arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۳۹۶۹۷
تاریخ انتشار: ۳۸ : ۱۰ - ۰۵ مهر ۱۴۰۰

رشد ۷ درصدی صادرات زعفران ایران/ حداکثر قیمت هر مثقال زعفران ۸۵ هزار تومان

نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: بنابر آمار پنج ماهه گمرک، صادرات زعفران نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷ درصد رشد داشته است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

باشگاه خبرنگاران: نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: بنابر آمار پنج ماهه گمرک، صادرات زعفران نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷ درصد رشد داشته است.

غلامرضا میری نایب رئیس شورای ملی زعفران از ثبات قیمت زعفران در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون حداقل قیمت هر کیلو زعفران ۸ میلیون تومان و حداکثر ۱۶ میلیون تومان است‌.

او قیمت کنونی هر کیلو زعفران دسته را ۸ میلیون تومان، زعفران پوشال را ۱۰ میلیون و ۵۰۰ تا ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، زعفران سرگل را ۱۱ تا ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، زعفران نگین را ۱۲ تا ۱۴ میلیون تومان و زعفران سوپر نگین را ۱۴ میلیون و ۵۰۰ تا ۱۶ میلیون تومان اعلام کرد و افزود: هم اکنون حداقل هر مثقال زعفران ۵۰ هزار تومان و حداکثر ۸۵ هزار تومان است.

میری ادامه داد: همه ساله تقاضا در ایام و مناسبت های مختلف برای خرید زعفران در بازار افزایش می یابد که این امر بر گرانی محصول در بازار دامن می زند.
ضرورت اعلام هر چه سریع تر قیمت حمایتی زعفران

نایب رئیس شورای ملی زعفران با اشاره به اینکه صادرات کماکان در حال انجام است، بیان کرد: بنابر آمار پنج ماهه گمرک، صادرات زعفران نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷ درصد رشد داشته است و همواره پیش بینی می شود که میزان صادرات بیش از مدت مشابه سال قبل خواهد بود.

او درباره آینده بازار زعفران بیان کرد: با توجه به آنکه قرار است دولت قیمت ها را اعلام کند و به صادرکنندگان و خریداران تسهیلات بدهد، بنابراین‌ نمی توان پیش بینی راجع به بازار داشت، اما قرار است قیمت های اعلامی بیش از نرخ فعلی باشد تا برای تولیدکننده مقرون به صرفه باشد.

میری درباره تاثیر خشکسالی بر گیاه زعفران گفت: با توجه به آنکه زعفران گیاه زیرزمین است و هم اکنون زمین زعفران با زمین بایر تفاوتی ندارد و همواره طی ۱۰ روز آینده جوانه بیرون می آید، از این رو تا پایان فصل برداشت نمی توان برآورد دقیقی از تولید داشت. هر چند به واسطه خشکسالی و تقلیل آب قنات، تولید نسبت به سال قبل کاهش خواهد داشت.

به گفته او، وزارت جهاد کشاورزی و متولیان امر، قیمت تضمینی زعفران را باید هر چه سریع تر اعلام کنند؛ چرا که به رغم افزایش چند برابری قیمت تمامی کالاها و خدمات، نرخ زعفران نسبت به سال ۹۸ تغییر محسوسی نداشته که این امر موجب نارضایتی و بلاتکلیفی کشاورزان شده است.

نایب رئیس شورای ملی زعفران در پایان تصریح کرد: با توجه به آنکه تا فصل برداشت زمان زیادی باقی نمانده، از این رو تقاضا داریم که دولت هر چه سریع تر قیمت حمایتی زعفران را اعلام کند تا کشاورزان با انگیزه بیشتری به سمت و سوی برداشت بروند‌.

نظرات بینندگان