کد خبر: ۶۳۸۰۸۳
تاریخ انتشار: ۳۲ : ۱۵ - ۲۶ شهريور ۱۴۰۰

آنگ سان سوچی از اول اکتبر به اتهام فساد محاکمه می‌شود

وکیل آنگ سان سوچی، رهبر مخلوع به زندان افتاده دولت غیرنظامی میانمار امروز جمعه گفت، شورای نظامی این کشور قصد محاکمه موکل او به اتهام فساد را دارد تا یک پرونده دیگر به مجموع پرونده‌های قضایی مختلف او که می‌تواند چند دهه حبس را برایش در پی داشته باشد، اضافه کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: وکیل آنگ سان سوچی، رهبر مخلوع به زندان افتاده دولت غیرنظامی میانمار امروز جمعه گفت، شورای نظامی این کشور قصد محاکمه موکل او به اتهام فساد را دارد تا یک پرونده دیگر به مجموع پرونده‌های قضایی مختلف او که می‌تواند چند دهه حبس را برایش در پی داشته باشد، اضافه کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آنگ سان سوچی که دولت غیرنظامی تحت رهبری او در میانمار در جریان کودتای اول فوریه این کشور سرنگون شد، بعد از دستگیر شدن در پی این کودتا در بازداشت خانگی قرار داشته است. کودتای مذکور منجر به راه افتادن اعتراضاتی گسترده در میانمار و سرکوب بیرحمانه معترضان و مخالفان شد.

سوچی ۷۶ ساله که برنده جایزه صلح نوبل است هم اکنون در ارتباط با چند اتهام دیگر از جمله نقض محدودیتهای مربوط به مقابله با شیوع کروناویروس در جریان انتخابات سال گذشته که حزبش به عنوان پیروز قاطع آن اعلام شد و همین طور واردات غیرقانونی دستگاه‌های بی سیم و ایجاد فتنه در حال محاکمه است. خین مائونگ زاو، وکیل او گفت، موکلش قرار است از اول اکتبر در خصوص چهار مورد اتهام فساد در شهر نایپیداو محاکمه شود.

هر مورد اتهام فساد مطرح شده علیه سوچی می‌تواند حداکثر مجازات ۱۵ سال حبس را در پی داشته باشد.

محاکمه‌های در جریان سوچی به دنبال درگیر شدن میانمار با تشدید موارد ابتلای به کروناویروس برای مدت دو ماه به تاخیر افتاد و چند روز پیش مجددا از سر گرفته شدند اما سوچی در روز اول به دلیل اعلام این که حالش بد شده، غیبت کرد.

تا کنون خبرنگاران اجازه پوشش دادرسی‌ها را پیدا نکرده‌اند.

شورای نظامی میانمار همچنین سوچی را متهم به گرفتن طلا به صورت غیرقانونی و نقض یک قانون اسرار محرمانه مربوط به دوره استعمار کرده اما این اتهامات او هنوز در دادگاه مورد بررسی قرار نگرفته‌اند.

دولت وابسته به حزب او موسوم به "لیگ ملی برای دموکراسی" در جریان مناقشات مربوط به انتخابات ۲۰۲۰ بعد از متهم شدن از سوی ارتش میانمار به تقلب در انتخابات از قدرت خلع شد.

بر اساس اعلام یک گروه ناظر محلی اعتراضات بعد از کودتای اول فوریه میانمار تا کنون بیش از ۱۱۰۰ کشته بر جای گذاشته و منجر به دستگیر شدن بالغ بر ۸۰۰۰ تن شده است.

نظرات بینندگان