arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۴۲۹۵۰
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۱۴ - ۲۵ مهر ۱۴۰۰

محدودیت‌های ترافیکی کرونا تغییر نکرده است/ دستگیری زن جوان مربوط به حجاب نبوده است

فرمانده ناجا درباره فیلم اخیری که راجع به برخورد با یک خانم در فضای مجازی منتشر شد گفت: باید بگویم موضوع مربوط به حجاب نبوده است البته مسئله در بازرسی نیروی انتظامی در حال بررسی است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فرمانده ناجا درباره فیلم اخیری که راجع به برخورد با یک خانم در فضای مجازی منتشر شد گفت: باید بگویم موضوع مربوط به حجاب نبوده است البته مسئله در بازرسی نیروی انتظامی در حال بررسی است.

 سردار حسین اشتری شب گذشته در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به پیام مقام معظم رهبری در روز آغازین هفته نیروی انتظامی گفت: این پیام حاوی نکات مهم گوناگونی همچون امنیت است که یکی از ستون های اصلی آن در کشور، نیروی انتظامی است. امنیت را می توان در ابعاد گوناگون همچون امنیت فردی، اجتماعی و امنیت ملی و ... تقسیم و تشریح کرد حال اینکه اگر در کشوری امنیت نباشد هیچ کاری شکل نمی‌گیرد، مثلا در حوزه اقتصاد پیشرفتی شکل نمی گیرد، در حوزه علم و فناوری رشد و پیشرفتی حاصل نخواهد شد، مردم عادی، تجار و همه سطوح جامعه نمی توانند زندگی عادی خود را داشته باشند پس در سایه امنیت، پیشرفت معنا پیدا می کند و مایه افتخار ماست که نیروی انتظامی ستون اصلی برقراری امنیت در جامعه محسوب می شود البته این افتخار، مسئولیت ما را افزایش می دهد.

وی به دومین نکته و مطلب مهم پیام رهبری در مدح نیروی انتظامی اشاره کرد و افزود: مقام معظم رهبری فرموده اند، نیروی انتظامی در اقدامات خدماتی و کمک به مجموعه هایی مانند ستاد ملی مقابله با کرونا عملکرد شایسته و ارزشمندی انجام داده است حال اینکه هر اقدامی که ما در راستای خدمت رسانی به مردم انجام می دهیم مورد توجه مقام معظم رهبری خواهد بود پس ما باید بر اساس پیام رهبری، جنبه خدمت رسانی نیروی انتظامی را در کشور افزایش دهیم.

فرمانده نیروی انتظامی کشور در خصوص هوشمند سازی خدمات پلیس در کشور گفت: نیروی انتظامی کشور، از جمله دستگاه هایی بود که از دهه های قبل پیشرفت های خوبی در خصوص خدمات الکترونیک داشته و در کشور نمونه بود حال ادامه مسیر الکترونیکی شدن خدمات، هوشمند سازی است. بر اساس بانک های اطلاعاتی موجود و داده های برخطی که در اختیار نیروهای ناجا قرار می دهیم خدمات خود را در خدمت رسانی های گوناگون افزایش می دهیم و بر اساس آنها دقت و اشراف بیشتری در انجام امور خواهیم داشت و در نتیجه رضایت مردم هم بیشتر خواهد بود.

فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه هر فرد می تواند از طریق گوشی همراه خود به پلیس متصل شده و از ۱۸ خدمت جدید بهره مند شود، گفت: در هفته اخیر از ۱۸ خدمت ناجا در اپلیکیشن «پلیس من» رونمایی و در خدمت مردم قرار داده ایم به این ترتیب هر فرد می تواند از طریق گوشی همراه خود به پلیس متصل شده و از ۱۸ خدمت جدید بهره مند شود تا امروز هم تعداد زیادی از مردم به سیستم و سامانه پلیس من متصل شده اند.

سردار اشتری در توضیح برخی خدمات اپلیکیشن پلیس من به موضوع درخواست صدور گذرنامه اشاره کرد و افزود: پیش از این برای درخواست گذرنامه باید به دفاتر پلیس + ۱۰ مراجعه می شد اما حالا مردم می توانند از داخل منزل مراحل احراز هویت را انجام داده و درخواست صدور گذرنامه دهند و سپس از طریق پست، گذرنامه خود را دریافت کنند. موضوع مشاهده خلافی خودرو و حتی آگهی از ممنوع الخروجی هم از دیگر مواردی است که در این اپلیکیشن در دسترس قرار دارد. در راستای هوشمند سازی پلیس، خدمات الکترونیکی ناجا افزایش یافته و البته به مرور زمان، این خدمات افزوده خواهد شد.

