۰ - ۲۰ شهريور ۱۴۰۰
تورق خاطرات چهره ها در «انتخاب»؛

خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی، ۱۹ شهریور ۱۳۷۷

خاطرات آیت الله هاشمی: در مسایل داخلى، مشاجره بر سر موضوع حمله به آقايان [عبدالله] نورى و [عطاءالله] مهاجرانى ادامه دارد؛ جناح چپ از حربه اتهام خشونت، عليه راست‌ها بهره مى‌گيرد و جناح راست، چپى‌ها و ليبرال‌ها را مايه تحريك و ناراحتى مؤمنين و وادار كردن آنها به خشونت معرفى مى‌كنند. همين دو زاويه ديد، در مذاكرات شوراى مجمع تشخيص مصلحت هم بود و رهبرى هم در ملاقات، به هر دو جهت اشاره‌ كرده‌اند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

خاطرات روزنوشت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۷۷، هرشب در «انتخاب» منتشر می‌‌شود. پیشتر، خاطرات ایشان از سال ۵۸ تا ۷۶ در سرویس تاریخ «انتخاب» به صورت روزانه پوشش داده شده است.

 

در منزل بودم. وقت با مطالعه و تنظيم كتابخانه گذشت.كتاب تاريخ حكومت خاندان سادات مرعشى مازندران را تمام‌كردم. نزديك دو قرن، حكومت محلى داشته‌اند؛ سال‌هاى اول، اسلامى و آرمانى بوده‌اند، ولی كم‌كم دنياطلبى و چيزهاى ديگر، آنها را گرفته. مدتى مستقل و مدتى باج‌ده به تيموريان يا صفويه بوده‌اند.

كارها را آوردند، انجام دادم. در گزارش‌هاى خارجى، ارجاع پرونده انحراف اخلاقى [بیل کلینتون]، ریيس‌جمهور آمريكا به كنگره و احتمال استيضاح موردتوجه است و ادامه بحران در روسيه كه با توافق بر سر نخست‌وزيرى [یوگنی] پريماکف، بحران سياسى را علاج خواهدكرد، ولى بحران اقتصادى عميق است؛ گرچه روبل تقويت شد و به 13 هزار روبل در برابر يك دلار رسيد.

در مسایل داخلى، مشاجره بر سر موضوع حمله به آقايان [عبدالله] نورى و [عطاءالله] مهاجرانى ادامه دارد؛ جناح چپ از حربه اتهام خشونت، عليه راست‌ها بهره مى‌گيرد و جناح راست، چپى‌ها و ليبرال‌ها را مايه تحريك و ناراحتى مؤمنين و وادار كردن آنها به خشونت معرفى مى‌كنند. همين دو زاويه ديد، در مذاكرات شوراى مجمع تشخيص مصلحت هم بود و رهبرى هم در ملاقات، به هر دو جهت اشاره‌ كرده‌اند.

تلفنى به آقاى [احمد] جنتى، [دبیر شورای نگهبان]، در مورد امتحان مجدد آقاى [محمدرضا] عباسى‌فرد، تذكر دادم. مسابقات جهانى‌كشتى در تهران، با حضور هيأت ورزشى وسيع آمريكا، از مسایل ديگر داخلى است. طالبان، رسماً اعلان كرد كه جنازه نُه ديپلمات ايران را در مزار شريف به‌دست آورده‌اند و در ايران، شهادت آنها رسماً اعلان شد.

نظرات بینندگان