کد خبر: ۶۴۴۹۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۹ - ۰۶ خرداد ۱۳۹۱

عباسي: درباره بازديد از پارچين قانع نشده‌ايم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
يك مقام هسته‌يي ايران گفت: بازديد از پارچين بنابر فشار كشورهايي كه از آژانس مي‌خواهند در اين زمينه تحقيق كند مورد علاقه‌ي آژانس است اما ما هنوز در اين زمينه قانع نشده‌ايم و دلايل و مداركي به ما ارائه نشده است كه راجع به پارچين كه يك مجموعه‌ي نظامي است بازديدي ترتيب دهيم.

به گزارش ايسنا، فريدون عباسي، رييس سازمان انرژي اتمي ايران بعداز ظهر شنبه در حاشيه مراسم گراميداشت شهيد عليمحمدي كه در دانشكده فيزيك دانشگاه ترهان برگزار شد، درباره‌‌ي گزارش فصلي يوكيا آمانو، مديركل آژانس مبني بر توافق ساختاري با ايران درباره فعاليت‌هاي هسته‌يي كشورمان افزود: توافق ساختاري بايد به گونه‌اي باشد كه تمام فرآيندها در آن ثبت شده باشد بدين معنا كه ما مباحث‌مان را با آژانس از كجا مي‌خواهيم آغاز كنيم و در هر بحثي مي‌خواهيم چه نتيجه‌اي بگيريم و چگونه آن بحث را پايان دهيم و هر موضوعي كه آغاز مي‌كنيم و ديگر آن موضوع پايان داده مي‌شود و دوباره باز نشود. اين‌ها مباحثي است كه در رويكرد ساختاري مي‌خواهيم به آن بپردازيم.

او در مورد موضوع مطرح شده در گزارش آژانس مبني بر ضرورت اعتمادسازي از سوي ايران گفت: منظور مدير كل آژانس اين است كه كارشناسان دو طرف، گفت‌وگوهاي‌شان را ادامه دهند.

عباسي در پاسخ به پرسش ايسنا مبني بر اين كه آمانو گفته است نمي‌تواند صلح‌آميز بودن فعاليت‌هاي هسته‌يي ايران را تماما تاييد كند اظهار كرد: مديركل آژانس هميشه اين موضوع را ذكر مي‌كند و اين جمله جمله‌اي است كه در همه‌ي گزارش‌ها به صورت سابق نوشته مي‌شود به دليل اين كه يك سري پرسش‌هايي دارند كه تا زماني كه براي آن پرسش‌ها پاسخي نگيرند نمي‌توانند بگويند تمام ابعاد را بررسي كرده‌اند.

وي ادامه داد: بهتر است آمانو راجع به توسعه كاربرد پرتوها در زندگي مردم ايران به شوراي حكام گزارش دهد و اعلام كند كه ايران در اين زمينه‌ها فعال است. بهتر است آمانو در گزارش‌هاي خود ذكر كند كه ايران در زمينه‌ي كشاورزي در حال انجام چه كارهايي است و چه اقداماتي نيز در گذشته انجام داده است. هم‌چنين در زمينه‌ي كاربرد پرتوها در صنعت كه ايران به آن پرداخته است نيز بهتر است وارد شود. بهتر است آمانو فقط تعداد ماشين‌هاي سانتريفيوژ ايران را در گزارش‌ها ذكر نكند.

عباسي در پاسخ به اين پرسش كه آيا اين گزارش تاثيري در نشست ايران و 1+5 خواهد داشت گفت: نه اين طور فكر نمي‌كنم بلكه بسيار آن را سازنده مي‌دانم زيرا هرچه اطلاعات بيش‌تري از جانب آژانس منتشر شود ما نيز بر اساس همان محورهايي كه مكتوب شده است با آن‌ها صحبت مي‌كنيم.

