کد خبر: ۶۴۷۵۹
تاریخ انتشار: ۲۸ : ۲۲ - ۰۸ خرداد ۱۳۹۱

مربی آینده تراکتورسازي کیست؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
ورزش 3 - پس از جدايي امير قلعه‌نويي از تراکتورسازي و پيوستنش به استقلال، از کلاوس تاپ مولر آلماني به عنوان جدي‌ترين گزينه‌ي سرمربي‌گري تراکتورسازي در فصل آينده نام برده مي‌شود.
  
 پس از آنکه امير قلعه‌نويي از جمع سرخ‌پوشان تبريزي جدا شد و به استقلال تهران پيوست، مسئولان تراکتورسازي به دنبال جذب سرمربي جديدي براي تيم خود برآمدند که در اين ميان از کلاوس تاپ مولر آلماني به عنوان جدي‌ترين گزينه اين باشگاه نام برده مي‌شود.

  اين مربي 61 ساله آلماني چهره‌اي شناخته شده در فوتبال آلمان به شمار مي‌آيد. تاپ مولر 12 اوت 1951 در آلمان به دنيا آمد. او سابقه بازي در تيم‌هاي کايزرسلاترن،‌ دالاس تورنادو (آمريکا) و سالمروهر آلمان را دارد. تاپ مولر در فاصله سال‌هاي 1976 تا 1979 سه بار براي تيم ملي آلمان بازي و يک بار هم موفق به گلزني براي اين تيم شد.

 پيشينه تاپ مولر در عرصه مربي‌گري درخشان‌تر است. او از سال 1987 وارد اين عرصه شد و سابقه کار در تيم‌هايي چون سالمروهر، اولم، ويسموت آئوه، اينتراخت فرانکفورت، بوخوم، باير لورکوزن،‌ هامبورگ و تيم ملي گرجستان را در کارنامه دارد.

  اين مربي زماني که در بوخوم مشغول به کار بود مهدي مهدوي کيا را به خدمت گرفت. مهدوي کيا زير نظر او توانست به يکي از بازيکنان شناخته شده در فوتبال بوندس ليگا تبديل شود و پس از آن راهي هامبورگ شد.تاپ مولر در هامبورگ هم فرصت مربي‌گري مهدوي کيا را داشت.

 نقطه اوج دوران مربي‌گري تاپ مولر بي‌گمان سال 2002 بود. او در اين سال با باير لورکوزن به ديدار پاياني رقابت‌هاي ليگ قهرمانان اروپا رسيد و در همين سال از سوي خبرنگاران ورزشي آلمان به عنوان مربي سال شناخته شد.

 تاپ مولر در ابتداي فوريه سال 2006 در تيم ملي گرجستان مشغول به کار شد. اين نخستين ايستگاه مربي‌گري مولر در خارج از آلمان بود. او در ابتداي آوريل 2008 قراردادش با فدراسيون فوتبال گرجستان را پيش از پايان فسخ کرد. علت اين کار نتايج نااميد کننده او عنوان شد.
نظرات بینندگان