arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۴۱۹۴۱
تاریخ انتشار: ۱۵ : ۱۷ - ۱۹ مهر ۱۴۰۰

عمران خان: آمریکا چاره‌ای جز همکاری با طالبان ندارد / هند از اسراییل الهام می‌گیرد

نخست وزیر پاکستان می‌گوید، کشورش با اعضای مختلف "تحریک طالبان پاکستان" از موضع قدرت صحبت می‌کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: نخست وزیر پاکستان می‌گوید، کشورش با اعضای مختلف "تحریک طالبان پاکستان" از موضع قدرت صحبت می‌کند.

 عمران خان، نخست وزیر پاکستان در گفتگویی با پایگاه خبری میدل ایست آی گفت، تحریک طالبان پاکستان شامل ۵۰ گروه است و او در تلاش است تا با عناصری که مایل به گفتگو هستند، آشتی کند: "اسلام آباد تلاش می‌کند تا با عناصری در تحریک طالبان پاکستان که می‌توان با آنها سازش کرد، گفتگو کند چون دولت از موضع قدرت با آنها گفتگو می‌کند. همواره بر این باور بوده‌ام که تمامی شبه نظامی‌گری‌ها در نهایت با استفاده از میز گفتگو و مذاکره پایان می‌یابد مانند آنچه که در ایرلند شمالی و ارتش جمهوری ایرلند رخ داد."

وی ادامه داد: می‌دانیم که اکنون باید با آن دسته از افرادی که سازش پذیر هستند، گفتگو کنیم و آنها را متقاعد کنیم که دست از سلاح بردارند و مانند شهروندان عالی زندگی کنند. در جنگ مقابله با تروریسم، پاکستان قربانی‌های زیادی داده و ۸۰ هزار تن از شهروندان پاکستان کشته شدند و اقتصاد کشور نیز صدمه زیادی متحمل شده است.

نخست وزیر پاکستان همچنین گفت: طالبان افغانستان به اسلام آباد تضمین داده که طالبان پاکستان از خاک افغانستان حملاتی را علیه ما انجام نمی‌دهد.

وی اطلاعات هند را به حمایت از این حملات در دولت سابق در کابل متهم کرد.

تاکید بر لزوم همکاری جهانی با افغانستان

نخست وزیر پاکستان همچنین اذعان داشت: رویدادها در افغانستان هنوز در حال پیشرفت است و افرادی مانند ما هنوز نمی‌دانند که به کجا خواهد رسید. خروج آمریکا از این منطقه باعث ایجاد خلائی خواهد شد. افغانستان یک کریدور تجاری است که پاکستان را به سایر کشورهای آسیایی متصل می‌کند و به همین دلیل است که این کشور از اهمیت زیادی برخوردار است.

عمران خان ادامه داد: این یک کارزار آمریکا در برابر چین نیست. در حال حاضر، مساله درباره روابط و رقابت اقتصادی است. این دقیقا چیزی است که ما دنبالش هستیم. طالبان افرادی در میان خود دارد که زندگی خود را فدا کرده‌اند. این افراد حالا می‌خواهند جزئی از دولت افغانستان باشند.

نخست وزیر پاکستان همچنین گفت: با این حال، دولت در افغانستان به دنبال مقبولیت بین‌المللی است. بنابراین می‌خواهد دولتی فراگیر داشته باشد. در مورد حقوق بشر صحبت می‌کند و نمی‌خواهد از خاک آن برای تروریسم استفاده شود. این یک مرحله بسیار مهم و حساس در افغانستان است و جهان باید با این کشور همکاری کند.

او تاکید کرد: آمریکا باید"خود را جمع کند" و یک بسته کمک به افغانستان برساند وگرنه با سقوط کشوری روبرو خواهد شد که به پناهگاه داعش تبدیل خواهد شد. برای پاکستان بسیار مهم است که واشنگتن به این چالش بپردازد زیرا کشور من، جایی که دهها هزار نفر در درگیری‌های مرتبط با "جنگ علیه تروریسم" به رهبری آمریکا کشته شده‌اند، بار دیگر هزینه سنگینی را پرداخت خواهد کرد.

