arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۳۷۲۵۶
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۱۲ - ۲۱ شهريور ۱۴۰۰

جویدن آدامس پس از جراحی قلب بهبود عملکرد روده را تسریع می کند

نتایج یک تحقیق نشان می دهد جویدن آدامس پس از جراحی قلب باعث فعال شدن دستگاه گوارش می‌شود و به بیماران کمک می کند تا احساس بهتری داشته باشند و زودتر از بیمارستان مرخص شوند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

نتایج یک تحقیق نشان می دهد جویدن آدامس پس از جراحی قلب باعث فعال شدن دستگاه گوارش می‌شود و به بیماران کمک می کند تا احساس بهتری داشته باشند و زودتر از بیمارستان مرخص شوند.

به گزارش اینترنتی نیوز مدیکال، محققان مرکز پزشکی «کروزر چستر» در آمریکا در این مطالعه بیمارانی را که تحت عمل جراحی قلب باز ، تعویض دریچه آئورت یا تعمیر/تعویض دریچه میترال قرار گرفته بودند، بررسی کردند.

یک گروه شامل ۳۴۱ بیمار بود که از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ تحت عمل جراحی قرار گرفتند و پس از عمل جراحی در پروتکل آدامس بدون قند شرکت کردند.

گروه دوم که شامل ۴۹۶ بیمار بود که بین سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ عمل جراحی قلب مشابهی انجام دادند، اما پس از عمل آدامس نجویدند.

این تحقیق نشان داد که تنها دو نفر از بیمارانی که در گروهی قرار داشتند که پس از عمل آدامس می جویدند به بیماری «ایلئوس» یا انسداد روده پس از عمل مبتلا شدند؛ این در حالی است که این عارضه در ۱۷ بیماری که در گروهی که پس از عمل جراحی آدامس نمی جویدند، بروز کرد.

ایلئوس فقدان انقباضات طبیعی ماهیچه ای در روده است که به انسداد احتمالی مواد غذایی در روده منجر می شود.

ایلئوس پس از جراحی شایع است؛ زیرا اغلب داروهایی برای افراد تجویز می‌شود که باعث کندی حرکت روده می‌شوند.

در این مورد، روده مسدود نشده است بلکه به درستی حرکت نمی‌کند. در نتیجه غذای هضم شده حرکت کمی در طول روده‌ها دارد یا هیچ حرکتی ندارد.

ایلئوس ممکن است به گرفتگی شکم، نفخ، تهوع، استفراغ، یبوست و مشکل در تحمل رژیم غذایی عادی منجر شود. در نتیجه، بیماران ممکن است ناراحتی، بهبودی آهسته و بستری طولانی مدت در بیمارستان را تجربه کنند که به نوبه خود به افزایش بار جسمی، روحی و مالی بر بیماران می انجامد.

اعتقاد بر این است که جویدن آدامس روده ها را با فریب دادن آنها به این باور که غذا در راه است، تحریک می کند که به عنوان «تغذیه ساختگی» شناخته می شود و مصرف معمولی غذا را تقلید می کند، اما در آنجا غذا و نوشیدنی در واقع هضم یا جذب نمی شود.

به گفته محققان، جویدن آدامس بعد از عمل یک مداخله موثر و ارزان است که به بهبود احساس بیماران پس از عمل جراحی کمک می کند.

هنگامی که بیماران احساس بهتری دارند، سریع تر بهبود می یابند و در نهایت سریع تر از بیمارستان ترخیص می شوند.

آنها خاطر نشان کردند: با توجه به کمترین خطر و هزینه بسیار ناچیز این مداخله (جویدن آدامس)، استفاده از آدامس پس از جراحی قلب باید به عنوان استاندارد جدیدی از مراقبت در نظر گرفته شود.

نتایج این تحقیق در هجدهمین کنفرانس سالانه مراقبت های قبل از عمل و مراقبت های ویژه از انجمن جراحان قفسه سینه آمریکا ارائه شد.

 ایرنا 

نظرات بینندگان