arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۳۹۷۰۶
تاریخ انتشار: ۲۷ : ۱۱ - ۰۵ مهر ۱۴۰۰

جولان باد‌های ۱۲۰ روزه در سیستان / طوفان شن ۱۱۲ کیلومتری زابل را در غبار محو کرد

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: صبح امروز طوفان گرد و خاک و شن با سرعت ۱۱۲ کیلومتر بر ساعت زابل در شمال استان را درنوردید و دید افقی را آنقدر کاهش داد که تنها اجسام با فاصله ۳۰۰ متر قابل رویت بود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تسنیم: مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: صبح امروز طوفان گرد و خاک و شن با سرعت ۱۱۲ کیلومتر بر ساعت زابل در شمال استان را درنوردید و دید افقی را آنقدر کاهش داد که تنها اجسام با فاصله ۳۰۰ متر قابل رویت بود.

محسن حیدری اظهار داشت: طوفان گرد و خاک و شن با سرعت ۱۱۲ کیلومتر بر ساعت صبح امروز زابل در شمال استان را درنوردید و دید افقی را انقدر کاهش داد که تنها اجسام با فاصله ۳۰۰ متر در فرودگاه شهر قابل رویت بود.

مدیرکل هواشناسی استان سیستان و بلوچستان افزود: این دومین طوفان شن شدید امسال است که بیشترین کاهش دید افقی را از ابتدای سال تا کنون ایجاد کرده است. البته حدود دو طوفان شن با همین سرعت نیز روی داده است که نسبت به امروز کاهش دید کمتری داشته است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: از ابتدای سال تا امروز هشت توفان گردوخاک و شن در زابل روی داده که طوفان شن روز ۱۸ شهریور با سرعت ۱۲۲ کیلومتر بر ساعت بوده است.

حیدری ادامه داد: بر اساس گزارش‌های محلی طوفان امروز موجب اختلال در تردد‌های جاده‌ای محور‌های مواصلاتی شمال استان به ویژه بخشی از محور زاهدان- زابل شده است.

وی گفت: با توجه به میدان باد حاکم بر منطقه پیش‌بینی می‌شود غبار ناشی از طوفان مناطق شمالی استان به تدریج به برخی نواحی شرقی و مرکزی استان نیز نفوذ کند و موجب کاهش دید افقی و کاهش کیفیت هوا شود.

عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان اضافه کرد: بر اساس آخرین خروجی نقشه‌های پیش یابی و مدل‌های جوی انتظار می‌رود از اواخر وقت امروز از شدت و سرعت وزش باد‌های ۱۲۰ روزه در شمال استان کاسته شود.

حیدری توضیح داد: وزش باد‌های منطقه‌ای ۱۲۰ روزه همه ساله از اردیبهشت تا مهرماه در نوار شرقی ایران و غرب افغانستان و پاکستان جریان دارد که بیابان زایی و افزایش چشمه‌های تولید گرد و غبار در منطقه، سبب افزایش وقوع و شدت وقوع پدیده‌های خاکدار شده است.

وی ادامه داد: بررسی تصاویر ماهواره نشان داده است که گرد و غبار ناشی از باد‌های ۱۲۰ روزه تا ارتفاع ۲۰۰ هکتوپاسکالی از سطح زمین بالا می‌رود و به صورت افقی نیز تا دریای عرب پیش روی می‌کند.

نظرات بینندگان