خان گفت: این زمان واقعا بحرانی است و ایالات متحده باید خود را جمع کند زیرا مردم آمریکا در حالت شوک هستند. آنها تصور نوعی دموکراسی، ملت سازی یا زنان آزاد شده را داشتند و ناگهان متوجه شدند که طالبان بازگشته. خشم و شوک و تعجب زیادی وجود دارد. مگر اینکه آمریکا رهبری را بر عهده بگیرد، ما نگران این هستیم که هرج و مرج در افغانستان ایجاد شود که ما بیشترین تأثیر را از آن خواهیم گرفت. او در بیستمین سالگرد حمله ایالات متحده به افغانستان در ۷ اکتبر ۲۰۰۱ برای برکناری طالبان در پی حملات ۱۱ سپتامبر القاعده در نیویورک و واشنگتن دی سی گفت که ایالات متحده چاره‌ای جز انجام هر کاری که می‌تواند برای حمایت از دولت پایدار در افغانستان انجام دهد، ندارد، زیرا طالبان تنها گزینه برای مبارزه با داعش در منطقه است - و برای جلوگیری از ظهور عناصر تندرو در داخل.

او تاکید کرد: جهان باید با افغانستان تعامل کند زیرا اگر این کشور را کنار بزند، در جنبش طالبان تندروها وجود دارند و به راحتی می‌تواند به طالبان قبل از ۲۰۰۰ بازگردد و این یک فاجعه خواهد بود. طالبان هنوز در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار دارد و عملاً مانع از دسترسی این گروه به بیش از ۹ میلیارد دلار دارایی‌های افغانستان می‌شود. با نیمی از جمعیت زیر خط فقر و ۷۵ درصد بودجه ملی وابسته به کمک‌های خارجی، تحریم طالبان به زودی منجر به فاجعه انسانی خواهد شد.

وی با اشاره به جنگ داخلی پس از عقب نشینی اتحاد جماهیر شوروی از افغانستان گفت: اگر آنها افغانستان را اینگونه ترک کنند، نگرانی من این است که افغانستان به راحتی به سال ۱۹۸۹ بازگردد زمانی که شوروی و ایالات متحده رفتند و بیش از ۲۰۰ هزار افغان در هرج و مرج کشته شدند.

عمران خان هنوز با بایدن حرف نزده است

نخست وزیر پاکستان درباره گفتگو با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا نیز گفت: هنوز چنین گفتگویی صورت نگرفته است. این مساله به خود بایدن بستگی دارد. آمریکا یک ابر قدرت است.

وی در پاسخ به اینکه آیا از بابت این مساله که هنوز گفتگویی بین او و بایدن صورت نگرفته، شگفت زده است یا خیر، گفت: مقام‌های امنیتی دو کشور گفتگو کرده‌اند. وزیر خارجه پاکستان با همتای آمریکایی خود دیدار کرده اما هنوز ما گفتگویی نداشتیم اما در ارتباطیم.

عمران خان به سفر ۲۰۰۸ خود به آمریکا و دیدار با بایدن، جان کری و هری رید اشاره کرد و گفت که به آنها هشدار داده بود که دارند برای خودشان در افغانستان مشکل درست می‌کنند.

عمران خان افزود: به این سه نفر هشدار دادم که راه حل نظامی در افغانستان جواب نمی‌دهد و آنها به حرف‌های من گوش ندادند. چند سال بعد، اشفق پرویز کیانی، رئیس وقت ارتش پاکستان پیامی مشابه را به باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا ارسال کرد. اما متأسفانه، آنها توسط ژنرالهای خود رهبری می‌شدند. و آیا می‌دانید ژنرال‌ها همیشه چه می‌گویند، به ما نیروها و زمان بیشتری بدهید.

