کد خبر: ۶۴۳۵۳
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۱۲ - ۰۵ خرداد ۱۳۹۱

جزئیات طرح افزایش 100 میلیارد دلاری ذخایر نفت ایران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

وزیر نفت با اشاره به اجرای کامل رهنمودهای مقام معظم رهبری برای افزایش ضریب بازیافت از مخازن نفت کشور، جزئیات اجرای این طرح را که منجر به افزایش 100 میلیارد دلاری ذخایر نفت خام ایران خواهد شد، تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، در حال حاضر حجم ذخایر نفت خام و هیدرو کربورهای مایع ایران بالغ بر 700 میلیارد بشکه برآورده می شود که از این میزان تنها حدود 155 میلیارد بشکه نفت قابل برداشت است.
بر اساس اهداف برنامه پنجم توسعه باید سالانه یک درصد ضریب بازیافت مخازن نفت ایران افزایش یابد که برای تحقق این هدف در مجموع  باید سالانه 5 میلیارد دلار سرمایه گذاری جدید برای افزایش ضریب بازیافت از مخازن نفت انجام شود.
 
مطالعات انجام شده در شرکت ملی نفت حاکی از آن است که در صورت افزایش پنج درصدی ضریب بازیافت مخازن 100 میلیارد دلار به ارزش ذخایر نفت کشور افزوده خواهد شد که برای اجرای طرحهای افزایش ضریب بازیافت مطابق با اولویت بندی مخازن مناطق خشکی و دریایی انجام می شود.

رستم قاسمی در گفتگو با مهر درباره اجرای رهنمودهای مقام معظم رهبری به منظور افزایش ضریب بازیافت از مخازن نفتی کشور، گفت: وزارت نفت موظف به افزایش ضریب بازیافت از مخازن هیدروکربوری مطابق با اهداف قانون بودجه و برنامه پنجم توسعه است.

وزیر نفت همچنین از تشکیل کمیته‌های تخصصی به منظور اجرای این طرح کلیدی و اولویت دار خبر داد و افزود: طرح افزایش ضریب بازیافت از مخازن نفت با اولویت میادین قدیمی هیدروکربوری کشور انجام می شود.
 
این عضو کابینه دولت دهم در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در خصوص نحوه تامین منابع مالی طرحهای افزایش ضریب بازیافت از مخازن نفتی کشور، توضیح داد: نوع هزینه و میزان سرمایه گذاری بر اساس نوع میادین نفت متفاوت است.
 
این مقام مسئول با یادآوری اینکه تعیین هزینه سرمایه گذاری این طرحها توسط کمیته ویژه صیانت و افزایش ضریب بازیافت از مخازن نفت و گاز کشور وزارت نفت تعیین می‌شود، یادآور شد: استفاده از آخرین تکنولوژی و فن آوری‌ها برای اجرای این طرحها در اولویت قرار دارد.
 
به گزارش مهر، همزمان با حضور رستم قاسمی به عنوان وزیر نفت دولت دهم، به‌منظور صیانت از ذخایر و بهره‌برداری بهینه، ارتقا و بهبود ضریب بازیافت مخازن نفت و گاز در اجرای ماده130 قانون برنامه پنجم مبنی بر تهیه برنامه جامع صیانتی و ازدیاد برداشت از مخازن هیدروکربوری و افزایش ضریب بازیافت مخازن به‌میزان یک درصد در طول برنامه و اجرایی کردن ماده 229 قانون مزبور از طریق تعریف و اجرای طرحهای تولید صیانتی، کمیته صیانت و افزایش ضریب بازیافت از مخازن نفت و گاز وزارت نفت تشکیل شد.

بررسی وضعیت تولید صیانتی و یکپارچه سازی اطلاعات مخازن نفت و گاز، تهیه و تنظیم برنامه جامع ارتقا ضریب بازیافت از مخازن، بررسی و تصمیم‌گیری درباره طرحهای ازدیاد برداشت و تولید صیانتی از ذخایر هیدروکربوری در برنامه پنجم، ساماندهی و هماهنگ سازی طرحهای پژوهشی و ارتقای فناوری برای برداشت صیانتی، برنامه ریزی و سازماندهی برای استفاده مناسب از مراکز پژوهش و فناوری، پنج ماموریت این کمیته در وزارت نفت است.
نظرات بینندگان