arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۴۳۸۸۳
تاریخ انتشار: ۵۶ : ۲۰ - ۳۰ مهر ۱۴۰۰

فعال زیست محیط: ورود بی ضابطه آفرودها به کویر، باعث نابودی طبیعت شده است

یک فعال زیست محیط گفت: ورود ده ها خودروی آفرود به کویر، باعث وحشت حیوانات می شود و با کاهش امنیت زیستگاه، آنها به خارج از زیستگاه طبیعی و مناطق ناامن فرار می کنند و خسارت‌های جبران‌ناپذیر به طبیعت وارد می کنند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: یک فعال زیست محیط گفت: ورود ده ها خودروی آفرود به کویر، باعث وحشت حیوانات می شود و با کاهش امنیت زیستگاه، آنها به خارج از زیستگاه طبیعی و مناطق ناامن فرار می کنند و خسارت‌های جبران‌ناپذیر به طبیعت وارد می کنند.

علی خالویی  اظهار کرد: برخی از شهروندان که روزهای تفریح خود به طبیعت می روند، خودخواهانه، در هر مکانی بساط آتش برپا می کنند، تاغزارها را به آتش می کشند و شاخ و برگ گونه های گیاهی را می شکنند.

وی تصریح کرد: یکی از مخاطرات زندگی خزندگان دشت کاشان، ورود آفرود سواران و موتورسوارانی است که بنا به میل و علاقه خود خارج از مسیرهای مشخص در ماسه‌های بادی رانندگی می کنند و با حرکت بی ضابطه در ریگزارها، حیات گونه های جانوری و گیاهی را به خطر می اندازند.

این فعال زیست محیطی افزود: بعد از تفریح در طبیعت، باید حواسمان جمع باشد که با اطمینان از خاموش شدن آتش، محیط را ترک کنیم. از مواد شیمیایی مثل شوینده ها استفاده نکنیم، از کشتن خزندگان در طبیعت، آلودگی محیط زیست، آتش زدن و شکستن درختچه ها خودداری کنیم تا محیط زیست سالم برای نسل آینده باقی بماند.

خالویی تاکید کرد: خزندگان چون سرعت حرکت کم دارند، صدمه پذیر هستند و رفتارهای دفاعی خاص دارند که در قالب استتار، تقلید، نمایش مرگ و دفاع شیمیایی در برابر مهاجمان از خود دفاع می کنند و مهمترین نقش را در مبارزه بیولوژیک با آفات و حشرات دارند.

وی گفت: تاکنون ۱۰ هزار گونه خزنده در جهان شناسایی شده است که ۲۵۵ گونه آنها در زیستگاه‌های متنوع ایران حیات دارند که ۷۷ گونه مار، ۱۳۶ گونه سوسمار، و ۱۰ نوع لاک پشت شناسایی شده اند.

این فعال زیست محیطی افزود: بهترین شیوه مبارزه با ملخ کوهاندار که به عنوان یک معضل در سال های اخیر در منطقه کاشان خودنمایی می کند، خزندگان هستند که از تخم آنها تغذیه می کنند و جمعیت آنها را کنترل می کنند، در حالی که سموم شیمیایی باعث آسیب به حیوانات و محیط زیست می شود.

خالویی اظهار کرد: مارها و خزندگان در باورهای قدیمی، به عنوان یک گونه تهاجمی خطرناک معرفی شده اند، در حالی که هر زمان خزنده ای را مشاهده کردیم باید از آن دوری کنیم. خزندگان حضور بیگانه را تحمل نکرده و فرار می کنند، اما اگر غافلگیر شوند و مورد تهاجم قرار بگیرند به دفاع از خود می پردازند.

این فعال زیست محیط با اشاره به روز ۲۱ اکتبر به نام روز جهانی آگاهی در مورد خزندگان گفت: یکی از اهداف نامگذاری روزها، افزایش آگاهی عمومی در مورد موجودات و نقش آنها در حفظ طبیعت و پیوند کلیدی آنها در زنجیره غذایی و اکوسیستم است.

وی تصریح کرد: خزندگان از ۳۲۰ میلیون سال قبل و پیش از انسان حاکم بر جهان بوده و تقدم حیاتی به انسان دارند و تغییرات کمی و کیفی ناشی از محدودشدن زیستگاه ها، آلودگی محیط زیست، شکار بی رویه، گونه های مهاجم و برداشت از طبیعت منجر به انقراض بسیاری از آنها شده است.

فعالان زیست محیطی در ایران به پستانداران و پرندگان توجه کرده اند و دوزیستان و خزندگان در حاشیه قرار گرفته‌اند بنابراین اطلاع‌رسانی و آگاه کردن جامعه در این حوزه نیز یک ضرورت است.

این کنشگر حوزه طبیعت گفت: حضور بی ضابطه شهروندان در طبیعت به ویژه آفرودسواران، صدمه به گونه‌های گیاهی و جانوری و تخریب زیستگاه‌ها به شدت افزایش یافته است و غافل از این هستیم که هر موجودی بخشی از اکوسیستم است و با نابودی هر کدام از آنها، حیات انسان نیز رو به نابودی می رود.

خالویی تصریح کرد: رواج آفرودسواری بی ضابطه باعث کاهش پوشش گیاهی و جانوری شده است، به طوری که آثار آن به روشنی دیده می شود ضمن اینکه شخم خوردن پوشش سطحی خاک تپه های شنی، منجر به حرکت تپه‌ها و بحران گرد و خاک می شود.

وی تاکید کرد: ورود ده ها خودروی آفرود به کویر، باعث وحشت حیوانات می شود و با کاهش امنیت زیستگاه، آنها به خارج از زیستگاه طبیعی و مناطق ناامن فرار می کنند و خسارت‌های جبران‌ناپذیر به طبیعت وارد می کنند.

نظرات بینندگان