arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۴۳۸۰۶
تاریخ انتشار: ۱۱ : ۱۲ - ۳۰ مهر ۱۴۰۰

چین: آمریکا از کشیدن تایوان به ورطه جنگ دست بردارد

نماینده چین در سازمان ملل متحد گفت، آمریکا باید از تلاش برای کشاندن تایوان به ورطه جنگ دست بردارد زیرا چنین جنگی به نفع هیچکس نخواهد بود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: «ژانگ جون» نماینده چین در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه از آمریکا خواست از کشیدن تایوان به ورطه جنگ دست بردارد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، این دیپلمات چینی در نشستی خبری گفت: «برخی کشورها، به‌ویژه آمریکا، اقدامات خطرناکی انجام می‌دهند که وضعیت تنگه تایوان را به مسیر خطرناکی می‌کشاند».

ژانگ جون افزود: «در این لحظه، آنچه باید خواستار آن باشیم این است که ایالات متحده چنین اقداماتی را متوقف کند. قطعاً کشاندن تایوان به جنگ، به نفع هیچکس نیست».

این هشدار چین پس از آن صورت گرفته است که «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا شامگاه پنجشنبه (به وقت محلی) گفت که ارتش این کشور از تایوان دفاع خواهد کرد و متعهد به دفاع از این جزیره است که چین آن را متعلق به خود ادعا می‌کند.

در حالی که آمریکا طبق قوانین داخلی خود موظف است تا تایوان را برای دفاع از خود به تجهیزات مورد نیاز مجهز کند، اما واشنگتن مدت‌هاست که سیاست «ابهام استراتژیک» در پیش گرفته و درخصوص اینکه در صورت حمله چین به تایوان، دست به مداخله نظامی می‌زند یا نه شفاف نبوده است.

یک سخنگوی کاخ سفید درباره اظهارات بایدن گفت: «روابط دفاعی آمریکا با تایوان بر اساس "قانون روابط تایوان" هدایت می‌شود. ما به تعهد خود بر اساس این قانون پایبند خواهیم بود، ما به حمایت از دفاع مشروع تایوان ادامه خواهیم داد و به مخالفت با هرگونه تغییر یک‌جانبه در وضعیت موجود ادامه خواهیم داد».

پکن، تایوان را بخشی از سرزمین چین می‌داند و تحرکات آمریکا و فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست «چین واحد» ارزیابی می‌کند. با این حال آمریکا با اعزام ناو به تنگه تایوان و کمک نظامی به تایوان عملا در مسیر حمایت از این جزیره است و پکن بارها به این مسئله اعتراض کرده است. این در حالی است که کشورهای عضو سازمان ملل متحد از جمله خود آمریکا، تایوان را به عنوان کشور مستقل به رسمیت نمی‌شناسند.

پیش از این، «چن مینگ تونگ» مدیر کل دفتر امنیت ملی تایوان با هشدار درباره حوادث غیرمترقبه‌ای که ممکن است با چین به‌وجود آید، اما تاکید کرد که احتمال وقوع جنگ بین دو کشور بسیار کم است.

چندی پیش فاش شد دولت آمریکا از زمان «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق این کشور، نیروهای ویژه خود را برای تعلیمات نظامی به تایوان فرستاده‌اند. از سوی دیگر، ظرف سال‌های گذشته، کشتی‌های جنگی آمریکایی به بهانه آزادی ناوبری در آب‌های بین‌المللی، از تنگه تایوان عبور کرده‌اند.

نظرات بینندگان