کد خبر: ۶۴۷۳۶
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۵۵ : ۲۰ - ۰۸ خرداد ۱۳۹۱

قهوه‌خانه یا رستوران زنانه؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
هنوز خبر ممنوعیت حضور زنان در قهوه‌خانه‌ها که سال گذشته از سوی نیروی انتظامی اعلام شد، از خاطرمان نرفته است که رییس اتحادیه قهوه‌خانه‌داران خبر از راه‌اندازی قهوه‌خانه‌هایی ویژه بانوان داده است.

به گزارش فارس به نقل از جوان آنلاین، هفته گذشته عباس علائی، رییس اتحادیه قهوه‌خانه‌داران اعلام کرد که ما پیگیر راه‌اندازی قهوه‌خانه‌ ویژه بانوان هستیم و در نظر داریم با همکاری و اجازه نیروی انتظامی و اداره اماکن، مکانی مختص بانوان ایجاد کنیم و صحبت‌هایی نیز در این رابطه صورت گرفته است. در رابطه با تشکیل قهوه‌خانه ویژه بانوان باید به درستی شرایط و جزئیات آن مورد بررسی قرار گرفته و نظرات را از مراکز مربوطه دریافت کرده و بعد از بررسی و سنجیدن شرایط به نتیجه مشخصی در این رابطه برسیم.

اگرچه وی استقبال مردم را سبب راه‌اندازی این قهوه‌خانه‌ها اعلام کرد اما انگار فراموش کرده است که بازگشت به چنین سنتی می‌تواند عواقب سنگینی همچون فساد و بی‌بند و باری اخلاقی را در پی داشته باشد.

علائی همچنین درخصوص گرفتن مجوز برای تاسیس قهوه‌خانه ویژه بانوان گفته بود: برای این موضوع متقاضیان زیادی داریم وضوابطی نیز نیروی انتظامی دارد که البته به حق است و نباید قهوه خانه‌ها در نزدیکی مراکز آموزشگاهی، مدارس به ویژه مدارس دخترانه، مساجد یا بانک‌ها و موارد دیگر باشند و بیشتر در مکان‌هایی باشند که حالت تجاری دارد و کمتر مسکونی است.

قهوه خانه محلی برای بی‌بند و باری

این سخنان درحالی مطرح شد که سردار اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی در واکنش به آن اعلام کرد: در بسیاری از قهوه خانه‌ها و سفره خانه‌هایی که می‌بینم بسیاری در حال کشیدن قلیان هستند اما نمی دانم راه اندازی قهوه خانه زنان پاسخ به کدام مطالبه مردم است. طرح مسایل انحرافی صحیح نیست و ما با شکل جدید قهوه خانه داری مخالف هستیم. هر کجا برای بازدید می‌روم درخواست‌های مجوز به من داده می‌شود اما یک دانه از آن را هم تایید نکرده ام. برخی ناهنجاری‌ها در قالب قهوه خانه‌ها ترویج می‌شود.

به عقیده وی، قهوه خانه محلی است سنتی که کارگران برای چاشت و استراحت به آن مراجعه می‌کند اما مدل‌های جدید قهوه خانه به محلی برای بی‌بند و باری، کشیدن قلیان و سیگار تبدیل شده است.

وقتی قانون به دست فراموشی سپرده می‌شود!

از سوی دیگر پروین هدایتی معاون سرمایه‌های اجتماعی مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری نیز استفاده از لفظ تاسیس قهوه‌خانه ویژه بانوان را بدسلیقگی عنوان کرد و گفت: قرار است رستوران‌های ویژه بانوان ایجاد شود.

به گفته وی، ایده ایجاد رستوران‌های سنتی و غیرسنتی در فضای مناسب برای بانوان و به کارگیری پرسنل زن در این رستوران‌ها مورد استقبال قرار گرفته و در حال کارشناسی است و قرار است تا در تهران به صورت پایلوت ایجاد شود و پس از موفقیت به استان‌ها و شهرهای دیگر تسری یابد.

در این بین وزارت بهداشت هم که متولی سلامت مردم است، اصل استفاده از قلیان را همچون همیشه زیر سوال برده است، به طوری که کاظم ندافی، رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در این باره گفته است، در بحث این که قهوه‌خانه‌ها اختصاصا برای بانوان ایجاد شود به صورت مضاعف مخالفیم؛ چرا که کلید سلامت نسل آینده در دست زنان است.

او بر این باور است که با انجام چنین اقداماتی علاوه بر سلامت زنان به عنوان نیمی از جمعیت کشور، سلامت نسل آینده نیز دچار مشکل می‌شود و با انواع و اقسام بیماری‌ها مواجه خواهیم شد.

اگر امروز برخی از مردم به دلیل عدم آگاهی با مضرات استفاده از مواد دخانی به ویژه کشیدن قلیان آشنا نیستند، جای تامل دارد اما مشکل آنجاست گاهی مسئولان نیز که وظیفه اجرای قوانین را دارند در راستای بی‌قانونی گام برداشته چرا که هنوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به درستی نتوانسته‌ است قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات را به نحو شایسته‌ای اجرا کند.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
بی نام
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۳/۰۹
0
2
من به عنوان یک خانم با وجود این اماکن خصوصی برای خانمها مخالفم چون دختران جوان ما به سرعت از محیط تاثیر می گیرند وچه بسا افرادی که دچار ناهنجاری اجتماعی نیز هستند دراین مکانها حضور یابند
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۳:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۳/۰۹
0
2
ببینم میتونید با این طرح هاتون شیرازه خانواده رو تو این مملکت از هم بپاشید یا نه ؟!!
آخه مرد مومن بجای اینکه تو فکر خانوادگی تر کردن مجامع و مجالس عمومی باشید ، همه اش دنبال جداسازی و زنونه مردونه کردنش هستین !! آخه چه معنی میده مرد بره یه رستوران و زنش بره یه رستوران دیگه !!! لابد بچه ها هم صبر کنند بزرگ که شدند خودشون برن !!!!!!!!!!!!!!!
نظرات بینندگان