رييس سازمان انرژي اتمي ايران در ادامه در مورد خواسته‌ي آژانس مبني بر بازديد از سايت پارچين نيز گفت: بازديد از پارچين بنابر فشار كشورهايي كه از آژانس مي‌خواهند در اين زمينه تحقيق كند مورد علاقه‌ي آژانس است اما ما هنوز در اين زمينه قانع نشده‌ايم و دلايل و مداركي به ما ارائه نشده است كه راجع به پارچين كه يك مجموعه‌ي نظامي است بازديدي ترتيب دهيم. ما در پارچين سايت هسته‌يي نداريم كه بخواهيم فعلا وارد آن بحث شويم.

وي ادامه داد: آن‌ها مي‌خواهند كه پارچين را ببيند اما اگر هم قرار باشد بازديدي صورت گيرد ما بايد قانع شويم كه آن‌جا جزء مكان‌هايي است كه بايد در معرض بازديد آن‌ها قرار دهيم.

خبرنگاري در مورد خط قرمز ايران در مورد غني‌سازي و اصرار غرب مبني بر متوقف كردن آن پرسيد كه عباسي گفت: ما براي رفع نياز كشورمان از هيچ كس اجازه نمي‌گيريم ما اهل معامله هستيم قبلا گفته‌ايم كه سوخت 20 درصد را در اختيار ما بگذاريد. سال‌ها پس از پيروزي انقلاب، آ‌مريكا از اين كه سوخت راكتور تهران را به ما بدهد، امتناع كرده است. حتي با اعمال تحريم‌ها از اين كه كشورهاي ديگر سوخت را در اختيار ما بگذارند جلوگيري مي‌كنند. اين سوخت هم به عنوان نوع خواست و شكل خواست آن و درصد غنا جزء محصولات همه‌ي كشورها نيست. هر كشوري كه بخواهد آن را توليد كند ملزم است خط توليد را طراحي كند. فقط بحث مواد نيست بلكه مباحثي مانند مواد و متالوژي كه حاكم است نياز به طراحي و ساخت خط توليد دارد. در حال حاضر ايران خود خط توليد را طراحي كرد و ساخته است و مراحل تبديل UF6 غني شده به 20 درصد را نيز پشت سر گذاشته است و تمام فرايند را چك كرده است و سوخت را توليد كرده. اين معقولانه نيست كه كشوري كه تحت فشار بوده و خود مجبور شده است كه نيازش را رفع كند زيرا راديودارو نياز بيماران سرطاني بوده است، اقتصادي به موضوع نگاه كند.

او توضيح داد: آن چه كه ايران انجام داد بيش‌تر رفع نياز بوده است كه الحمدالله رفع شد و امروز ما جزو كشورهايي هستيم كه مي‌توانيم اين سوخت را براي ديگران تامين كنيم. بهتر است ديگران راجع به تهيه‌ي سوخت با كشور ما وارد مذاكره شوند نه اين كه بخواهند ما توليد سوخت‌مان را تعطيل كنيم.

وي هم‌چنين در پاسخ به پرسش ديگر ايسنا درباره‌ي نحوه‌ي پيگيري امضاي توافق‌نامه بين ايران و آژانس نيز گفت: اين موضوع در دست بررسي كارشناسان دو طرف است. گفت‌وگو‌ها در وين و تهران دنبال مي‌شود و علي‌اكبر سلطانيه، نماينده ايران در آژانس نيز در حال پيگيري اين موضوع است و مذاكرات ادامه دارد. ما دنبال اين هستيم كه با آژانس گفت‌وگو كنيم و مسائل را حل كنيم. آژانس وظايف قانوني دارد كه بايد آن را انجام دهد ما هم حقوقي داريم و از حقوق خودمان دفاع مي‌كنيم.

عباسي در مورد مذاكرات ايران و غرب نيز گفت: گفت‌وگوها بايد مراحل خود را طي كند و زنجيروار به هم وصل باشد تا بتوان از آن نتيجه گرفت.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
غلامرضا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۳/۰۶
3
3
امروز پارچین فردا تمام تاسیسات حساس نظامی. باید جلوی زیاده خواهی امریکا(شما بخوانیدآژانس) ایستاد حتی اگر جنگ رخ دهد ما نباید باج بدهیم حتی اگر جنگ رخ دهد.
نظرات بینندگان