کد خبر: ۶۳۸۳۸۹
تاریخ انتشار: ۲۲ : ۱۲ - ۲۸ شهريور ۱۴۰۰

گاز fm200 چیست؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

گاز fm200 چیست؟

گاز HFC227ea با برند تجاری fm200  یک گاز اطفا حریق است که گاز fm200  در سیستم fm200  از آن استفاده می شود.  گاز fm200  غیر سمی، بدون رنگ، سازگار با محیط زیست و نارسانای الکتریکی می باشد که برای انسان ضرری ایجاد نمی کند . گاز fm200  مهار کننده در آتش سوزی های کلاس A ، B  و C سریع عمل کرده و با استاندارد NFPA 2001 مطابقت دارد و پس مانده ای از خود باقی نمی گذارند.

 این مهم ضمن به حداقل رساندن آسیب های احتمالی حاصل از عملیات اطفا حریق، موجب کاهش زمان تعطیلی محل حریق پس از عملیات اطفا خواهد شد.

مزایای استفاده از  گاز fm200 و سیستم fm200

 • گاز fm200 در فضاهای اشغال شده از امنیت بالایی برخوردار است. با توجه به اینکه پس مانده ای از خود باقی نمی گذارد آسیبی به تجهیزات  وسایل الکترونیکی و ماشین آلات نمی رساند.
 • در مقایسه گاز fm200 با سایر عوامل نظیر Novec 1230 گزینه ی مقرون به صرفه تر است.
 • به دلیل اینکه با استفاده از مقدار کمی از گاز fm200 آتش مهار می شود ، سیلندرهای کوچکتر یا کمتری در مقایسه با سایر عوامل مانند  Novec 1230 نیاز است.
 • گاز fm200 جایگزینی محبوب برای سیستم های مهار آتش هالون است.

نصب سیستم fm200

سیستم گازی fm200 در درجه اول در مناطق بسته با تهویه کنترل شده نصب می شوند ، جایی که می توانند حفاظت مطلوب در برابر آتش را ارائه دهند. اگرچه نمی توان از آنها برای مهار آتش سوزی مواد شیمیایی که اکسیژن خود را دارند یا در مناطقی که فلزات واکنشی وجود دارند،  استفاده کرد اما نصب سیستم fm200  مانند یک سیستم سیلاب کامل ، برای طیف وسیعی از خطرات مورد استفاده قرار می گیرند . توصیه می شود که حتما از شارژ سیلندر fm200  اطمینان حاصل نمایید.

تعداد سیلندرها و در حقیقت ماده اطفایی مورد نیاز در نصب سیستم fm200  به ابعاد فضا بستگی دارد. سیلندرهایfm200  در ابعاد متنوعی موجودند که اصول طراحی و نصب سیستم اطفایی با یک سیلندر و سیستم اطفایی با چند سیلندر با یکدیگر متفاوت است. منیفولد کاربرد متعددی در نصب سیستم fm200 در سیستم‌های چند سیلندری دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

کاهش میزان لوله‌کشی مورد نیاز

گاز fm200 چیست؟

ارتباط منبع اصلی و ذخیره

تامین میزان ماده اطفایی مورد نیاز برای فضای عملیاتی

طول عمر گاز fm200 چقدر است ؟

گاز ها به صورت مایع بوده و کارایی آن در نصب سیستم fm200 بستگی  به شرکت سازنده دارد و در این مدت آنالیز آن از بین نمی رود. ولی سالیانه باید فشار گیج و درجه عقربه را چک نموده تا افت فشار آن کمتر از 25 یا 45 بار نداشته باشد.

در هنگام نصب سیستم fm200 اگر فشار درجه سیلندر کمتر از مقدار استاندارد بود باید مجدد شارژ گاز سیلندر fm200 انجام شود.

سیستم fm200 چگونه کار می کند؟

با نصب سیستم fm200 ، گاز fm200 مثلث آتش را که  شامل گرما ، اکسیژن و منبع سوخت است ، بر هم زده و با حذف یکی از این عناصر آتش خاموش می شود. این عامل تحت فشار نیتروژن در نصب سیستم fm200  بدون آب قرار گرفته و پس از فعال شدن  آن به عنوان گاز، تخلیه می شود و با ایجاد اختلال از آزاد شدن  گرما یا رادیکال های آزاد جلوگیری کرده و واکنش شیمیایی  بین عناصر عامل ایجاد آتش را کمتر از ۱۰ ثانیه به غلظت های اطفا حریق می رساند.

ایمن برای فضای سیلندر ها و مخازن و مکانهای استفاده از آن

سیستم fm200 (گاز غیر سمی) اطفاء حریق که می توان با خیال راحت در مکان هایی که افراد در آنجا حضور دارند استفاده شود . سیستم fm200 با سیاست جدید جایگزین (SNAP) در آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA) کاملا تطابق دارد . سیستم fm200 تمیز با ترکیبی از مکانیسم های شیمیایی و فیزیکی آتش را خاموش می کند. اکسیژن را جابجا نمی کند و بنابراین بدون ترس از کمبود اکسیژن برای استفاده در فضاهای اشغالی ایمن است. این امر به پرسنل اجازه می دهد تا ببینند و نفس بکشند و همچنین با خیال راحت منطقه خطر را ترک کنند. لذا سیستم fm200 یک انتخاب برتر می باشد.

طراحی سیستم fm200 برای یک فضا از کجا آغاز می‌شود؟

اولین مرحله برای طراحی سیستم fm200 در نظر گرفتن ابعاد، موقعیت جغرافیایی و ویژگی‌های فضاست.

 • ثبت تمام جزئیات مربوط به ابعاد فضا از قبیل طول، عرض، ارتفاع سقف و زوایای اتاق برای طراحی سیستم fm200
 • ترسیم نقشه اولیه که هر گونه اختلاف سطح و ارتفاع را برای طراحی سیستم fm200 نشان دهد.
 • محاسبه تعداد و ابعاد تمامی خروجی‌های فضا در طراحی سیستم fm200
 • ثبت ابعاد تمام سازه‌های حجمی از قبیل ستون‌ها، داکت‌ها، قفسه‌ها و مواردی از این قبیل که از حجم فضای تحت حفاظت در طراحی سیستم fm200 می‌کاهند.
 • بررسی و ثبت اطلاعات دمای محیط تحت حفاظت در شرایط نرمال، بیشینه و کمینه در طراحی سیستم fm200
 • بررسی این مطلب در طراحی سیستم fm200 که آیا در اغلب اوقات پرسنل در محیط حضور دارند یا نه؟
 • شناسایی مجاری تهویه و بررسی احتمال باز و بسته بودن آن‌ها در هنگام خطر.
 • شناسایی تمامی خطرات بالقوه و در نظر گرفتن بیشترین غلظت طراحی برای حفاظت از فضا در طراحی سیستم fm200

منبع : https://fsc-co.com

نظرات بینندگان