کد خبر: ۶۳۷۱۰۳
تاریخ انتشار: ۲۹ : ۱۳ - ۲۰ شهريور ۱۴۰۰

گزارش های فریب دهنده و انحرافی در مورد عملکرد بانک ها / دروغ تراز منفی 600 میلیاردی یک بانک

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

گزارش های فریب دهنده و انحرافی در مورد عملکرد بانک ها / دروغ تراز منفی 600 میلیاردی یک بانک

اخیرا گزارش هایی در خصوص عملکرد ماهانه برخی بانک ها در رسانه ها منتشر شده که عملکرد واقعی بانک ها تفاوت محسوسی دارد.

به گزارش روزنامه اینترنتی فراز؛ دلیل این موضوع آن است که گزارش های مذکور عمدتا فریب دهنده اند و نه تنها تصویر روشنی از عملکرد بانک مورد بررسی را در اختیار مخاطب قرار نمی دهند بلکه مخاطب را در بررسی ها و ارزیابی های خود دچار انحراف می کنند.
 
اما دلیل این موضوع چیست؟

اولین نکته آن است که عملکرد سود و زیان بانک ها به صورت ماهانه انجام نمی شود بلکه به صورت سالانه و یا میان دوره ای تهیه می شود.

نکته دوم آن است که در این نوع گزارش ها، یک یا دو عامل برای بررسی عملکرد بانک ها در نظر گرفته می شود و سایر عوامل اثرگذار نادیده گرفته می شوند که به وضوح مخاطب را منحرف می کند.

به عنوان نمونه ای از این گزارش ها، اخیرا گفته شده که تراز بانک پاسارگاد منفی 600 میلیارد تومان شد. این گزارش صرفا عملکرد مردادماه بانک را در نظر گرفته و آن را با عملکرد تیرماه مقایسه کرده که اتفاقی بدیع و غریب در حوزه بانکداری است.

نکته مهمتر اینکه گزارش مذکور حتی عوامل تاثیرگذار در سود و زیان بانک در همین ماه را هم لحاظ نکرده و به نوعی با سانسور اعداد و ارقام مهم، به این نتیجه نادرست رسیده است.

این در حالی است که اعداد و ارقام مورد نیاز به راحتی در سایت کدال برای همگان قابل دسترس است و امکان استفاده از آن در گزارش مهیا بوده است.

برای توضیح بیشتر، گزارش مذکور صرفا سود تسهیلات و سود سپرده ها را در نظر گرفته است. این در حالی است که با نگاهی به سایت کدال و استخراج آمار و اعداد مورد نیاز، مشخث می شود که در مقطع مورد بررسی، سود حاصل از سرمایه گذاری ها و سپرده گذاری ها در بانک پاسارگاد 29 درصد رشد کرده است. همچنین درآمد کارمزدها 27 درصد و سایر درآمدها نیز 12 درصد افزایش یافته.

از سوی دیگر، باز هم بر اساس اطلاعات منتشرشده در سایت کدال، مبادلات ارزی این بانک نسبت به تیرماه 5 درصد، تسهیلات اعطایی 3 درصد و جذب سپرده های سرمایه گذاری هم به میزان 3 درصد رشد کرده است.

با این حال هیچ کدام از این اعداد و ارقام در گزارش مذکور لحاظ نشده اند.
نظرات بینندگان