پاکستان انتظار حمام خون در افغانستان را داشت

عمران خان درباره وضعیت کنونی افغانستان و روی کار آمدن طالبان در این کشور در ۱۵ اوت سال جاری میلادی نیز گفت: وقتی که طالبان همین چند ماه پیش کنترل افغانستان را به دست گرفت، اسلام آباد نفس راحتی کشید چون انتظار بدتر از اینها و به راه افتادن حمام خون را داشت.

نخست وزیر پاکستان در ادامه مصاحبه خود با میدل ایست آی ادامه داد: ما انتظار خونریزی بیشتر در افغانستان را داشتیم اما وقتی انتقال صلح آمیز قدرت صورت گرفت، نفس راحتی کشیدیم. البته احساس مقصر بودن در این باره را داشتیم. ارتش افغانستان با حدود ۳۰۰ هزار سرباز بدون درگیری خودش را به طالبان تسلیم کرد. خوب ما به آنها نگفتیم که خودشان را تسلیم کنند.

وی درباره اینکه آیا طالبان یک دولت جامع در افغانستان ایجاد کرده یا خیر، اذعان داشت: اینطور نیست. دولت کنونی افغانستان با حضور طالبان یک دولت انتقالی است. پاکستان با کشورهای منطقه شامل ازبکستان و تاجیکستان که جمعیت قابل توجه قومی دارند، برای تضمین این مساله همکاری دارد که طالبان با یک دولت متشکل از تنوع قومی موافقت کند.

خان گفت که باید به طالبان فرصت داد: آنها حرف‌های خوبی زده‌اند؛ گزینه دیگری ندارند. اگر آنها را تحریم کنیم، دیگر چه خواهیم کرد؟ بهترین راه این است که آنها را تشویق کنید تا به گفتکو بنشینند. اما اگر آنها را مجبور کنید، من تصور میکنم که طبیعت مردم به گونه‌ای است که آنها عقب‌نشینی می‌کنند و این نتیجه‌ای معکوس خواهد داشت.

او گفت که به وضوح جریانات متفاوتی در درون جنبش وجود دارد و عدم رهبری مشخص در برخی از مسائل وجود دارد.

حمله پهپادی، احمقانه‌ترین راه برای مقابله با ترویسم است

عمران خان به عنوان منتقد اصلی و دیرینه حملات پهپادی آمریکا در پاکستان و سایر کشورها، استراتژی واشنگتن را برای مقابله با تروریسم از طریق این حملات پهپادی مورد انتقاد شدید قرار داد و تاکید کرد: این احمقانه‌ترین راه مبارزه با تروریسم است. در بسیاری از مواقع پهپادها، افراد اشتباه را هدف قرار می‌دادند.

وی در پاسخ به اینکه پاکستان به دولت آمریکا اجازه می‌دهد تا حملات پهپادی را در افغانستان داشته باشد یا خیر تا داعش را هدف قرار دهد، گفت: آنها نیازی به پایگاهی در پاکستان ندارند چون ما نیازی به حضور داشتن در چنین درگیری‌ای را نداریم. هیچ کشوری به اندازه ما هزینه سنگین پرداخت نکرد. هشتاد هزار پاکستانی جان باختند. اقتصاد ویران شد. ۱۵۰ میلیارد دلار به اقتصاد این کشور خسارت وارد شد. این مکان خطرناک‌ترین مکان روی زمین نامیده شد. سه و نیم میلیون نفر در داخل کشور آواره شدند.

چین قدرت نوظهور

او گفت که چین قدرتی در حال ظهور است که وارد خلاء قدرت به وجود آمده از سوی آمریکا می‌شود و در تاریک‌ترین روزهای اخیر در کنار پاکستان - یکی از دریافت کنندگان اصلی سرمایه گذاری چینی به عنوان بخشی از پروژه کمربند و جاده پکن - ایستاده است. کشوری که به کمک آمد چه کسی بود؟ این چین بود که به ما کمک کرد. شما همیشه کسانی را که در شرایط سخت به شما کمک می‌کنند به یاد می‌آورید.

