arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۳۸۸۸۵
تاریخ انتشار: ۲۳ : ۰۹ - ۳۱ شهريور ۱۴۰۰

روزنامه اطلاعات: این خطر است که مرزهای ما با ایروان و نخجوان و هرات و مزارشریف بسته شده

قطع رابطه تاریخی ما با نخجوان و ایروان بسیار ناروا و دارای زیان‌های دراز مدت خواهد بود. باید این مسیرها بازگشایی و امنیت آنها تضمین شود. به زودی ممکن است در محیط قدرتمند فرهنگ ایرانی ـ از هرات تا مزارشریف و پنجشیر ـ دوستان و متحدان طبیعی ما نتوانند داد و ستد و تعامل داشته باشند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

روزنامه اطلاعات نوشت: انسداد مرزهای ما در جنگ‌هایی که آن سوی مرز ظاهراً در حال رخ دادن است، برای ما تبعات و پیامدهای زیادی خواهد داشت.

قطع رابطه تاریخی ما با نخجوان و ایروان بسیار ناروا و دارای زیان‌های دراز مدت خواهد بود. باید این مسیرها بازگشایی و امنیت آنها تضمین شود.

اما به زودی ممکن است در محیط قدرتمند فرهنگ ایرانی ـ از هرات تا مزارشریف و پنجشیر ـ دوستان و متحدان طبیعی ما نتوانند داد و ستد و تعامل داشته باشند. حتی ممکن است به لحاظ فرهنگی در مضایق عظیم قرار گیرند. این امر در مورد هزاره‌ها که وضعشان در دایرة مشروعیت ایدئولوژیک هنوز نامشخص است حساسیت بیشتری دارد.

منافع اقتصادی ما و تجّار ما در تمامی عرصه‌ها دستخوش نابسامانی شده است. این مسائل را نمی‌توان با اجلاس و شعار و یادداشت حل‌وفصل کرد یا نادیده گرفت. سخن رئیس اتاق بازرگانی خطاب به بازرگانان و صاحبان کالا در افغانستان زنگ خطر واقعی را به صدا درآورد: دنبال جایگزین باشند.

اگر در اقتصاد زیان‌های مقطعی قابل تحمل است، در سیاست و امنیت و فرهنگ نمی‌توان چنین اندیشید.

نظرات بینندگان