کد خبر: ۶۳۷۹۰۱
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۰ - ۲۵ شهريور ۱۴۰۰

واشنگتن: هدف آمریکا و اسرائیل جلوگیری از رسیدن ایران به سلاح اتمی است

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید نه واشنگتن و نه تل‌آویو نمی‌خواهند شاهد ایران به‌عنوان یک کشور دارای سلاح اتمی باشند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه چهارشنبه گفت واشنگتن به‌صورت دائمی و ثابت درباره سیاست‌هایش در قبال ایران، به تل‌آویو گزارش می‌دهد.

پرایس طی نشست خبری روزانه در پاسخ به سوالی درباره اظهارات «بنی گانتز» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی درباره توافق هسته‌ای ایران، توضیح داد: «اعلام موضع درباره برجام یا برنامه هسته‌ای ایران را به کابینه اسرائیل واگذار می‌کنیم... نه آمریکا و نه اسرائیل نمی‌خواهند شاهد ایران به‌عنوان یک کشور دارای سلاح اتمی باشند».

وی با تکرار ادعاهای بی‌اساس علیه جمهوری اسلامی، اظهار داشت: «ما هر دو متعهد هستیم که نگذاریم ایران هرگز به سلاح اتمی برسد... ما اخیرا مشورت‌های عمیق و گسترده‌ای با شرکای اسرائیلی داشتیم. این در هر سطح اتفاق افتاده است. همزمان که گفت‌وگوها در وین پیش می‌رفت، ما قبل و بعد و حتی در برخی موارد حین گفت‌وگوها به اسرائیلی‌ها گزارش می‌دادیم».

به نوشته وبگاه وزارت خارجه آمریکا، این دیپلمات آمریکایی افزود: «در نهایت، هدف ما و اسرائیل در جلوگیری از رسیدن ایران به سلاح اتمی، یکسان است».

پرایس در پاسخ به این سوال که آیا تغییر معاون وزیر خارجه ایران (سید عباس عراقچی) باعث نومیدی شما شده، گفت: «اینکه ایران بخواهد چه کسی را به‌عنوان نماینده خود در بسترهای مختلف انتخاب کند، به خود دولت ایران ربط دارد. برای ما، سیاستمان در قبال ایران برای پیشبرد منافعمان فارغ از اینکه چه کسی در چه سمتی است، طراحی شده است».

«جنیفر ساکی» سخنگوی کاخ سفید نیز شامگاه چهارشنبه درباره آینده تعاملات آمریکا با ایران و سرنوشت مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای نیز گفت: «بایدن هنوز معتقد است که راه دیپلماتیک با ایران بهترین گزینه است».

پیش از این،‌ رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران اعلام کرد که او در پاریس با مقام‌های فرانسه، آلمان و انگلیس و اتحادیه اروپا درباره آینده مذاکرات برجام «رایزنی‌های مفیدی» کرده است.

رایزنی‌های تازه واشنگتن با مقام‌های اتحادیه اروپا و نمایندگان فرانسه، انگلیس و آلمان در شرایطی انجام شده که به رغم خروج آمریکا از این توافق و عدم پایبندی سه کشور اروپایی عضو برجام به تعهدات‌شان، آنها طی سال‌های اخیر همواره از ایران خواسته‌اند به صورت کامل تعهدات برجامی را انجام دهد.

نظرات بینندگان