arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۴۷۷۸۵
تاریخ انتشار: ۲۴ : ۱۴ - ۲۵ آبان ۱۴۰۰

زالی: ۸۰ درصد ایرانیان فرسودگی ستون فقرات را تجربه می کنند

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این که تنگی کانال نخاعی بیماری فرسایشی، مزمن و پیشرونده است، گفت: علت اصلی ابتلا به این بیماری آرتروز و یا فرسایش مفاصل است، بخشی از علل این بیماری وابسته به سن و بخش دیگری ژنتیکی گزارش شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این که تنگی کانال نخاعی بیماری فرسایشی، مزمن و پیشرونده است، گفت: علت اصلی ابتلا به این بیماری آرتروز و یا فرسایش مفاصل است، بخشی از علل این بیماری وابسته به سن و بخش دیگری ژنتیکی گزارش شده است.

 به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، «علیرضا زالی»، رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در برنامه تلویزیونی طبیب با اشاره به این که تنگی کانال نخاع یکی از مسایل مبتلابه کشور محسوب می شود، اظهار کرد: امروزه باتوجه به سالمند شدن جمعیت کشور و نحوه فعالیت های اجتماعی این بیماری شیوع بیشتری پیدا کرده است.

زالی خاطرنشان کرد: نوع فعالیت های شغلی، اجتماعی، کاهش فعالیت های ورزشی مناسب، تغذیه و الگوی ساختاری بدن ایرانیان باعث شده بیش از هر زمان دیگری مردم با مشکل تنگی کانال کمری دست و پنجه نرم کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به این موضوع که طبیعتا افزایش سن بیشترین عامل ابتلا به تنگی کانال کمری است توضیح داد: مطالعات در ایران گواه این است که بعد از ۵۰ سالگی حدودا ۸۰ درصد ایرانیان اعم از زنان و مردان بحث فرسایش و یا فرسودگی ستون فقرات را به صورت فزاینده تجربه می کنند، به شکلی که این عدد در افراد بالاتراز ۶۰ سال به ۹۵ درصد می رسد.

فرسایش ستون فقرات کمر اصلی ترین عامل ابتلا به تنگی کانال نخاعی

به گفته زالی مهمترین عامل خطر و اصلی ترین عامل بروز تنگی کانال نخاعی، فرسایش ستون فقرات کمری است.

رییس دانشگاه با بیان این که تنگی کانال کمری یک فرآیند مزمن است هشدار داد: این بیماری، مشکلی نیست که فرد طی مدت زمان کوتاهی به آن مبتلا شده باشد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا برخی افراد به تنگی کانال نخاعی مبتلا می شوند، گفت: این بیماری در مرحله اول به ژنتیک وابسته است چرا که همه افراد با قطرمشخصی از کانال نخاعی بدنیا می آیند بنابراین قطرکانال نخاعی دربعضی به صورت ژنتیکی کوچکتراست بنابراین این افراد بیش از سایرین مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

وی ادامه داد: گاهی حتی جوان ترها هم دچار این بیماری می شوند که در بررسی های ثانویه مشخص می شود زمینه ژنتیکی در این دسته وجود دارد.

به گفته استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی عمق کانال نخاعی انسان به ژنتیک وابسته است بنابرای تعجبی ندارد که ابعاد سرشتی و اشتراک ژنتیکی در بروز تنگی نخاع موثر باشند.

نحوه فعالیت های شغلی یکی دیگر از علل ابتلا به بیماری تنگی کانال نخاع است که زالی به آن اشاره کرد و توضیح داد: افرادیکه مشاغل سخت دارند و بیش از سایرین از ستون فقرات خود استفاده می کنند و افرادیکه فیزیک مناسبی در ساختار ستون فقرات ندارند نیز بیشتر استعداد ابتلا به این بیماری را دارند.

زالی عنوان کرد: به طور کلی تنگی کانال نخاعی فرآیندی طبیعی است که با افزایش سن در بیشتر افراد ایجاد می شود.

وی در ادامه به نشانه های ابتلا به تنگی کانال نخاعی اشاره کرد و افزود: درد در ناحیه کمر اولین و شایعترین نشانه ابتلا به بیماری تنگی کانال نخاعی است.

این استاد دانشگاه با بیان این که درد ابتلا به تنگی کانال نخاعی از نوع فیزیکی و مکانیکی است خاطرنشان کرد: به این مفهوم که این دردها با فعالیت بیشتر می شود، با راه رفتن تشدید می شود و به محض استراحت این درد کم می شود. درد های مقطعی در پاها، احساس گزگر و یا سستی هم از دیگر علامت های ابتلابه این بیماری است.

جراح و متخصص مغز و اعصاب دانشگاه با بیان این که لنگ زدن یکی دیگراز علامت های ابتلا به بیماری تنگی کانال نخاعی است توضیح داد: فرد هر چه مسافت طولانی تر را طی می کند احساس می کند توان یا استقامت ندارد و مدام در فواصل کوتاه می نشیند و گاها لنگ می زند، این عارضه در مبتلایان به تنگی کانال نخاعی به لنگش متناوب معروف است.

وی با بیان این که با بالافتن سن عضلات کمر ضعیف تر، ربات ها شل، انعطاف پذیری کم و مفاصل ساییده و فرسوده می شود تاکید کرد: بدن برای جبران این مشکلات استخوان سازی اضافی انجام می دهد وزمانیکه این استخوان ها رشد می کنند سوراخ های بین مهره ای را تنگ تر کرده و عصبی که از نخاع بیرون می رود دچار فشار و اصطکاک می شود، این موارد وضعیت را در مبتلایان به تنگی کانال نخاعی پیچیده تر می کند.

نگران نباشید، در روش تشخیصی ام آرآی از اشعه استفاد نمی شود

وی به مهمترین روش های تشخیص بیماری تنگی کانال نخاعی اشاره کرد و افزود: معاینه بالینی و بررسی وضعیت بیمار توسط پزشک اصلی ترین راه شناسایی و تشخیص این بیماری است.

وی با تاکید براین موضوع که با کمک MRI می توان به صورت سه بعدی محل دقیق تنگی کانال نخاعی را بررسی و تشخیص داد گفت: ام آر آی وضعیت این بیماری را برای درمان های بعدی مشخص می کند ضمن این که در این روش تشخیصی از اشعه استفاده نمی شود.

وی گفت: اصلاح سبک زندگی مهمترین نکته ای است که فرد مبتلا به تنگی کانال نخاعی باید به آن توجه داشته باشد چرا که اگر این موضوع اصلاح نشود به صورت فرسایشی علامت های آزار دهنده این بیماری استمرار و یا بیشتر می شود.

تقویت عضلات شکمی و ستون فقرات، اصلاح سبک زندگی و مداخلات توانبخشی تحت نظر پزشک متخصص مهمترین توصیه زالی برای بهبود روند درمان وکنترل عوارض ناشی از بیماری تنگی کانال نخاعی به مبتلایان بود.

وی در خاتمه با بیان این که تنگی کانال نخاعی بیماری فرسایشی، مزمن و پیشرونده است یادآور شد: علت اصلی ابتلابه این بیماری آرتروز و یا فرسایش مفاصل است، بخشی از علل این بیماری وابسته به سن است و بخش دیگری ژنتیکی گزارش شده ولی نکته اینجاست که پیروی از الگوی صحیح زندگی، انجام فعالیت های شغلی و فیزیک مناسب، ورزش کردن و تقویت عضلات شکم و پشت می تواند عارضه ها و عملکرد مخرب این بیماری را به شکل قابل توجهی کنترل کند.

 

نظرات بینندگان