هند در کشمیر از اسراییل الهام می‌گیرد

نخست وزیر پاکستان همچنین درخصوص اوضاع در کشمیر گفت: هند از همان نوع معافیت مجازات در جامعه بین‌المللی به دلیل اقداماتش در تغییر توازن جمعیتی کشمیر برخوردار است که اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی فلسطین دارد.

وی نارندرا مودی، نخست وزیر هند را متهم کرد که از دستور کار اسراییل تبعیت می‌کند و به شهرک‌نشینان اجازه تصرف زمین در سرزمین مورد مناقشه پاکستان و هند که از سال ۱۹۴۷ هر دو بر آن ادعا دارند، داده است.

خان کشمیر تحت مدیریت هند را یک "زندان باز" خواند.

وی هند را متهم به نقض کنوانسیون ژنو با تغییر قانون اساسی این کشور برای پایان دادن به خودمختاری کشمیر کرد و گفت که هند با قدرت در صحنه بین‌المللی به چالش کشیده نشده است زیرا متحدان غربی آن این کشور را به عنوان یک سنگر در برابر چین می‌دانند.

اما او گفت: هند همچنین از عمیق‌تر شدن روابط استراتژیک و نظامی با اسرائیل سود برده است.

سفر مودی در ژوئیه ۲۰۱۷ به سرزمین‌های اشغالی و سفر بازگشت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر وقت اسرائیل به هند در سال بعد - پس از چند دهه بیگانگی دیپلماتیک - صورت گرفت.

خان گفت که هند همچنین از اشغال غیرقانونی و وحشیانه اسرائیل در سرزمین‌های فلسطین و مصونیت در نتیجه اتحاد با آمریکا، در لغو مخالفت‌ها و انتقاد از اقدامات خود در کشمیر استفاده کرده است.

او تاکید کرد: اسرائیل یک دستگاه امنیتی قوی ایجاد کرده و هر چیزی را خرد می‌کند. آنها افرادی را می‌فرستند که می‌کشند و ترور می‌کنند و مصونیت کامل دارند. مجمع عمومی سازمان ملل هر چه بگوید، آنها به حق وتوی آمریکا در شورای امنیت اطمینان کامل دارند. بنابراین آنها با هر چیزی فرار می‌کنند. و من احساس می‌کنم که هند احساس می‌کند [مصونیت دارد] زیرا از آنها به عنوان سنگر علیه چین استفاده می‌شود.

کانون‌ جنگ هسته‌ای در جهان

به طور کلی آتش بس در خط کنترل در کشمیر از زمان توافق در فوریه امسال برقرار شده است، اما تنش‌ها همچنان بالاست و گزارش‌هایی مبنی بر تبادل آتش در هفته‌های اخیر منتشر شده است. دو کشور از زمان استقلال در سال ۱۹۴۷ سه جنگ داشته‌اند.

خان درباره میزان بی‌ثباتی وضعیت کنونی گفت: اگر به کانون جنگ نگاه کنید، احتمالاً نقطه اشتعال هسته‌ای در حال حاضر در جهان پاکستان و هند است زیرا در هیچ جای دیگر وضعیتی وجود ندارد که دو کشور دارای سلاح هسته‌ای سه جنگ قبل از سلاح هسته‌ای داشته باشند.

وی افزود: ما از آن زمان به دلیل بازدارندگی جنگ نداشته‌ایم.

با این حال اذعان داشت که در سال ۲۰۱۹ در ماه‌های اولیه نخست وزیری او دوران تنش زا و خطرناکی بوده است: هنگامی که دو کشور دارای سلاح هسته‌ای وارد وضعیتی اینچنینی شوند، هر چیزی می‌تواند رخ دهد.

نظرات بینندگان