کد خبر: ۶۴۳۰۰
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۲۱ - ۰۴ خرداد ۱۳۹۱

دور بعدی مذاکرات ایران و 1 + 5 ، سه هفته دیگر در مسکو/جلیلی: گفتگوها مفصل و طولانی بود اما ناتمام ماند

پرس تی وی در خبری فوری اعلام کرد که دور بعدی مذاکرات ایران و 1+5 در مسکو برگزار می شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
پرس تی وی در خبری فوری اعلام کرد که دور بعدی مذاکرات ایران و 1+5 در مسکو برگزار می شود.

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب، دور بعدی مذاکرات در 18 و 19 ژوئن(29 و 30 خرداد) در مسکو برگزار می شود.كاترين اشتون پس از پايان مذاکرت و ضمن اعلام کردن مسکو به عنوان محل مذاکرات آینده گفت: انتظار داريم ايران اقدامات عملي و قطعي براي اين‌كه نگراني‌هاي جامعه‌ي بين‌الملل را لحاظ كند، به شكل فوري انجام دهد تا اعتمادسازي ايجاد شود و ايران به تعهدات بين‌المللي‌اش عمل كند.

اشتون در کنفرانس خبری خود اظهار داشت که گروه 1+5 در روزهای آینده با ایران در تماس نزدیک خواهد بود تا شرایط برای مذاکرات مسکو مهیا شود.

اشتون گفت که در طول دو روز  گروه 1+5 مذاکرات بسیار فشرده و مفصلی با ایران داشت.

نماینده عالی  اتحادیه اروپا در سیاست خارجی اظهار داشت در راستای مذاکرات استانبول گروه ۱+۵ پیشنهادی در مورد برنامه هسته‌ای ایران و به ویژه غنی‌سازی ۲۰ درصدی ارائه داد.

اشتون با اشاره به مذاكرات دو روزه‌اش با ايران تصريح كرد: ما (3+3) با همتايان ايراني خود گفت‌وگو كرديم و گفت‌وگوهاي فشرده و با جزييات زياد بود و در راستاي توافق‌ها در استانبول پيشنهادهاي روشني را در مورد موضوع هسته‌يي ايران و به‌ويژه تمام جوانب غني‌سازي 20 درصد مطرح كرديم. ما هم‌چنان ايده‌هايي را روي ميز گذاشتيم و درباره‌ي اقدامات دوطرفه به اقدامات متقابل كه آمادگي داريم انجام دهيم گفت‌وگو كرديم.

اشتون تصریح کرد: ایران  آمادگی خود را برای پرداختن به موضوع غنی‌سازی 20 درصدی اعلام کرده و پیشنهاد‌های پنجگانه خود را ارائه داد و از جمله اینکه ما حق غنی‌سای اورانیوم  از سوی آنها را به رسمیت بشناسیم.

وی گفت: به رغم اختلافات بنیادین، دو طرف علاقه مند به ادامه مذاکرات هسند.

سعید جلیلی پس از پایان مذاکرات دور سوم در بغداد گفت: گفتگوها مفصل و طولانی بود اما ناتمام ماند.

مذاکره کننده ارشد ایران تصریح کرد که ایران تاکید دارد که طبق حقوق مندرج در ان پی تی، چرخه کامل سوخت و  از جمله غنی‌سازی داشته باشد.

جلیلی طولانی شدن گفت‌وگوها را نشانه جدیت مذاکرات دانست و گفت ایران حتی اعلام آمادگی کرد که فردا هم مذاکرات را ادامه دهد.

وی افزود: قرار شده است که مذاکرات در کمتر از یک ماه در مسکو برگزار شود و در این مدت هم کارشناسان طرفین بر روی طرح ها با یکدیگر گفتگو می کنند.

جلیلی گفت: مبارزه با دزدی دریایی و مواد مخدر از جمله موضوعات غیر هسته ای بود که طرفین در آن باره گفتگو کردند.
نظرات بینندگان