وی گفت: از جوانب دیگر هوشمند سازی پلیس می تواند گفت نیروهای ناجا که داده ها و اطلاعات موجود به آنها داده می شود می توانند بررسی، تحلیل و تحقیق کنند و بعضاً از وقوع یک جرم پیشگیری کنند. برای مثال وقتی یک مامور راهنمایی و رانندگی اطلاعات و آماری را داشته باشد می تواند تحلیل کند که چه ساعاتی در کجای شهر تهران آمار تصادفات بالاتر است و بر اساس این تحلیل ها می تواند نیروهای خود را در آن قسمت متمرکز تر نماید تا از تصادفات پیشگیری کند.

فرمانده نیروی انتظامی گفت: اینکه در برخی موارد مردم با نیروهای ۱۱۰ تماس می گیرند و مامورین با تاخیر به محل می رسند، دلیل کمبود نیرو است البته اتفاقاتی هم که رخ می دهد زیاد شده است.

وی با اشاره به اینکه استاندارد جهانی تعداد نیروی پلیس به ازاء هر هزار نفر، هشت نیروی پلیس است افزود: در کشورمان با اینکه وظایف بسیار همچون مرزبانی هم به عهده ناجا قرار گرفته، به ازاء هر هزار نفر حدوداً ۲.۸ مامور و نیروی پلیس داریم پس به طور متوسط حدوداً ۵۰ درصد کمبود نیرو داریم و این موضوع مورد قبول همگان است در حال حاضر با هماهنگی ستاد نیروهای مسلح توانسته ایم مجوز جذب سالانه۱۴هزار نیرو را کسب کنیم.

سردار اشتری گفت: ما می توانیم با هوشمند سازی پلیس و الکترونیکی کردن خدمات پلیس و بهره گیری از مواردی همچون دوربین های سطح جاده ها و شهرها، بخشی از کسری نیروی کار پلیس را جبران کرده و تخلفات را رصد کنیم و بعضاً جریمه ها هم به این وسیله اعمال می شود ما قصد داریم در برنامه پنج ساله هفتم توسعه، ۵۰ درصد از کسری نیروی خود را از طریق هوشمند سازی جبران کنیم.

فرمانده نیروی انتظامی افزود: امروز هر قدر به ناجا کمک شود به امنیت کشور کمک شده است در این راستا مقام معظم رهبری هم فرموده اند تمام دستگاه ها باید به هر نوعی به ناجا کمک کنند در این رابطه باید گفت اگر یک پاسگاه و کلانتری به ما اضافه شود یک محله از امنیت برخوردار خواهد شد مردم به این امنیت نیاز دارند.


دولت سیزدهم تمایل بیشتری برای کمک به پلیس دارد

وی تصریح کرد:​ در دولت سیزدهم و مجلس جدید که از روحیه مردمی برخوردارند و تمایل به کمک بیشتری دارند بارها طلب کمک کرده ایم، در برنامه هفتم توسعه هم همه نیازهای خود را یادآور شده ایم.

سردار اشتری با بیان اینکه ناجا ۲۴ ساعته در سطح کشور حدود ۳۰ هزار گشت دارد افزود: بیش از ۱۳ هزار مقر ثابت در کشور داریم و اگر این ۳۰ هزار گشت ۲۴ ساعته ما، هوشمند شود می توانیم تمرکز درستی داشته باشیم بر اماکن و محلاتی که جرم خیزند به این ترتیب می توانیم بخش زیادی از خواسته ها را پاسخگو باشیم.

فرمانده نیروی انتظامی گفت: ۳۰ درصد از علل تصادفات جاده ای به بحث ایمنی و استاندارد بودن خودروها باز می گردد. روند کاهشی تلفات جاده ای از سال های گذشته آغاز شده است و همچنان ادامه دارد. ۲۰ تا ۳۰ درصد تلفات جاده ای نیز به نیروی انتظامی در زمینه اطلاع رسانی و جلوگیری از تخلفات رانندگی باز می گردد.
وی گفت: در زمینه ایمنی راه ها نیز پنج هزار نقطه حادثه خیز را شناسایی و به وزارت راه و شهرسازی اعلام کردیم که حدود دو هزار نقطه ایمن سازی شده است.

فرمانده نیروی انتظامی همچنین عامل انسانی را از دیگر دلایل تلفات تصادفات جاده ای برشمرد.

سردار اشتری افزود: اگر پلیس در راه ها حضور نداشته باشد تصادفات بسیار افزایش می یابد زیرا توقیف خودروهایی که قوانین را رعایت نمی کنند و انتقال آنها به پارکینگ در کاهش تصادفات اثر گذار بوده است.

