arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۴۷۳۰۲
تاریخ انتشار: ۳۷ : ۱۵ - ۲۲ آبان ۱۴۰۰

رئیس ستاد ارتش انگلیس: خطر جنگ با روسیه زیاد است

ژنرال نیک کارتر،‌ رئیس ستاد ارتش انگلیس استدلال کرد که به دلیل تشدید تنش‌ها بین غرب و روسیه، خطر وقوع تصادفی جنگ به بالاترین میزان خود در دهه‌های اخیر رسیده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ابسنا: ژنرال نیک کارتر،‌ رئیس ستاد ارتش انگلیس استدلال کرد که به دلیل تشدید تنش‌ها بین غرب و روسیه، خطر وقوع تصادفی جنگ به بالاترین میزان خود در دهه‌های اخیر رسیده است.

ژنرال نیک کارتر در مصاحبه‌ای با رادیو "تایمز" اظهار کرد که انگلیس و سایر جهان در "دنیایی رقابتی‌تر به نسبت ۱۰ یا ۱۵ سال پیش" قرار دارند.

وی افزود: و من فکر می‌کنم که ماهیت و ذات رقابت بین کشورها و ابرقدرت‌ها منجر به تنش‌های عظیم‌تری می‌شود. باید احتیاط به خرج دهیم که مردم درگیر این مساله نشوند که ماهیت جنگ‌طلبانه برخی از سیاست‌های ما به وضعیتی ختم شود که در آن تنش‌ها به اشتباه محاسباتی برسند. 

این فرمانده ارشد انگلیسی خاطرنشان کرد: خیلی از مکانسیم‌ها و ساز و کارهای دیپلماتیک سنتی به دوره جنگ سرد مربوط می‌شود که امروزه وجود ندارند و بدون آن مکانیسم‌ها، خطر بزرگتری وجود دارد. این چالش واقعی است که ما با آن رو به رو شویم.

سپس، کارتر با اشاره به موضوع‌هایی دیگر افزود که روسیه آماده است تا بهترین خود را برای تضعیف آمریکا و اروپای غربی، از طریق مهاجرت گسترده و اخلال در تامین گاز اروپا انجام دهد.

وقتی از ژنرال کارتر پرسش شد که آیا تنش بین روسیه و غرب و خطر جنگ در بالاترین حد خود قرار دارد، او پاسخ داد: بله، وقتی من و شما در حال رشد و نمو بودیم، جهان دوقطبی بود. دو کشور شوروی و غرب وجود داشت. اکنون در دوره‌ای هستیم که جهان بیشتر چند قطبی است.

رئیس ستاد ارتش انگلیس همچنین درباره تنش‌های مرزی بلاروس – لهستان که هزاران مهاجر بدون اوراق هویتی از خاورمیانه و دیگر مناطق بحران‌زده، پس از ناکامی در عبور از این مرز و ورود به اتحادیه اروپا آنجا مانده‌اند، گفت.

نیک کارتر همچنین گفت، رقبای خودکامه مایل هستند تا از هرگونه ابزاری که در دسترسشان قرار دارد، نظیر مهاجرت، افزایش بهای گاز، نیروهای نیابتی یا حملات سایبری استفاده‌ کنند. او گفت: ماهیت جنگ تغییر کرده است.

نظرات بینندگان