arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۴۲۷۵۵
تاریخ انتشار: ۰۵ : ۱۳ - ۲۴ مهر ۱۴۰۰

معاون وزیر اقتصاد: ۶۲ درصد نقدینگی کشور در تهران متمرکز شده

معاون امور حقوقی و مجلس وزارت اقتصاد و دارایی بر لزوم عدم تمرکز سرمایه در پایتخت تأکید کرد و گفت: در حال حاضر ۶۲ درصد از نقدینگی کشور در استان تهران است. وقتی در مناطق محروم پولی نباشد که بتوان با آن چرخ اشتغال و تولید ‌را چرخاند، نمی‌توان انتظار کارهای بزرگ در این مناطق داشت.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: معاون امور حقوقی و مجلس وزارت اقتصاد و دارایی بر لزوم عدم تمرکز سرمایه در پایتخت تأکید کرد و گفت: در حال حاضر ۶۲ درصد از نقدینگی کشور در استان تهران است. وقتی در مناطق محروم پولی نباشد که بتوان با آن چرخ اشتغال و تولید ‌را چرخاند، نمی‌توان انتظار کارهای بزرگ در این مناطق داشت.

هادی قوامی در بازدید از پارک علم و فناوری البرز و همچنین دستاوردهای پژوهشکده گیاهان دارویی مستقر در مجتمع علمی و تحقیقاتی جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه نمایندگان مجلس نگاه حمایتی از حوزه فناوری، تجاری سازی و به طور کلی اقتصاد دانش بنیان دارند گفت: پارک علم و فناوری البرز علاوه بر استان البرز، با توجه به نزدیکی به پایتخت می تواند به اقتصاد دانش بنیان سایر استان ها از جمله تهران کمک کند و در صورت حمایت لازم این پارک البرز می تواند اقتصاد دانش بنیان البرز و تهران را متحول کند.

به گزارش ایسنا، وی با اشاره به اهمیت استفاده از گیاهان دارویی و انقلابی که می‌توان با جایگزینی داروهای شیمیایی در دنیای دارو انجام داد خاطرنشان کرد: تغییر جهت از داروهای شیمیایی به داروهای گیاهی بدون شک یکی از مهمترین رسالت‌های مجلس است.

معاون امور حقوقی و مجلس وزارت اقتصاد و دارایی با تاکید بر حمایت از استان‌ها در قالب آمایش سرزمینی گفت: در اصل ۴۸ قانون اساسی نیز بر رشد دادن هر منطقه به فراخور پتانسیل و استعداد آن تاکید می‌کنیم. ما گیاهان نادر و کم نظیری در مناطق مختلف کشور داریم و باید بتوانیم از آنها در راستای تولید و تجاری سازی استفاده کنیم. تولید فکر باید منجر به تولید محصول شود.

وی بر لزوم مدیریت صحیح منابع مالی تاکید کرد و گفت: با تعیین محل مصرف اعتبارات مشخص شده، می‌توان بسیاری از مشکلات شرکت‌های دانش بنیان فعال در این حوزه را برطرف کرد و در این زمینه تلاش می‌کنیم مشکل شرکت‌های دانش بنیان و فناور پارک علم و فناوری البرز نیز با حمایت لازم برطرف شود.

معاون وزیر اقتصاد و دارایی با تاکید بر اهمیت محافظت از دانش و علم استفاده از گیاهان دارویی بر حمایت از فعالیت های پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی اشاره کرد و افزود: بسیاری از گیاهان دارویی و کاربرد و روش استفاده از آنها نسل به نسل بین مردم بومی منتقل شده است‌ . اما چالش فعلی ما این است که این دانش در حال از بین رفتن است و ما می توانیم با تخصیص اعتبار برای آنها این اطلاعات و دانش را ثبت و ضبط کنیم. باید به تجاری سازی این گیاهان دارویی توجه شود و در یک برنامه بلند مدت بسیاری از داروهای شیمیایی جای خود را به گیاهان دارویی بدهند؛ انتظار داریم این ماموریت مهم در جهاد دانشگاهی و پارک علم و فناوری البرز مورد توجه جدی قرار بگیرد.

قوامی همچنین بر لزوم عدم تمرکز سرمایه در پایتخت تأکید کرد و ادامه داد: در حال حاضر ۶۲ درصد از نقدینگی کشور در استان تهران است. مجلس می‌تواند با برقراری توازن منطقی میان مناطق کم برخوردار و کم درآمد با شهرهای بزرگ و صنعتی، شرایط پیشرفت و توسعه در این مناطق را برای آنها فراهم کند. وقتی پولی نباشد که بتوان با آن چرخ اشتغال و تولید ‌را چرخاند، نمی‌توان انتظار کارهای بزرگ در مناطق محروم داشت.

وی در پایان با تاکید بر آموزش صحیح و لزوم آگاه سازی فعالان حوزه کشاورزی گفت: ما باید تلاش کنیم تا افراد شاغل و فعالان و تولیدکنندگان حوزه کشاورزی در استانها را با پتانسیل و توانایی های خود و زمین کشاورزی خود آشنا کنیم. افراد متخصص و دانش آموخته می توانند با بررسی و تشخیص ویژگی های خاص و منحصر به فرد هر منطقه، نقشه راهی برای کشت محصول طراحی کنند و اجرای آن را به دست مردمی که در این مناطق زندگی می کنند بسپارند. این شیوه ای است که می توان از طریق افزایش بهره وری به رشد اقتصادی رسید.

پارک البرز سال گذشته ۹۰۰ میلیارد تومان محصول فروخت

مهدی عباسی رئیس پارک علم و فناوری البرز هم در این بازدید با تشریح برخی از دستاوردها و توانمندی های این پارک گفت: پارک علم و فناوری البرز از نظر شاخص های ارزیابی یکی از استان های موفق کشور است و در سال ۱۳۹۹ بیش از ۹۰۰ میلیارد تومان فروش داشته و صادرات آن نیز حدود هفت میلیون یورو بوده که حاکی از موفقیت شرکت های دانش بنیان و فناور پارک است.

وی با اشاره به شرایط اشتغال زایی در این مجموعه گفت: در این مرکز برای بیش از دو هزار نفر اشتغال ایجاد شده است. همچنین تلاش ما در این پارک و مجتمع در راستای همکاری و انجام پروژه های مشترک با بخش خصوصی است.

عباسی با اشاره به راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری استان تصریح کرد: صندوق پژوهش و فناوری استان نیز با اعتباری بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان در برای ارائه تسهیلات لازم به فناوران و پژوهشگران استان فعال است..

وی با اشاره به اینکه پارک علم و فناوری البرز در رتبه آخر تخصیص بودجه قرار دارد گفت: از همه نمایندگان محترم مجلس برای حضور در این مجموعه تشکر می کنیم و انتظار داریم بودجه پارک علم و فناوری البرز براساس شاخص ها و ارزیابی های تخصصی در سال ۱۴۰۱ به رقم قابل قبول ارتقاء یابد.

نظرات بینندگان