وی گفت: به همه خودرو سازان اعلام کردیم تولیدات آنها باید حداقل ها و استانداردها را داشته باشد و بر این اساس برخی از خودروها را برای مدتی پلاک نکردیم و پلیس به طور قاطع پای کار آمد اما همه تصمیم ها دست ما نیست.

فرمانده نیروی انتظامی افزود: در موضوع کمک به ایمن سازی خودروها، ایمن سازی راه ها، سلامت مردم و سلامت راننده ها پلیس نمره خوبی می گیرد.

سردار اشتری گفت: با ممانعت پلیس اکنون برخی خودروها بی کیفیت تولید نمی شوند اما به دلیل ورود برخی مسئولان قبلی و ممانعت از جلوتر رفتن پلیس خودرو سازان برما غالب شده اند.

وی افزود: اگر مسئولان با فساد و بی توجهی به سلامت مردم مقابله کنند ما نیز محکم وارد می شویم و انتظار داریم مسئولین از ما حمایت کنند. ارتقاء فرهنگ ترافیک، حضور ماموران و اعمال قانون می تواند از میزان تلفات تصادفات جاده ای بکاهد. ما در مقایسه با بقیه دستگاه ها در کاهش تصادفات جاده ای جلوتر هستیم.

فرمانده ناجا گفت: ناجا نظر خود را درباره سلامت مردم صریح اعلام کرده است و از آن ذره ای کوتاه نمی آید اما اگر مردم مطلع شوند بین ما و دستگاه های دیگر اختلاف است روان آنها به هم می ریزد بنابراین آن را اعلام نمی کنیم.

فرمانده نیروی انتظامی افزود: پلیس بهترین خدمت را در پیشگیری از وقوع جرم انجام می دهد و محکم پای سلامت مردم ایستاده است.

سردار اشتری گفت: در زمان شیوع کرونا بسیاری از دستگاه ها با یک سوم یا یک دوم کارکنان خود فعال بودند اما نیروی انتظامی نتوانست بخشی از نیروهای خود را به مرخصی بفرستد و در سال گذشته کارکنان ما ۱۰۰ تا ۱۵۰ روز در آماده باش بودند و کار آنها دو برابر شد. در این مدت تعداد زیادی از کارکنان ما به کرونا مبتلا شدند و به شهادت رسیدند اما پلیس با تمام توان پای خدمت به مردم ایستاده است.

فرمانده نیروی انتظامی گفت: بر اساس آخرین تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا محدودیت های ترافیکی تغییر نکرده است اما برخی محدودیت ها با رعایت شیوه نامه های پزشکی کاهش می یابد و به سمت برخورد هوشمندانه با کرونا حرکت می کنیم.​ مردم شیوه نامه های بهداشتی را رعایت کنند که ما مجبور نشویم جریمه و برخورد کنیم.

وی گفت: اگر خودرویی از قوانین راهنمایی و رانندگی و محدودیت های تردد تخلف کند در قالب پیامک به مالک خودرو تذکر می دهیم که این تذکر تاکنون بسیار بازدارنده بوده و هدف ما رعایت قانون است. ممکن است خودرویی پیش از ساعت هشت مسیری را انتخاب کرده باشد اما به دلیل ترافیک پس از ساعت ۱۰ نیز همچنان در مسیر باشد بنابراین هوش مصنوعی آن را کنترل می کند و خودرو جریمه نمی شود.

سردار اشتری گفت: خودرویی نیز ساعت ۱۰ شب بیرون می آید و در مسیر قرار می گیرد و آن کنترل و جریمه می شود. البته همه جریمه ها وارد خزانه می شود و ما سهمی از جریمه ها نداریم و مبلغ جریمه ها هیچ فرقی برای ما نمی کند.

فرمانده نیروی انتظامی گفت: کسانی که پلاک را دستکاری می کنند افزون بر توقیف خودرو، گواهینامه آنها ضبط و برای آنها جریمه سنگین در نظر گرفته می شود.

سردار اشتری افزود: با دستگاه های مربوطه برای با کیفیت تر شدن تصاویر دوربین ها و شفاف شدن آنها در حال همکاری هستیم.

وی درباره انتشار تصویر برخورد پلیس با متخلفان در فضای مجازی گفت: ماموران نیروی انتظامی با اختیارات و مسئولیت هایی که دارند باید بر اساس قانون با بی نظمی و جرم مشهود مقتدرانه و قاطع برخورد کنند.​دستی که موجب رعب و وحشت برای مردم می شود اگر تسلیم قانون نشود باید قطع شود کسی که سرقت مسلحانه و تجاوز به عنف می کند اگر سلاح خود را زمین نگذارد باید از پا در آید اما همه این جرایم یک درصد جرایم را تشکیل دهد و ۹۹ درصد برخورد ما با مردم است که به ماموران تاکید کرده ایم باید با رافت برخورد شود.

