arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۴۱۹۰۲
تاریخ انتشار: ۳۴ : ۱۳ - ۱۹ مهر ۱۴۰۰

اعتراف عجیب فدراسیون فوتبال: خودمان خواستیم دیدار ایران و کره جنوبی بدون تماشاگر باشد

سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال گفت: فدراسیون فوتبال تلاش کرد تماشاگران به ورزشگاه بیایند، همه ارگان‌ها مثل وزارت بهداشت و وزارت ورزش هم کنار ما بودند و به ما کمک کردند، اما خودمان به این نتیجه رسیدیم که دیدار ایران و کره جنوبی بدون تماشاگر باشد و برای دیدار بعدی زیرساخت‌ها و بعضی مسائل دیگر را رعایت کنیم.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تسنیم: سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال مدعی شد این فدراسیون برای حضور تماشاگران در دیدار مقابل کره جنوبی یک هفته زودتر با فیفا مکاتبه کرده است.

حسن کامرانی‌فر در حاشیه مراسم رونمایی از سردیس‌های پنج تن از قهرمانان افتخارآفرین ورزش، درباره وضعیت میزبانی تیم ملی ایران از کره جنوبی اظهار داشت: فدراسیون خیلی تلاش کرد تا میزبانی دیدار با سوریه را بگیرد که کسب سه امتیاز این بازی باعث شد امتیازات بعدی جمع شود. همیشه اولین دیدار در تورنمنت‌ها خیلی دشوار است. جلساتی برای دیدار با کره جنوبی داشتیم و یکی از موارد لازم، راه‌اندازی سیستم VAR بود که با یک شرکت طرف حساب فیفا، کارهای مربوطه را انجام دادیم.

وی در مورد عدم استفاده از کمک داور ویدئویی در دیدار مقابل کره جنوبی خاطرنشان کرد: این سیستم در بازی‌های AFC، با شرکت دیگری انجام می‌شود و برای دیدار با کره جنوبی داور نفرستادند. ورزشگاه آزادی مجهز به سیستم VAR مورد تأیید فیفاست و قدم خیلی خوبی برای فدراسیون به شمار می‌رود تا از این موضوع، در رده باشگاهی هم استفاده کند.

سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال در مورد غیبت تماشاگران در دیدار ایران - کره جنوبی گفت: یکی از موارد بحث حضور تماشاگران بود که به فیفا اعلام کردیم به دلیل شیوع کرونا، در هفته اول (مقابل سوریه) تماشاگر نخواهیم داشت. برای این مسابقه در روز 30 شهریور به فیفا ایمیل ارسال کردیم تا شرایط برگزاری بازی با حضور تماشاگران را بپرسیم. مطابق قوانین فیفا، تماشاگران باید هر دو دُز واکسن را تزریق کرده باشند. قانون مربوط به تست PCR هم محدودیتی برای تماشاگران ایجاد کرد.

کامرانی‌فر با بیان اینکه فدراسیون دوست داشت هواداران پس از مدت‌ها به ورزشگاه بیایند، گفت: برای برگزاری این مسابقه با تماشاگران، نشست‌های زیادی با وزارت بهداشت و ارکان مختلف داشتیم. حضور تماشاگران در فوتبال نشان می‌دهد که جامعه سالمی داریم و کشور به سمت سلامت پیش می‌رود. می‌خواستیم به تمام دنیا نشان بدهیم تماشاگر به ورزشگاه آورده‌ایم و وزارت بهداشت بسیار خوب کار کرده است.

