کد خبر: ۶۳۸۰۳۵
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۰۸ - ۲۶ شهريور ۱۴۰۰

دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه هند در حاشیه اجلاس شانگهای

وزیر امور خارجه هند در پیامی در صفحه توییتر خود از دیدار با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در حاشیه اجلاس سازمان همکاری شانگهای در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان خبر داد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: وزیر امور خارجه هند در پیامی در صفحه توییتر خود از دیدار با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در حاشیه اجلاس سازمان همکاری شانگهای در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری "ای ان آی" «سابرامانیام جایشانکار» روز جمعه در پیام خود نوشت: از دیدار با امیرعبداللهیان در حاشیه نشست سازمان همکاری شانگهای در دوشنبه خوشحال هستم.

وی افزود: در این نشست در مورد تحکیم روابط دوجانبه و همکاری برای مقابله با چالش‌های منطقه‌ای صحبت کردیم.

سران ۱۲ کشور منطقه از جمله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در بیست و یکمین اجلاس شانگهای در ۱۶ و ۱۷ سپتامبر (۲۵ و ۲۶ شهریور) به دوشنبه پایتخت تاجیکستان سفر کرده‌اند.

سازمان همکاری شانگهای سازمانی میان‌دولتی است که برای همکاری‌های چندجانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده‌است. این سازمان در سال ۲۰۰۱ توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان پایه‌گذاری شد. نقش اصلی و تعیین کننده را، در سازمان شانگهای، دو کشور چین و روسیه تشکیل می‌دهند.

پذیرش چهار کشور مغولستان، ایران، هند و پاکستان در سال ۲۰۰۴ به عنوان اعضای ناظر از جمله اقدامات مهم این سازمان بود. حدود چهار سال پیش هند و پاکستان هر دو به عضویت دائم این سازمان درآمدند.

نظرات بینندگان