سردار اشتری با بیان اینکه ماموران نیروی انتظامی با متهمان باید برخورد همراه با رافت داشته باشند گفت: حتی درباره موتور سوارها که موتور وسیله امرار و معاش آنهاست گفته ایم موتور آنها توقیف نشود.​ به عنوان نمونه فیلمی منتشر شده بود که ماموران نیروی انتظامی موتور سواری را به زور وارد خودرو پلیس می کنند اما آن چه که اتفاق افتاده و منتشر نشده بود سرقت این موتورسوار از یک خانمی همراه با فرزندش بود که خانم زمین خورده و آسیب دیده بود و سارق می خواسته فرار کند که ماموران او را می گیرند و وارد خودرو می کنند.

فرمانده نیروی انتظامی گفت: این فیلم به عنوان دستگیری موتور سواری که کلاه نداشته است در فضای مجازی منتشر شده بود.​ باید صحنه های پیش از آن چه که در فضای مجازی منتشر می شود ببینیم و درباره هر فیلم و عکسی نباید زود قضاوت کرد.

وی گفت: برخورد پلیس به جزء در مورد بزهکاران که موجب رعب و وحشت مردم شده اند باید با مراعات حال مردم باشد. در سال های اخیر به دلیل حرفه ای شدن ماموران نیروی انتظامی برخورد های همکاران ما بسیار کاهش یافته است.


واکنش اشتری به رفتار بحث برانگیز پلیس با یک زن

سردار اشتری گفت: درباره فیلم اخیری که راجع به برخورد با یک خانم در فضای مجازی منتشر شد باید بگویم موضوع مربوط به حجاب نبوده است البته مسئله در بازرسی نیروی انتظامی در حال بررسی است که نتیجه آن احتمالاً فردا مشخص می شود.

وی افزود: تصاویری در فضای مجازی درباره کیف قاپی یا ناهنجاری های دیگر پخش می شود که پس از پخش این تصاویر بیش از ۹۵ درصد مجرمان شناسایی و دستگیر می شوند اما نتوانسته ایم این موضوع را اطلاع رسانی کنیم که مجرم دستگیر و مجازات شده است.

فرمانده نیروی انتظامی گفت: اطلاع رسانی در این زمینه افزون بر ایجاد آرامش برای مردم موجب ترس مجرمان خواهد شد.

سردار اشتری افزود: به عنوان نمونه در محور کرج - قزوین موتورسواری ۲۰۶ یک خانم را متوقف و زیورآلات آن را سرقت کرد که کمتر از ۴۸ ساعت سارق دستگیر شد اما فیلم دستگیری آن منتشر نشد.

وی گفت: کسانی که در فضای مجازی فعالند برخورد پلیس با مجرمان را برای آرامش بیشتر مردم منتشر کنند.

فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه توان کشف وقوع جرم در پلیس افزایش یافته است افزود:​ ممکن است سرقت افزایش داشته باشد اما کشفیات نیز بیشتر شده است.

سردار اشتری درباره برگ سبز خودرو نیز گفت: نیروی انتظامی معتقد است این برگه سبز به عنوان سند خودرو کفایت می کند و معامله بر اساس آن با سرعت و هزینه بسیار کمتری انجام می شود و اعلام کرده ایم این برگه سبز قابل استفاده و در نقل و انتقالات قانونی است.

وی افزود: دادستان نیز این موضوع را قابل اجرا و قانونی اعلام کرده است اما منتظر نظر مجلس شورای اسلامی در این زمینه هستیم.
فرمانده نیروی انتظامی گفت: یک ریال از پولی که برای صدور برگه سبز خودرو دریافت می شود به نیروی انتظامی اختصاص نمی یابد.
سردار اشتری درباره معیشت کارکنان نیروی انتظامی نیز افزود: طرحی برای مسکن کارکنان ناجا به وسیله قرارگاه جهادی تامین مسکن این نیرو از سال گذشته اجرا شده است که تا سه سال آینده مشکل مسکن ملکی و سازمانی کارکنان نیروی انتظامی حل می شود و این کار را به طور حتم انجام خواهیم داد.

وی با بیان اینکه نیروی انتظامی حدود ۱۴ هزار شهید و ۲۰ هزار جانباز دارد گفت: بیش از ۴۰ درصد کارکنان نیروی انتظامی در ماموریت و دور از وطن و خانواده در حال انجام وظیفه هستند.

وی با بیان اینکه در سال، پلیس صد میلیون خدمت ارائه می دهد افزود: اعتماد مردم به نیروی انتظامی هر سال افزایش می یابد.

 ایسنا

نظرات بینندگان