کد خبر: ۶۴۳۳۳
تاریخ انتشار: ۰۴ : ۱۰ - ۰۵ خرداد ۱۳۹۱

یونان برای خروج از یورو آماده نیست

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :  نخست وزیر پیشین یونان تاکید کرد این کشور هنوز برای خروج از منطقه یورو آمادگی ندارد و اروپا نیز این آمادگی را ندارد.


به گزارش فارس لوکاس پاپادموس نخست وزیر پیشین یونان در مصاحبه اختصاصی با پایگاه اینترنتی سی ان بی سی ، تصریح کرد ، نهاد های مالی اروپا و سایر کشورهای اروپایی نیز برای خروج احتمالی یونان از منطقه یورو هیچ آمادگی ندارند .

بر اساس این گزارش ، وی افزود البته شکست یونان برای تشکیل دولت ائتلافی جدید احتمال خروج این کشور از منطقه یورو را به شدت افزایش داده است . یونان دو راهکار بیشتر ندارد یا اینکه با اجرای سیاستهای ریاضت اقتصادی به تعهدات بین المللی خود عمل کند و یا اینکه آماده خروج از منطقه یورو باشد . وی افزود فکر نمی کنم مردم یونان نیز راضی به خروج این کشور از منطقه یورو باشند . قرار است انتخابات آتی یونان 17 ژوئن برگزار شود . این آخرین فرصت مردم یونان برای تصمیم گیری در خصوص آینده این کشور خواهد بود .

احزاب کوچک سیاسی در یونان به شدت با اجرای سیاستهای ریاضتی با هدف کاهش کسری بودجه و بدهی مخالفت می کنند . به اعتقاد کارشناسان اقتصادی خروج یونان از منطقه یورو هزینه های سنگینی به همراه خواهد داشت .

در حالی که برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند خروج یونان از منطقه یورو و تاثیرات بعدی آن قابل مدیریت است ولی دسته ای دیگر بر این باورند که خروج یونان سر آغاز خروج سایر کشورهای بحران زده منطقه یورو خواهد بود . بونان دو سال گذشته مجبور شد برای رهایی از خطر ورشکستگی اقتصادی و مالی 130 میلیارد یورو وام از نهادهای بین المللی دریافت کند و در برابر متعهد به اجرای سیاستهای ریاضتی شده است .
نظرات بینندگان