کد خبر: ۶۳۷۸۱۸
تاریخ انتشار: ۴۴ : ۱۶ - ۲۴ شهريور ۱۴۰۰

نماینده مجلس: عده‌ای ماینرهای از رده خارج شده در چین را وارد کشور می‌کنند

نماینده مردم لنگرود در مجلس تاکید کرد: متاسفانه عده ای سودجو ماینرهای نسل اول از رده خارج شده چینی را به کشور وارد کرده که مصرف برق آن به مراتب بالا است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: نماینده مردم لنگرود در مجلس تاکید کرد: متاسفانه عده ای سودجو ماینرهای نسل اول از رده خارج شده چینی را به کشور وارد کرده که مصرف برق آن به مراتب بالا است.

 پرویز محمدنژاد در جریان جلسه علنی امروز مجلس و بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی در خصوص رمزارزها و مبادلات آن در داخل کشور گفت: بسیاری از کشورها که از علم بالایی برخوردار هستند بحث استخراج رمزارزها را ممنوع کردند. ما در داخل کشور ۶۰ هزار مگابات تولید برق داریم که ۱۱.۵ درصد در طول مسیر تلف شده و ۱۲ هزار مگابات آن به حوزه برق آبی بازمی گردد که هیچ منبع ثابتی به شمار نمی رود. در نهایت ۲۷ هزار مگابات برق در دسترس ماست و ما حدود ۱۲  هزار مگابات کمبود برق داریم. حال از کجا می خواهیم یک پروژه عظیم مانند رمزارزها را که مصرف بالای دارد تامین برق کنیم؟

وی در ادامه اظهار کرد: استخراج رمزارزها بزرگترین تهدید برای صنعت برق و تامین برق مصارف خانگی و تجاری هستند. تنها بخشی که وارد شبکه شده و به صورت مستمر برق مصرف می کنند استخراج رمزارزها است و این امر آسیب جدی به تاسیسات برقی وارد می کند.

نماینده مردم لنگرود در مجلس گفت: از سوی دیگر از زمانی که رمزارزها وارد شده است سوداگران متصل شده و  ماینرهای نسل اول را وارد کشور می کنند با استفاده از ماینرهای نسل اول ۸۰۰ هزار کیلوبات برق برای تولید یک بیت کوین استفاده می شود و در حالی که ماینرهای نسل جدید ۱۴۲ هزار کیلوبات برق برای تولید یک بیت کوین استفاده دارند؛ متاسفانه امروز عده ای تمام ماینرهای نسل اول که از رده خارج شده را از چین وارد کشور می کنند. این ماینرها همگی از رده خارج شده و برق قابل توجهی نیاز دارند در صورتی که ماینرهای نسل جدید به مراتب برق کمتری استفاده می کنند.

وی در ادامه تاکید کرد: بهترین کار احداث مزارع کنترل شده استخراج رمزارز است که افرادی که دارای تخصص در این حوزه هستند در این مزارع مشغول فعالیت شوند.

نظرات بینندگان