بیشتر بخوانید

بازیکن کره جنوبی: شکستن طلسم نبردن در ایران نکته‌ای مهم است

وی با تمجید از مسئولان دولت سیزدهم تصریح کرد: دولت جدید هم تلاش خیلی خوبی کرده است و تعداد افرادی که واکسن زده‌اند، بسیار زیاد می‌شود. با این حال شرایط به استانداردی که می‌خواستیم، نرسیده و باید زیرساخت‌هایی درست می‌کرد. فدراسیون خیلی تلاش می‌کند شرایط متفاوتی برای حضور تماشاگران به وجود بیاورد. اگر هواداران مانند گذشته در شرایط دشوار وارد ورزشگاه شوند، نتوانسته‌ایم جایگاه تماشاگر را به جا بیاوریم. پروتکل‌هایی برای ورود تعداد خاصی از تماشاگران در هر دقیقه وجود داشت و کارهایی باید انجام می‌شد.

سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال درباره اینکه آیا عوامل دیگری برای عدم حضور تماشاگران در این بازی دخیل بوده است، عنوان کرد: من ایمیل‌ها را برای شما (خبرنگاران) ارسال می‌کنم و می‌توانید به مردم نشان دهید که طبق قانون فیفا و AFC باید حضور تماشاگران را دو هفته قبل اعلام می‌کردیم، ولی ما سه هفته قبل از بازی به فیفا ایمیل زدیم یعنی هفت روز زودتر از تاریخ مقرر. ما 21 روز پیش از بازی به فیفا نامه زدیم و حضور تماشاگران را درخواست کردیم، در این مورد هیچ کوتاهی از سوی فدراسیون فوتبال انجام نشده است.

کامرانی خاطر نشان کرد: ما بایه به سمتی برویم که تماشاگران را با پروتکل‌های کامل به ورزشگاه بیاوریم. الان هر کسی که می‌خواهد به ورزشگاه بیاید باید تست PCR بیاورد و این هزینه زیادی را برای آنها در پی خواهد داشت. بحث سلامت باید راستی‌آزمایی شود، ولی اگر به این نتیجه برسیم حضور هواداران در این وضعیت می‌تواند منجر به افزایش تعداد بیماران شود باید از این کار جلوگیری و به کاهش کرونا کمک کنیم. برای بازی‌های آینده تلاش می‌کنیم این اتفاق رخ بدهد. فرصتی خوبی داریم تا زیرساخت‌ها را فراهم کنیم. مطمئن باشید فدراسیون فوتبال در این زمینه هیچ کوتاهی نکرده و همه نامه‌ها موجود است. یکی از دلایل عدم حضور تماشاگران در بازی این بود که باید زیرساخت‌ها برای حضور آنها بهتر آماده می‌شد.

وی در واکنش به این سؤال که AFC به چه دلیلی حضور تماشاگران را نپذیرفته است، یادآور شد: فرم‌هایی برای ما ارسال کردند که ما همه آنها را پُر و برای‌شان ارسال کردیم. این اتفاق درباره این بازی هیچ ربطی به بیرون ندارد و ما در داخل به این نتیجه رسیدیم که این بازی به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی و بحث واکسیناسیون و زیرساخت‌ها، مثل دارا بودن و آپلود کارت واکسیناسیون و PCR تماشاگر نداشته باشد و از آن طرف هم باید به شرایط سلامت جامعه کمک کنیم.

سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال ادامه داد: حضور تماشاگران در ورزشگاه باید پروتکل‌هایی را داشته باشد و دیگر همه چیز مثل قبل نیست. باید فاصله‌گذاری می‌شد و ما احساس کردیم اگر در این مقطع حضور تماشاگران به سمتی برود که پروتکل‌ها رعایت نشود، ممکن است به جامعه صدمه بزنیم. به حضور تماشاگران خیلی علاقه داشتیم و فدراسیون هم تلاش کرد. همه ارگان‌ها مثل وزارت ورزش هم در کنار فدراسیون بودند و همه کمک کردند، ولی ما به این نتیجه رسیدیم که بازی مقابل کره جنوبی را بدون تماشاگر برگزار و برای بازی‌های آینده زیرساخت‌ها را فراهم کنیم.

کامرانی‌فر در پایان با سؤالی راجع به حضور بانوان روبه‌رو شد که از پاسخگویی امتناع کرد.

نظرات بینندگان