arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۳۹۹۶۰
تاریخ انتشار: ۲۱ : ۲۰ - ۰۶ مهر ۱۴۰۰

پیشنهاد تغییر ممنوعیت فصلی واردات برنج به تعرفه فصلی

رییس انجمن واردکنندگان برنج کشور، برای تنظیم بازار این محصول کاهش دوره ممنوعیت واردات برنج از چهار ماه به دو ماه در سالجاری و تغییر تعرفه فصلی به جای ممنوعیت فصلی واردات برنج از سال‌های آتی را خواستار شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: رییس انجمن واردکنندگان برنج کشور، برای تنظیم بازار این محصول کاهش دوره ممنوعیت واردات برنج از چهار ماه به دو ماه در سالجاری و تغییر تعرفه فصلی به جای ممنوعیت فصلی واردات برنج از سال‌های آتی را خواستار شد.

«عباس توکلی» امروز (سه‌شنبه) و در نشست سیدجواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی با فعالان و تشکل‌های حوزه کشاورزی و صنایع غذایی در اتاق بازرگانی تهران افزود: این انجمن با ۸۳ عضو و واردات ۸۵ درصدی، کسری برنج مورد نیاز کشور را تامین می کند.

وی اظهارداشت: در سال گذشته با تغییر نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی به ارز مبادله ای با کاهش شدید سرمایه تجار روبرو شدیم و ۴۸ درصد کاهش واردات نسبت به سنوات گذشته را تجربه کردیم.

رییس انجمن واردکنندگان برنج کشور با بیان اینکه بررسی ۱۰ سال گذشته بازار نشان می دهد ماهیانه به ۱۲۰ تا ۱۴۰ هزارتن برنج وارداتی نیاز داریم، گفت: با توجه به کاهش شدید ذخیره بخش خصوصی در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ کشور به هیچ عنوان توان ممنوعیت واردات چهار ماهه برنج را ندارد.

وی تصریح کرد: با افزایش شدید قیمت برنج داخلی که بالغ بر ۸۰ درصد است و بالتبع آن افزایش قیمت برنج خارجی، روبرو هستیم.

توکلی با اشاره به مخالفت وزارت جهاد کشاورزی در آزادسازی واردات برنج در چهارماهه فصل برداشت محصول داخلی اضافه کرد: وزارت جهاد کشاورزی با این موضوع به جای موضع گیری اقتصادی، موضع گیری سیاسی کرده است.

وی بر این باور است که با ورود برنج ذخایر احتیاطی کشور به بازار نه تنها کنترل قیمتی در این بخش صورت نگرفته است بلکه با کاهش ذخایر نیز روبرو خواهیم شد.

رییس انجمن واردکنندگان برنج کشور گفت: اکنون برنج های بخش خصوصی در بنادر داخلی و همچنین در بنادر هند و پاکستان در حال فساد است و اجازه واردات و تنظیم بازار به بخش خصوصی داده نمی‌شود.

وی به وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد داد: با کاهش ممنوعیت فصلی واردات از چهار ماه به دوماه از مهرماه، واردات این محصول آزادسازی شود تا علاوه بر تنظیم بازار داخلی محصول از بنادر خارج شود.

وزارت جهاد کشاورزی به بخش خصوصی در زمان رکود اعتماد کند

«رضا باکری» دبیر انجمن صنایع فرآورده لبنی هم در این نشست گفت: با توجه به تحریم ها و شرایط اقتصادی کشور لازم است دولت در زمان رکود بازار به بخش خصوصی اعتماد کند.

وی با بیان اینکه اکنون برنامه های عمرانی و توسعه ای متوقف شده است، اظهار داشت: بدون برنامه های توسعه ای امکان خروج از این شرایط تورمی و رکود نیست بنابراین استدعا دارم با تمام اعتقاد به نیروها و امکانات سرمایه بخش خصوصی اعتماد کنید و تشکل های بخش خصوصی را تصمیم گیری ها دخالت دهید.

«شهرام علیپور یگانه» دبیر انجمن واردکنندگان غلات ایران گفت: در ۶ ماهه اول سال بنا بود که نهاده های دامی به صورت اعتباری وارد کشور شود و بعد از ورود کالا و ترخیص دو ماه بعد ارز تخصیص داده شود اما متاسفانه با توجه به نوسانات مختلف بین وزارتخانه و بانک مرکزی اکنون بیش از سه تا چهار ماه بعد از ترخیص کالا هنوز برنامه دقیق تامین ارز برای تامین کنندگان مشخص نیست و این موضوع می تواند در ماه های آتی تامین کالا را با مشکل روبرو کند.

دبیر انجمن واردکنندگان غلات ایران اظهار داشت: روند طولانی پروسه تامین ارز، تخصیص و ترخیص کالا باعث می شود بارها و بارها واردکنندگان با مشکلات جدی انبار تملیکی روبرو شوند.

نظرات بینندگان